• یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۱
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 972-10485-5
  • خبرنگار : 15270
  • منبع خبر : ----

عضو مجلس خبرگان رهبری:

کشور می‌تواند حول محور ولایت مقابل استکبار جهانی بایستد

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: ما باید در هر یک از مباحث اسلامی طرح داشته باشیم، ۴۰ سال می‌گذرد و این کار جواب داده است. این کشور می‌تواند حول محور ولایت کار کند و مقابل استکبار جهانی بایستد.

به گزارش ایسنا-‌ منطقه خراسان، آیت‌الله عبدخدایی امروز 23 اردیبهشت ماه در اختتامیه کنگره بین‌المللی نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی در حرم مطهر رضوی، اظهار کرد: صحبت ما در اطراف این محور است که نقش ائمه به عنوان رهبران شیعی در بقا و گسترش اسلام چیست.

وی افزود: زمانی که تاریخ اسلام را بررسی می‌کنیم متوجه می‌شویم که بعد از پیامبر دنیای اسلام با دو ضربه و حمله روبه‌رو شد، حملات فکری و عملی. حمله فکری این بود که از هر جایی صدا، تفکر، گروه‌ها و اعتقادات مختلف بلند می‌‌شد. تفکرات عجیبی در دنیای اسلام پدید آمد که هجمه‌ای نسبت به اعتقادات اسلامی بود. دیگری عملکرد خلفای بنی‌امیه و بنی‌عباس بود علنا مشروب می‌خوردند و دست به هرزگی می‌زدند، هنوز ۵۰ سال بیشتر از رحلت پیامبر نگذشته بود که در شهر او این خیانت‌ها به دین انجام می‌گرفت.

عبدخدایی ادامه داد: خلفای اموی و عباسی می‌خواستند که سر مردم  به این تفکرات گرم باشد تا آنها کار خود را انجام دهند. بعد کتب متعدد و گوناگون و از ملل مختلفی ترجمه می‌شد که در زمان مامون به اوج خود رسید. تمام تفکرات آنها درست نبود، در تفکرات دینی آنها اشتباهاتی وجود داشت که وارد دنیای اسلام و گروه الحادی زیاد شد. افرادی نیز حتی به خدا هتاکی می‌کردند. در مقابل این دو نوع تهاجم فکری و عملی نسبت به ارزش‌های اسلامی ائمه چون سد محکمی در رابطه با اسلام ایستاده بودند. 

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه در رابطه با علوم اسلامی حضرت علی(ع) در راس بود،  عنوان کرد: دیگران از این سرچشمه عالی دینی فراگرفته‌اند. بعد از ایشان ائمه در انزوای سیاسی به سر می‌بردند اما جایگاه آنها مسجدالنبی بود و مدینه یکی از پایگاهای دنیای اسلام و در صدر قرار داشت و ائمه در آنجا می‌نشستند و علمااز آنها سوال می‌کردند. 

عبدخدایی بیان کرد: در ارتباط با امام رضا تمام عمر به استثنای دو سال آخر در مدینه سپری کردند. مقام و منزلت ایشان به گونه‌ای بود که هر عالمی که در  مسئله‌ای گیر می‌کرد به امام مراجعه می‌کرد. موافق و مخالف عظمت امام را قبول داشتند. حتی مامون نیز به این قضیه اعتراف می‌کند.  مامون امام را به ولایت‌عهدی دعوت کرد. جامعه آن روز برای امام عظمت قائل بود.

وی اضافه کرد: امام به عنوان شخصیت برجسته علمی که در دنیای اسلام بی‌نظیر است، شناخته می‌شد بنابراین مامون ولایت را به ایشان واگذار کرد و ایشان هم پدیرفتند در نتیجه شیعه از انزوا بیرون آمد. علمای شیعه توانستند مطالب اصیل خود را به مردم برسانند و ثابت شد که تاکنون ظلم بزرگی به اهل بیت وارد شده است. برای دنیای آن روز عظمت امام ثابت شد. آن زمان موقعیتی بود که مسلمانان از نظر فکری ضربه خورده بودند زیرا به اصطلاح امروز غرب‌زده شده بودند و نوعی شیفتگی و بی‌هویتی در بین ملت اسلامی پدید آمده بود.

عضو مجلس خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: با وجود امام و درخشیدن ایشان مسلمانان جان تازه‌ای یافتند و برای همه ادیان مشخص شد که امام حرف اول را می‌زنند و به ویژه در علوم اسلامی  و در رده بعد علوم دیگر سلطه کامل دارد، این باعث شد که مسلمانان عزت پیدا کنند و به هویت خودشان برگردند. در این دو قرن هرچه از صدر اسلام دورتر می‌شویم می‌بینیم که اسلام بیشتر ضربه می‌خورد. اگر ائمه نبودند اعتقادات مسلمانان به این صورت به دست ما نمی‌رسید.  اهل تسنن نیز در طول تاریخ احترام فوق‌العاده‌ای به ائمه می‌گذاشتند و می‌گذارند و آنها را در راس حساب می‌کنند. 

عبدخدایی با اشاره به اینکه ما در شرایط حساسی از تاریخ هستیم. انقلاب اسلامی شکوه خود را در دنیا نشان داده است. اکنون وظیفه ما نسبت به اسلام و معارف اهل بیت این است که تلاش زیادی انجام دهیم. امروز دنیای اسلام  چیزهایی را می‌طلبد. شبهات باید پاسخگو داشته باشد. ما انتظار نداشته باشیم فردی که در پاریس اقتصاد خوانده، اقتصاد اسلامی را برای ما پیاده کند. این با همت علما انجام شدنی است. راه جدیدی در سیاست قرار داده شود و این راه این است که حاکمیت الهی با انتخاب مردمی با هم جمع شود. ما باید در هر یک از مباحث اسلامی طرح داشته باشیم. ۴۰ سال می‌گذرد و این کار جواب داده است. این کشور می‌تواند حول محور ولایت کار کند و مقابل استکبار جهانی بایستد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: