• یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۸
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 972-10085-5
  • خبرنگار : 15270
  • منبع خبر : ----

نماینده مردم نیشابور:

منافع اروپایی‌ها در این است که برجام ادامه داشته باشد

نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی گفت: کشورهای اروپایی باید متوجه باشند که دفاع تمام قد آنها از برجام ضرورت و نیاز امروزشان است و آمریکا کمتر از اروپایی‌ها در این زمینه ضرر خواهد کرد.

حمید گرمابی در گفت‌وگو با ایسنا-‌منطقه خراسان، در خصوص خروج آمریکا از برجام، اظهار کرد: کاری که ترامپ کرد وجهه آمریکا را به عنوان ابرقدرت بین‌المللی بین همه کشورهای دنیا از بین برد و همه متوجه شدند که آمریکا تعهدی به معاهده‌های بین‌المللی ندارد.

وی افزود: این قضیه در رویکرد آینده کشورهایی چون کره‌شمالی که قصد دارند با آمریکا به تفاهم یا توافقی دست پیدا کنند، اثر منفی دارد و اثرات آن به زودی از تاریخ دنیا و آمریکا پاک نمی‌شود، کاری که آمریکا کرد به ضرر او تمام می‌شود و در آینده اگر کشوری بخواهد با آمریکا توافقی انجام دهد، این بدعهدی و عهدشکنی آمریکا از یادش نخواهد رفت و آمریکا در به تفاهم رسیدن با هر کشوری در قضایایی که محل اختلاف است، به مشکل خواهد خورد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ما می‌توانیم برجام را با اروپایی‌ها ادامه دهیم به شرطی که آنها تمام قد پشت این پیمان باشند، عنوان کرد:  اگر اروپایی‌ها باشند ما مشکل عمده‌ای نخواهیم داشت و شرایط به مراتب از تحریم چند سال پیش بهتر خواهد بود. در تحریم چند سال پیش همه دنیا و شورای امنیت پشت آن بودند اما تحریمی که فقط آمریکا در آن باشد به شرطی که اروپایی‌ها تمام قد بر سر پیمان بایستند به مراتب مشکلات کمتری خواهد داشت.

گرمابی با اشاره به اینکه منافع اروپایی‌ها در این است که برجام ادامه داشته باشد و مشکلی در این زمینه پیش نیاید، تصریح کرد: زمانی که به راحتی در مقابل ترامپ کوتاه می‌آیند، قطعا برایشان مشکل ایجاد خواهد شد. کشورهای اروپایی باید متوجه باشند که دفاع تمام قد آنها از برجام ضرورت و نیاز امروزشان است و آمریکا کمتر از اروپایی‌ها در این زمینه ضرر خواهد کرد.

وی در خصوص تمایل دولت به شرق یا غرب بعد از خروج آمریکا از برجام، اظهار کرد: ما در سال‌های بعد از انقلاب به شرق نزدیک‌تر شدیم و اگر شرق نیز با ما روراست باشد، این نزدیکی می‌تواند ادامه داشته باشد، اما در عین حال نگاه جدی به غرب نیز داریم. همان شعار انقلاب "نه شرقی، نه غربی، جمهوری اسلامی" در سیاست نیز می‌تواند راهگشای ما باشد و در عین حال که ما باید با هر دو طرف شرق و غرب تعامل و روابط اقتصادی و سیاسی داشته باشیم، باید توجه کنیم که وابستگی ایجاد نشود و ما بتوانیم استقلال رای خود را در زمینه‌های مختلف حفظ کنیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: