• یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۹
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 972-10385-5
  • خبرنگار : 15270
  • منبع خبر : ----

تولیت آستان قدس رضوی:

مستکبرین نمی‌خواهند مسلمانان در علم و دانش پیشرفت کنند

تولیت آستان قدس رضوی گفت: بنای مستکبرین آن است که مسلمانان در علم و فنون پیشرفت نکنند وعقب نگه داشته شوند.حاکمان مزدور و حکومت های دست ساخته  آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها و حکومت‎های مورد حمایت صهیونیست‌ها دنبال آن هستند که علم و دانش در بین مسلمین پیشرفت نکند.

به گزارش ایسنا-‌ منطقه خراسان، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی امروز 23 اردیبهشت ماه در اختتامیه کنگره بین‌المللی نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی در حرم مطهر رضوی، اظهار کرد: پیدایش تمدنی که به نام اسلام و دست مبارک نبی اسلام، اوصیای ایشان و وجود مقدس امیرالمومنین رقم خورد، برای بشریت تمدن اسلامی و مدنیتی به نان دین و ارزش‌های الهی بود. تمدن بی‌نظیری که مدیون تلاش‌های پیامبر  و اهل بیت است.

وی افزود: علم و دانش در خانه پیامبر و اهل بیت است. در تبیین افکار عمومی و پرداختن به آموخته‌های پیامبر و تقسیر قرآن در زمان صادقین، امام باقر و امام صادق بیشترین نقش را داشتند. در جریان عصر آل بویه ، فاطمیون و  قرن پنجم نقش شیخ طوسی و تحقیقات و پژوهش‌های ایشان بسیار ارزشمند و گنجینه گرانبهایی برای اسلام و مسلمین است. کاری که شیخ مفید انجام دادند به ویژه در موضوع فقه مقارن و مباحثی که در باب خلاف وجود دارد، بسیار برجسته است .آنچه علامه حلی نیز نقش برجسته‌ای داشتند. 

رئیسی ادامه داد: در دوران معاصر نیز از  مرحوم بروجردی در این باب، در حوزه درس و مباحث و در باب مسائل خلاف و بسیاری از مباحث در اسلام نقش ماندگاری مانده است. در این باب علمای بزرگ در لبنان و نیز در ایران چون آقا بزرگ تهرانی مطالبی را قلم زدند و به خوبی نگاشتند و می‌توان از آنچه آنها نگاشتند به زحمات حکما و علما رسید که کار گران سنگ و ارزشمندی انجام دادند. در دوره‌های اخیر در باب قرآن، تفسیر آن و علوم قرآنی، علوم عقلی و مطالعات تطبیقی کار بسیاری انجام شده، در علم حدیث نیز به برکت انقلاب اسلامی تلاش‌های بسیاری صورت گرفته و در موضوع پرداختن به فقه و اصول به ویژه فقه تلاش‌های بسیاری انجام شده است. 

تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه تلاش‌های شیخ انصاری و بزرگانی از این دست انسان را حیرت زده می‌کند، عنوان کرد:  فقه در زمان شیخ انصاری حکومت نمی‌کرد اما امروزه فقه حکومت ‌می‌کند. اکنون شبهات و سوالاتی بین حوزویان و دانشگاهیان است و باید به همه این سوالات و شبهات پاسخ مبتنی بر اجتهاد تمدن‌ساز داده شود بنابراین مراکز پژوهش و فقهی علمی در این باب گام‌هایی برداشته‌اند که لازم است اما کافی نیست. باید گام‌های بیشتری برداشته شود زیرا امروز فقه حکومت می‌کند.

وی اضافه کرد: در باب علوم انسانی و اجتماعی کارهای ارزشمندی انجام شده اما آنچه انجام شده کافی نیست زیرا ما مبتنی بر آنچه از قرآن، حدیث، تاریخ، تفسیر و ادب داریم زمینه کار و تلاش علمی بسیاری در این باب وجو دارد. فلسفه‌های غربی مورد بررسی و نقد قرار گرفته و کارهایی که در این رابطه موجود است به ویژه در نقد فلسفه مغرب زمین امروز در اختیار است. 

رئیسی گفت: اولین تمدن هجرت پیامبر از مکه به مدینه بود به نام رسول خدا رقم خورد. تمدن بعدی به نام هجرت امام رضا از مدینه به مرو بود. وجود امام در این منطقه موجب مدنیت و تمدنی شد که آغاز آن ترسیم دژ محکم توحید و پیشگیری از هر گونه آسیب موحدان بود. این تمدن ترسیم تابلوی بلندی پیش روی همه محققان و عالمان بود تا  بدانند  که نبی خدا ترسیم کننده  توحید است. شرط آسیب‌ناپذیری و صیانت از موحدان ولایت الهی و آن هم شخصیت والامقام امام رضا است .

وی افزود: دوره تمدنی که به نام امام رضا(ع) در این منطقه رقم خورد و فرصتی که برای ایشان ایجاد شد، برای هیچ کدام از امامان ما ایجاد نشد. جز در زمان صادقین که برای نشر و گسترش معارف اسلامی فرصت بی‌بدیلی بود. 318  تن شاگرد امام رضا که مولف عناوینی از کتاب‌های ارزشمندی شدند که امروز به عنوان گنجینه‌ در اختیار ما و از برکات امام رضا است. پاسخگویی به بیش از ۱۵ هزار مسئله و سوال، به عنوان یکی از گنجینه‌های علوم انسانی در اختیار حوزه، دانشگاه و فرهیختگان است. امروز ما از فقه تا نجوم و از حکمت تا ریاضی مرهون علم امام رضا هستیم. شخصیت بزرگ ایشان، وارث علوم انبیا است. 

وی با اشاره به اینکه نقش امام رضا(ع) از سه ساحت قابل بررسی است، تصریح کرد: ساحت اول ساحت علمی، ساحت دوم فرهنگی و ساحت سوم تمدنی و در هر سه باب شخصیت امام ر ضا قابل توجه و بررسی است.  مهم‌ترین نکته در شخصیت امام رضا شکیبایی در شنیدن بود. در روایات ما علم و حلم کنار هم آمده و عالمان باید علاوه بر علم از شکیبایی در شنیدن سخنان دیگران برخوردار باشند، شکیبایی در شنیدن، پاسخ‌های متقن و دفاع‌های جانانه، توحید، عصمت، جایگاه امامت و ولایت و تبیین دین و ارزش‌های الهی و اندیشه زلال توحیدی از آثار پیدایش علوم اسلامی در سخنان امام رضا است.  

رئیسی با بیان اینکه این کنگره و نشست خاستگاه تبادل اندیشه و نظر بین فرهیختگان است، عنوان کرد: در باب پیدایش و گسترش علوم اسلامی مستکبرین نمی‌خواهند مسلمانان در علم و دانش پیشرفت کنند.  اگر تمدن غرب را بررسی کنیم نشان می‌دهد که استفاده از تمدن و آثار تمدنی اسلام ، آنها را در این نقطه قرار داده است. تمدن غرب تمدنی است که بین مسلمانان و فرهیختگان بود. بنای مستکبرین آن است که مسلمانان در علم و فنون پیشرفت نکنند  وعقب نگه داشته شوند.

وی افزود: حاکمان مزدور و حکومت های دست ساخته  آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها و حکومت‎های مورد حمایت صهیونیست‌ها دنبال آن هستند که علم و دانش در بین مسلمین پیشرفت نکند. امروز پیشرفت علم، دانش و فناوری به ویژه نوآوری‌های علمی در بین مسلمانان از مسائل بسیار پراهمیت است. نقش این کنگره و مقام معظم رهبری در تشویق فرهیختگان و عالمان برای این است که به علم  اهمیت دهند. علم باید در جهان اسلام اهمیت پیدا کند. جمهوری اسلامی و دانشگاهیان و حوزویان همواره باید به مسئله پیشرفت علمی در کشور اهمیت دهند،  پیشینه ارزشمند خود را بدانند  و آنچه که می‌تواند آینده‌ای درخشان و پرامید را برای جامعه اسلامی نوید دهد را ببینند که  آن ظهور آثار تمدن نوین اسلامی است .

تولیت آستان قدس رضوی ادامه داد: این تمدن نوین می‌تواند به دست اندیشمندان رقم بخورد. آثار این تمدن کاملا نمایان شده، تمدن نوینی که می‌خواهد  به نام دین و ارزش‌های دین در جامعه اسلامی رقم بخورد. امروز آستان قدس با دارا بودن نفایس ارزشمندی چون کتب خطی و آثار تمدنی بسیار ارزشمند در حرم و دانشگاه‌ها می‌تواند برای پژوهشگران و محققان زمینه ارزشمندی را آماده کند تا این کار پژوهشی و تحقیقی به سامان برسد. 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: