• یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۲
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 972-11986-5
  • خبرنگار : 15172
  • منبع خبر : ----

طرح پژوهشی "تشخیص‌های زودرس سرطان" در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

مدیرگروه ژنتیک دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: اجرای تحقیق بر روی استخراج DNA سل فری از مایعات بدن جهت تشخیص‌های زودرس سرطان از پژوهش‌های در دست اقدام گروه است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دکتر مجرد با اشاره به اجرای تحقیق بر روی استخراج DNA سل فری از مایعات بدن جهت تشخیص‌ زودرس سرطان، بیان کرد: در این راستا تفاهم نامه ای با دانشگاه ملبورن آلمان با همکاری بنیاد نسترن بسته شده است تا از این طریق بتوان تشخیص زودهنگام سرطان را در میان افراد در معرض خطر و مردم جامعه انجام داد.

وی ادامه داد: در زمینه درمانی نیز دانشجویان PHD در درمان تالاسمی در حال فعالیت هستند. دوشن و درمان های مختلف این بیماری نیز در دست اقدام است و در آینده در راستای این تحقیقات در جهان حرفی برای گفتن خواهیم داشت.

مدیرگروه ژنتیک دانشگاه علوم پزشکی مشهد، کنترل بیماری های ژنتیک، سرطان ها و ارائه خدمات در این حیطه دو رسالت اصلی گروه ژنتیک عنوان کرد.

مجرد تاکید کرد: پزشکی شخصی نیز از حیطه های مهمی است که تمامی اعضای گروه در این خصوص وارد عمل شده اند و علاوه بر فعالیت های تحقیقی به لحاظ خدماتی، تعدادی از مراکز خصوصی در حال ارائه خدمت در این زمینه هستند.

وی خاطرنشان کرد: علم ژنتیک در جهان از علوم جذاب در علم جدید است و دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز از این قاعده مستثنی نیست. کمیته تحقیقات دانشجویی در این دانشگاه از این حیث ارتباط بسیار خوبی با مراکز تحقیقاتی ژنتیک پژوهشکده بوعلی و بخش ژنتیک دارند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، گفت: سایر گروه ها نیز به این دلیل که به طور کامل وارد حیطه های مولوکولار شده اند از کمک های تکنیکال و علمی گروه ژنتیک استفاده می کنند.

مجرد، اقبال به علم ژنتیک را بسیار زیاد دانست و ادامه داد: البته گروه های علوم و فنون و بیوتکنولوژی دانشگاه نیز فعالیت های بسیار خوبی را ارائه می دهند و بر این اساس تعدادی از اعضای هیأت علمی گروه ژنتیک بین دو گروه مشترک هستند.

وی، با اشاره به شایع ترین  بیماری های ژنتیکی، خاطرنشان کرد: تالاسمی در ایران از شایعترین بیماری های ژنتیکی است؛ که به دلیل ازدواج های خویشاوندی اتفاق می افتد. بر این اساس برنامه غربالگری کشوری تلاش دارد تا در ابتدای ازدواج، این افراد را شناسایی و کانالیزه و در ادامه در مسیر خدمات رسانی و خدمت گیری قرار دهد.

وی تاکید کرد: سایر بیماری های این گروه فنیل کتونوری، SMA و غیره هستند که برخی از این بیماری ها مانند دوشن ارتباطی با رابطه خویشاوندی نداشته اما ارثی هستند. به این معنا که فرد ناقل بیماری، بیماری را به فرد دیگر منتقل می کند و بیماری در آینده ظاهر می شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، خاطرنشان کرد: در برخی موارد بیماری به وراثت و ارتباط فامیلی ارتباطی ندارد اما ژنتیکی است و به علت ازدواج در سنین بالاتر و بارداری در این سنین ایجاد می شود.

 مجرد اضافه کرد: بیماری سندرم داون از این دسته است که دارای برنامه غربالگری کشوری بوده و چند مرکز ژنتیک در مشهد نیز در خصوص این بیماری ها ورود دارند.

وی گفت: در برنامه غربالگری بیماری داون در طول سال ۱۳۹۵ تنها در بنیاد ژنتیک خراسان رضوی حدود ۱۲۰ جنین مبتلا  شناسایی شده اند و تقریبا در دیگر مراکز نیز به همین تعداد جنین مبتلا تشخیص داده می شوند.

مدیرگروه ژنتیک دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: سرطان، آلزایمر و پارکینسون بیماری های مربوط به سالمندی می باشد؛ که گروه ژنتیک در تشخیص و کمک به تیم های بالینی فعالیت های مثمر ثمری انجام داده است.

مجرد افزود: سن بالا در برخی جوامع ۴۱سال و در برخی جوامع ۳۵ سال به بالا را شامل می شود. در ایران توجه ما به افراد بالای ۳۵ سال است که خطر ابتلا به بیماری سندرم داون و دیگر ناهنجاری های کروموزومی را به میزان بسیاری افزایش می دهد.

مدیرگروه ژنتیک دانشگاه علوم پزشکی مشهد به بیماری های مرتبط به سن پدر اشاره و تاکید کرد: سن پدر در بسیاری از زمان ها مغفول می ماند؛ اما در حقیقت سن بالای ۵۰ سال پدر در بروز بیماری  ملکولی مانند آکندروپلازی یا کوتولگی تاثیر گذار است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: