• دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۱
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 972-16190-5
  • خبرنگار : 15219
  • منبع خبر : ----

صداهایی که هرگز به گوش نمی‌رسد...

عکس تزئینی است.
با توجه به اینکه هنرمندان موسیقی شهرستان کلات بسیار در حوزه کاری خود توانمند هستند، این امر منجر به این شد تا موسیقی در این منطقه غنی باشد؛ اما متاسفانه مدتی است که مورد بی‌مهری و کم لطفی عده‌ای از مسئولان امر قرار گرفته است، چراکه در این منطقه هنرمندانی زندگی می‌کنند که بسیار به حمایت مسئولین نیاز دارند و اینجاست که باید گفت کسی صدای آن‌ها را نمی‌شنود...

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، همان‌طور که محمدرضا امامیان رئیس انجمن موسیقی شهرستان کلات در گفت‌وگویی که با این خبرگزاری داشت عنوان کرد که «هنرمندان منطقه از استعداد بالایی به ویژه در زمینه صدا برخوردار هستند و از نظر ساز و آواز بسیار مهارت دارند، باید متذکر شد که کلات مرکز صدا و یکی از مکان‌هایی است که در ایران نمونه تلقی می‌شود، زیرا به لحاظ داشتن صداهای ناب اصیل ایرانی مانند فارسی، ترکی و کرمانجی بسیار غنی است و می‌توان کارهای زیادی در این خصوص انجام داد». اما متاسفانه باید یادآور شد که به دلیل عدم حمایت، این هنرمندان انگیزه خود را برای انجام فعالیت‌های هنری از دست داده‌اند.

در این بین پای صحبت یکی از این هنرمندان موسیقی شهرستان کلات نشستیم تا شاید سهمی در شنیدن شدنشان داشته باشیم.

گوش شنوایی برای هنرمندان شهرستان کلات باشیم

محمد ایزدی ایدلیک یکی از هنرمندان موسیقی شهرستان کلات در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص مشکلاتی که در این زمینه دارد، اظهار کرد: همه هنرمندان از مسئول اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی و حتی رئیس اداره ارشاد شهرستان گله‌مند هستیم چراکه از ما حمایتی نمی‌شود.

وی با بیان اینکه هنرمندان واقعی افرادی هستند که توقع خاصی ندارند و دنیا و زمانه را قبول ندارند چراکه معتقد هستند این‌ها همه در گذر است و اگر هنرمندان اصیل را مشاهده کنیم بدون وضو روی سن نمی‌رفتند و میکروفن را به دست نمی‌گرفتند، افزود: بنده 60 سال سن دارم و وقتی که در مجلس و مراسمی دعوت می‌شویم آن‌گونه که باید و شاید مورد احترام همگان قرار نمی‌گیریم.

این پیشکسوت موسیقی خاطرنشان کرد: در این مراسم تنها چند جوان پای اجرا می‌نشینند که عده‌ای از آن‌ها به ما می‌خندند و تعداد اندکی هم اجرای ما را دوست دارند. واقعا از مسئولین اول کشوری، دوم استانی و سوم از شهرستان خودمان گله‌مند هستیم، فردی به نام حنجره طلایی است که چندین بار اجرا داشته و ماهی صد و 50 الی 60 هزار تومان دریافت می‌کند و زمانی که به ما گفتند حنجره طلایی ماهی کمتر از 200 هزار تومان می‌گیرد واقعا متاسف شدیم و از این تاسف خنده بر روی لب‌هایمان نقش بست.

هنرمندان شهرستان کلات را مورد تکریم قرار دهیم
 
وی تصریح کرد: در زمستان سال گذشته از رادیو با بنده تماس گرفتند و گفتند که ما در فرمانداری کلات حضور پیدا می‌کنیم و شما هم تشریف بیاورید و در این محل اجرایی داشته باشید تا ما به صورت زنده صدای شما را پخش کنیم، بنده هم گفتم که اگر برای این اجرا حتی 100 هزار تومان هم نمی‌دهید حداقل کرایه ماشین رفت و برگشت من که از روستا به شهرستان کلات تقریبا 35 هزار تومان می‌شود را بدهید تا من هم حضور پیدا کنم و هر هنری که عنوان کردید اجرا کنم. اما آن‌ها چیکار کردند؛ ساعت 00:30 شب من پیرمرد که خوابیده بودم را بیدار کردند و گفتند که آقای ایزدی ما تنها کرایه یک طرف از مسیر را می‌توانیم به شما پرداخت کنیم. 

ایزدی ایدلیک با بیان اینکه افراد حتی حاضر نشدند کرایه ماشین رفت و برگشت من را پرداخت کنند، اضافه کرد: بنده دوتارنوازی را هنوز آموزش ندیده بودم و تصمیم گرفتم که در کلاس‌های آن شرکت کنم اما آموزش دوتار جلسه‌ای 25 هزار تومان بود و من نمی‌توانستم آن را پرداخت کنم و برای اینکه ما هنرمندان کار هنر خود را توسعه دهیم به حمایت نیاز داریم اما متاسفانه کسی ما را نمی‌بیند و حمایت نمی‌کند تا کار هنری خود را گسترش دهیم.

وی عنوان کرد:‌ در ایام نوروز از صدا و سیما آمدند تا برای مردم برنامه داشته باشند و از بنده هم دعوت شد تا در این مراسم اجرا داشته باشم و در زمان اجرا، کسی یک صندلی به من نداد تا بر روی آن بنشینم و اجرا کنم و در آخر هم مجبور شدم که بر روی زمین بنشینم و برای مردم اجرا کنم، اما با این وجود مسئله‌ای نیست و من می‌گویم که اگر به لحاظ مالی حمایت نمی‌شویم حداقل یک پیرمرد 60 ساله را خوار نکنید و این کم‌ترین انتظار یک هنرمند از مسئول خود است.

این پیشکسوت شهرستانی خاطرنشان کرد: در این چند سال هیچ مسئولی حال و احوال من را نپرسیده و نخواسته که بداند من در زندگی کم و کسر دارم یا خیر و یا حداقل ماهی 200 الی 300 تومان به ما بدهند، یا اصلا هیچی ندهند اما اگر می‌خواهند که ما در شهرستان کلات اجرایی داشته باشیم حداقل کرایه رفت و برگشت ما را پرداخت کنند.

مشکلات هنرمندان شهرستانی به ویژه کلات کم نیست، خوب است به جای اینکه برای برنامه‌های مختلفی که برگزار می‌شود مقداری هزینه هم برای این هنرمندان در نظر بگیریم و یا حداقل اگر از آن‌ها برای برنامه‌ای تقاضا می‌کنیم که اجرا داشته باشند هزینه‌ای را بابت اجرا به آن‌ها پرداخت کنیم.

آقایان حسین خسروپور، برات روشندل و زارع از دیگر هنرمندان کارگری هستند که حرف دل محمد ایزدی ایدلیک را عنوان می‌کنند و اگر به صحبت‌های آن‌ها هم گوش دهیم و وقت گذاریم می‌بینیم که از حداقل‌های خود در این زمینه گذشته‌اند و می‌گویند اگر این اتفاق نیافتاد حداقل این کار انجام شود. اما متاسفانه عده‌ای از مسئولان خود را به خواب غفلت زده‌اند و متوجه نیستند چه گنجینه‌هایی را در کنار خود دارند و خوب است کمی به فکر آن‌ها باشیم تا حداقل‌های زندگی‌شان را فراهم کنیم.

هنرمندان شهرستان کلات کارگران بی ادعایی هستند که از طریق کشاورزی و یا حتی جمع کردن سنگ امرار معاش می‌کنند و کسی نیست که از آن‌ها حمایت و یا حداقل به حرف آن‌ها گوش دهند تا از حال و احوال‌شان باخبر شوند، موسیقی کلات آن‌قدر غریبانه می‌نوازد که حتی در فضای مجازی هم اثری از آن نیست به طوری که وقتی قصد داریم اطلاعات بیشتری از موسیقی کلات به دست آوریم تقریبا می‌توان گفت که هیچ اطلاعاتی از تاریخچه و غنی بودن موسیقی شهرستان مشاهده نمی‌کنیم.  

مینا خلیل‌زاده؛ ایسنا- منطقه خراسان

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: