• یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۷
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 972-15490-5
  • خبرنگار : 15043
  • منبع خبر : ----

دورهمی اهل قلم با مدیر کل کتابخانه های عمومی استان

شامگاه گذشته دورهمی اهل قلم با مدیرکل کتابخانه های عمومی استان خراسان رضوی برگزار شد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان در این مراسم که با همکاری باغ حکمت ترشیز و با حضور جمعی از نویسندگان در محل کتابکده نردبان آسمان  برگزار شد، هر کدام از نویسندگان ضمن معرفی کتاب خود به بیان مطالبی در این حوزه پرداختند.

در ابتدای مراسم یکی از اساتید خوشنویسی کاشمر و پدید آورنده کتاب صلح و سلام به معرفی این کتاب پرداخت و گفت: کتاب صلح و سلام برگرفته از آیات قرآن و دیگر دستورات پیامبران و اشعار شاعران ایران و دیگر ملل با موضوع صلح و دوستی و دیگر ارزش های انسانی جمع آوری شده است.

هادی دربان حسینی با اشاره به اینکه با تهیه 35 تابلو نمایشگاه خط در فرهنگسرای نیاوران تهران برگزار شد، اظهار کرد: در این نمایشگاه بسیاری از چهره های فرهنگی و ادبی ایران چون استاد الهی قمشه ای، جلیل رسولی و افرادی از وزارت امور خارجه از جمله دکتر عراقچی، تخت‌روانچی و افراد دیگری حضور داشتند.

وی در این مراسم کتاب ارزشمند خود را تقدیم مدیر کل کتابخانه های عمومی استان خراسان رضوی نمود و مقرر گردید جهت حمایت این کتاب در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان معرفی شود.

نویسندگان و محققین انگیزه ای برای ادامه فعالیت ندارند

در ادامه مراسم نویسند کتاب فرهنگ عامه کاشمر به معرفی کتاب خود پرداخت و افزود: به دلیل بین نسل گذشته و جدید خلعی ایجاده شده بود و برخی آداب و رسوم در حال فراموشی بود به همین خاطر به معرفی آئین، آداب، سنت ها و بازی های بومی و محلی و دیگر مراسم های کاشمر پرداختم.

علی اکبر خلیلی با اشاره به اینکه سعی شد بین مراسم های گذشته و حال پیوندی ایجاد شود، اظهار کرد: خوشبختانه این کتاب بسیار مورد استقبال کاشمری ها قرار گرفته است.

وی با اظهار تاسف از اینکه موضوع کتاب و کتابخوانی در جامعه ایران غریب واقع شده است، گفت: با توجه به اینکه اغلب کتابخانه ها خلوت است اما امیدواریم با ارائه راهکارها و شیوه‌های مختلف جوانان به خواندن کتاب روی بیاورند.

این نویسنده کتاب با بیان اینکه هرچند چندین سال زمان می برد تا کتابی تهیه و به چاپ برسد اما تازه شروع مشکلات است چون برای خرید حمایت نمی شویم، افزود: حتی مراکز علمی سرفصل خرید کتاب ندارند.

وی با اعلام اینکه نویسندگان و محققین دیگر انگیزه ای برای ادامه فعالیت ندارند، بیان کرد: امیدواریم با حمایت های دولت و مسئولان شاهد رفع این مشکلات باشیم.

بی توجهی مسئولان استان در صدور مجوز چاپ کتاب

در ادامه مراسم یکی از شاعران و ناشران کاشمری با اشاره به وضعیت ممیزی کتاب گفت: متاسفانه کتاب هایی که برای اخذ مجوز معرفی می شوند به درستی بررسی نمی شود
علی اصغر داوری با اظهار تاسف از اینکه بعضأ به کتاب هایی مجوز چاپ داده می شود که با ایرادات فراوانی همراه هستند، بیان کرد: متاسفانه از این موارد به خصوص در حوزه شعر بسیار زیاد است.

وی افزود: این موجب می شود برخی افراد که هیچ تخصصی در حوزه شعر ندارند فکر کنند می توانند بدون مطالعه و سواد لازم هر کتابی را به چاپ برسانند و دیگر اینکه وقتی کتاب وارد بازار می شود و چند نفر دیگر آن را مطالعه می کنند همه فکر می کنند با این وضع می توانند شاعر باشند و کار بسیار ساده ای است.

این شاعر کاشمر با اظهار تاسف از اینکه در این زمینه با مشکلات بسیاری مواجه هستیم، گفت: به رغم اینکه بسیاری از کتاب های حوزه ادبیات با مشکلاتی مواجه هستند اما به راحتی از استان مجوزهای لازم را اخذ می کنند.

وی با بیان اینکه هرچند در گذشته کتاب ها خریداری می شد اما اکنون این گونه نیست و محدود شده به حوزه های خاصی افزود: اکنون 40 تا 50 جلد کتاب آن هم با 50 درصد تخفیف به چاپ می رسند.

داوری در این مراسم به مناسبت فرا رسیدن سالروز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی چند رباعی را قرائت کرد.

 افرادی در حوزه تعلیم و تربیت کتاب می نویسند که تعریف آن را نمی دانند

در ادامه مراسم نویسند کتاب آموزش فلسفه براي كودكان در حوزه تعليم و تربيت با اظهار تاسف از اینکه محتوا در بسیاری از رویکردها که اساس تعمل و تفکر است نادیده گرفته می شود، افزود: افرادی در حوزه تعلیم و تربیت کتاب می نویسند که تعریف تعلیم و تربیت را به درستی نمی دانند.

احمد اکبری با اشاره به اینکه بعضاء به دلیل ارزان بودن این نوع کتاب ها حتی به عنوان منبع امتحانی هم معرفی می شوند، گفت: بعضاء افرادی دیده می شوند که سالها دارند بر خلاف اصول تربیت آدم تربیت می کنند.

وی با بیان اینکه شاید جلوی این افراد را پس از گذشت سالها نشود گرفت اما در کتاب می شود اقداماتی انجام داد و از چاپ کتاب هایی که علمی نیستند جلوگیری کرد، اظهار کرد: متاسفانه در حوزه تعلیم و تربیت به رغم اهمیتی که دارد اما هر کس که بخواهد کتاب می نویسد.

مدیر گروه جهاد دانشگاهی کاشمر با اعلام اینکه نوشتن کتاب برای کودکان از حساسیت بسیاری برخوردار است، گفت: بسیاری از بزرگان در طول عمر خود به دلیل اهمیتی که دارد حتی یک کتاب بیشتر نتوانستند به چاپ برسانند.

وی با اشاره به اینکه سالها برای نوشتن کتاب آموزش فلسفه براي كودكان در حوزه تعليم و تربيت تلاش کرده ام و آن را حتی تا وزارت آموزش و پرورش برای معرفی برده ام اما هیچ استقبالی نشده است، افزود: باید برای تربیت درست کودکان تلاش کرد.

اکبری گفت: هر چند در فرانسه از منطق الطیر عطار داستان بازنویسی می کنند تا کودکانشان را به تعمل و تفکر وادار کنند و ما همان ها را از زبان فرانسوی بر می گردانیم و همان می شود که در ایران و کتابخانه ها است ولی آموزش و پرورش ایران به این کتاب ها بها نمی دهند.

تلاش برای خارج کردن کتاب از مهجوریت

پس از بیان سخنان اهل قلم مدیر کل کتابخانه های عمومی استان خراسان رضوی به بیان اهمیت موضوع کتاب و کتابخوانی پرداخت و گفت: انتظار داریم عزم و اراده ای داشته باشیم تا بتوانیم کتاب را از مهجوریت خارج کنیم.

حجت الاسلام علی اکبر سبزیان با اشاره به اینکه بسیاری از سخنان شما کلید واژه هایی بود که باید به درستی از آنها استفاده کرد و برروی آنها بحث کرد، افزود: همت شما برای خارج کردن کتاب از مهجوریت بسیار حائز اهمیت است.

وی با اعلام اینکه کتابکده نردبان آسمان فضای بسیار خوبی را در این شهر به وجود آورده است، اظهار کرد: باید کاری کرد که حال کتاب، کتابخانه ها و مراکز فروش کتاب نیز خوب شود.

مدیر کل کتابخانه های عمومی استان خراسان رضوی با بیان اینکه برای برخی اقدامات نیاز به مصوبه و دستورالعمل نیست، افزود: هر چند در باغ فرهنگ ترشیز بدون توجه به سیستم رایج اداری و حاکمیتی مجموعه ای را ایجاد کرده اید ولی باید جغرافیای تاثیر گذاری را وسیع تر کرد.

وی با اشاره به اینکه باید نویسندگان را در سطح شهر به مردم معرفی کرد، گفت: به جای معرفی بسیاری از تبلیغات های کاذب می شود به معرفی نویسندگان و فرهیختگان پرداخت.

سبزیان تاکید براینکه در بسیاری کارها نباید بسیار منتظر سیاست های حاکمیتی بود، برخی مصوبات را دست و پاگیر دانست و اظهار کرد: بدون شک با همراهی مردم بسیاری از کارها را می توان به خوبی انجام داد.

وی با بیان اینکه باید بسیاری از فرهیختگان و مسئولان ساعاتی از وقت خود را برای مطالعه در کتابخانه ها سپری کنند و حتی رسانه ای هم بشود، افزود: این گونه اقدامات در بین مردم تاثیرگذاری بسیاری دارد.
مدیر کل کتابخانه های عمومی استان خراسان رضوی همچنین با تاکید براینکه در این عرصه باید به کودکان هم توجه شود، گفت: بخش کودکان یکی از افتخارات ما است که امروز در کاشمر افتتاح
 شد.

در این مراسم همچنین برخی دیگر از نویسندگان به معرفی کتاب خود پرداختند. همچنین یاد و خاطره مرحوم مجتبی عبدالله نژاد  مترجم، نویسنده و پژوهشگر ادبیات فارسی کشور گرامی داشته شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: