• یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 972-16687-5
  • خبرنگار : 15219
  • منبع خبر : ----

ویژه برنامه روز ملی بزرگداشت فردوسی در 25 اردیبهشت ماه

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: فعالیت و رخداد فرهنگی و هنری در روزهای منتهی به روز ملی بزرگداشت حکیم فردوسی و پاسداشت زبان و ادب پارسی در شهر مشهد برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، سید سعید سرابی امروز 23 اردیبهشت‌ماه در نشست خبری اعلام برنامه‌های روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی که در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: به مناسبت روز بزرگداشت فردوسی و همچنین پاسداشت زبان پارسی برنامه هایی را توسط دستگاه‌های  اجرایی، سمن‌ها و موسسات غیر دولتی در خراسان رضوی با حضور عموم مردم برگزار خواهد شد.

وی افزود: محوریت برنامه‌ها با آرامگاه فردوسی در توس خواهد بود و باید متذکر شد که 400  فعالیت و رخداد فرهنگی و هنری در روزهای منتهی به روز فردوسی در شهر مشهد برگزار می‌شود و
 مراسم اعطای نشان فردوسی از سال 93 به اندیشمندان و شاهنامه پژوهان اعطا می‌شد و این امر هم در سال جاری به سه شخصیت برگزیده و برجسته در عرصه فردوسی، شاهنامه و زبان و ادب پارسی نشان اهدا می‌شود و این اتفاق مهم در آرامگاه فردوسی برگزار خواهد شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در خصوص  برگزاری همایش علمی و پژوهشی حکیم ابوالقاسم فردوسی، تصریح کرد: این همایش به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، قطب علمی فردوسی شناسی و انجمن دبیران ادبیات استان برگزار می‌شود و 148 مقاله به دبیرخانه این همایش ارسال شده است که 93 مقاله پذیرش شده و 15 مورد آن به صورت سخنرانی علمی و همچنین 28 مورد به صورت پوستر ارائه می‌شود.
 
سرابی با بیان اینکه کتاب مجموعه مقالات این همایش با عنوان «میاسای ز آموختن» و مجموعه مقالات دیگر به صورت الکترونیگی و کتبی منتشر می‌شود، اضافه کرد: هشتمین کنگره بین المللی شعر «از طوس تا نیشابور» در بخش آزاد و بخش‌های ویژه مشهد با محوریت «زائر و زیارت، فردوسی، پاداست زبان فارسی» و نیشابور با محوریت «خیام، نیشابور و سایر جلوه‌های و نمادهای تاریخی، فرهنگی، دینی، ادبی، عرفانی، مفاخر و مشاهیر» برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه زمان برگزاری این کنگره از 24  لغایت 28 اردیبهشت ماه برگزار می‌شود، عنوان کرد: تعداد آثار ارسال شده به کنگره 1350 اثر در قالب‌های کلاسیک، سپید و فولکوریک را شامل می‌شود و همچنین آثار دریافتی از سراسر کشور بوده که بیشترین آثار از سمنان ارسال شده و در بخش بین الملل از کشورهایی مانند افغانستان، پاکستان، تاجیکستان، عراق و هندوستان است. 

سرابی با بیان اینکه  در این کنگره میهمانان از کشورهای تاجیکستان، پاکستان، افغانستان و هندوستان حضور خواهند داشت، خاطر نشان کرد: افتتاحیه هشتمین کنگره بین المللی شعر «از طوس تا نیشابور» در روز 25 اردیبهشت ماه ساعت چهار بعد از ظهر در مجتمع فرهنگی و هنری امام رضا (ع) برگزار  و اختتامیه این کنگره همزمان با بزرگداشت حکیم خیام نیشابوری در نیشابور برگزار خواهد شد.

وی گفت: اجرای نقالی و شاهنامه خوانی توسط انجمن نقال خوانان استان کهکیلویه و بویر احمد، اجرای نمایشگاه در نگارخانه‌های سطح شهر، شب‌های شعر در شهرستان‌ها از جمله برنامه های فرهنگی و هنری این ایام فرهنگی به شمار می‌رود که برنامه ریزی شده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با اشاره به نواختن زنگ فردوسی در مدارس سطح شهر، خاطرنشان کرد: آموزش و پرورش خراسان رضوی از اعضای فعال ستاد بزرگداشت فردوسی است که برنامه‌هایی را به این مناسبت برگزار خواهد کرد و همزمان با زنگ فردوسی در مدارس متنی را در خصوص فردوسی قرائت می‌کنند.

سرابی تصریح کرد: طرحی با عنوان «توسعه شاهنامه خوانی» در کشور مصوب شده است که در این راستا کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد، ناشران، موسسات فرهنگی و هنری برنامه‌هایی را تدوین و اجرا می‌کنند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: