• دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 972-12784-5
  • خبرنگار : 15278
  • منبع خبر : ----

یک تحلیل‌گر بازار مسکن مطرح کرد

سهم 80 درصدی ثروت خانواده‌های ایرانی در گرو مسکن

یک تحلیل‌گر بازار مسکن گفت: نکات قابل توجه‌ای از بازار مسکن می‌توان دریافت، داشتن مسکن در بعضی از سال‌ها اقتصادی و در سال‌های دیگر غیر اقتصادی و نوسان قیمت مسکن بیشتر از اجاره‌ بها  است.
 
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، بهروز ملکی در سمینار تخصصی تغییرات در بازار زمین و مسکن در پاسخ به اینکه چرا بازار مسکن برای ما اهمیت دارد، عنوان کرد:  35 درصد هزینه خانواده ایرانی متعلق به مسکن، 80 درصد ثروت خانواده ایرانی در گرو مسکن و در حوزه اقتصاد کلان  14 درصد اشتغال وابسته به مسکن است.
 
وی ادامه داد: نرخ رشد متوسط بورس در سال‌های 71 الی 96 ، 24 درصد و در بعضی سال‌ها شاخص بورس بالای 100 درصد بوده، از طرفی رشد سالیانه قیمت زمین در مدت زمان مشابه 16 درصد است.
 
 این تحلیل‌گر ارشد بازار مسکن افزود: سهم هزینه‌ی مسکن در سال‌های 71 الی 95، روند افزایشی داشته به طوری که سایر هزینه‌های خانوار را کاهش داده و از طرفی بار هزینه مسکن بر دوش خانوار افزایش پیدا کرده است.
 
ملکی با اشاره به اینکه 47 درصد هزینه‌های استان تهران متعلق به مسکن است، عنوان کرد: نیمی از هزینه‌های استان تهران به مسکن اختصاص یافته و از طرفی خراسان جنوبی با حدود 15 درصد هزینه‌های خانوار به مسکن اختصاص یافته که نسبت به استان‌های دیگر درصد پایینی داشته است.
 
ایرانی‌ها نسبت به 30 سال گذشته در خانه‌های استیجاری سکونت دارند
 
وی با اشاره به اینکه اگر تقاضای مسکن به دوگونه مصرفی و سرمایه تقسیم شود، عنوان کرد: در سال 65،  78 درصد خانوارها مالک بوده، اما در سال 95 حدود 61 درصد شده است، لذا هرچقدر سکونت ملکی کاهش یابد سکونت اجاره‌ای رو به افزایش خواهد بود. از این جهت می‌توان گفت ایرانی‌ها نسبت به 30 سال گذشته در خانه‌های استیجاری سکونت دارند.
 
این تحلیل‌گر ارشد بازار مسکن با اشاره به اینکه دهک اول درآمد خانوارها 10 میلیون تومان در نظر گرفته شده، تصریح کرد: از این رو خانواری که دهک اول بوده و از طرفی اگر قیمت یک خانه 250 میلیون تومان در نظر گرفته شود این خانوار باید 25 سال پس‌انداز بدون خرج کند و رشد ثابت حقوق و قیمت مسکن داشته باشد تا توانایی خرید خانه‌ای به ارزش 250 میلیون تومان برای آن‌ها محیا شود.
 
ملکی در خصوص تغیر اسکلت‌های ساختمانی در سال‌های گذشته تا به امروز بیان کرد: واحد های مسکونی بر اساس اسکلت در سال 65  کمتر از 5 درصد دارای اسکلت فلز یا بتن بوده که در سال95 این رقم به 60 درصد رسیده که آمار به دست آمده حاکی از آن بوده که کیفیت واحدهای ساختمانی روبه افزایش است.
 
وی با اشاره به اینکه تحولات خانوار در سال‌های 65 الی 95 رو به کاهش بوده است، بیان کرد: طی سرشماری که در سال 95 از خانوارها انجام شده آمار دریافتی حاکی از آن بوده که بیش از نیمی از خانوارها یک الی سه نفره بوده از این جهت می‌توان دریافت که در بازار مسکن خانه‌های با متراژ پایین اولویت بازار مسکن ما خواهد بود.
 
این تحلیل‌گر ارشد بازار مسکن در خصوص وضعیت سکونت جمعیت در کشور، گفت: 21 میلیون جمعیت کشور را جمعیت روستایی و حدود 60 میلیون نفر جمعیت شهری کشور را تشکیل داده است. از این جهت با بررسی آمارها در طی 40 سال گذشته می‌توان دریافت که جمعیت روستایی ثابت بوده به طوری که می‌توان گفت افزایش جمعیت کشور ناشی از افزایش جمعیت شهرها است.
 
ملکی با بیان اینکه سالی 800 هزار واحد مسکونی باید تولید داشته باشیم، بیان کرد: مجموع مسکن خالی و غیر خالی 25 میلیون و 400 هزار واحد بوده که طبق پیش‌بینی‌های انجام شده در سال 1404 به میزان 31 میلیون واحد خواهد رسید، به طوری که موجودی مسکن ما طی 10 سال بایستی حدود 5 میلیون واحد اضافه شود.

مساحت واحدهای مسکونی در خراسان رضوی نسبت به تهران بزرگ‌تر است
 
وی در خصوص میزان خانه‌های بی‌سکنه استان‌ها تاکید کرد: در هرمزگان 13.6درصد، خراسان رضوی 9 درصد و  لرستان  7 درصد بوده که میانگین کشوری 10 الی 11 درصد است.
 
این تحلیل‌گر ارشد بازار مسکن  با اشاره به اینکه 36 درصد واحدهای مسکونی خراسان رضوی 100 متر است، اظهار کرد: مساحت زیر بنای واحدهای مسکونی تهران، 14درصد زیر 50 متر بوده، از این جهت می‌توان دریافت که مساحت واحدهای مسکونی در خراسان رضوی نسبت به تهران بزرگ‌تر است.
 
ملکی در خصوص مالیات بر نقل و انتقالات ملک‌های مسکونی عنوان کرد: مالیات نقل‌ و انتقال تا سال 94 بر اساس دفترچه‌ قیمت‌های منطقه‌ای بوده، که قیمت‌های این دفترچه با قیمت‌های واقعی بسیار متفاوت بوده است. در نتیجه در سال 90 لایحه‌ای توسط دولت ارائه که در نهایت سال 94 تصویب شد، به این صورت که سال ابتدایی تصویب این قانون 2 درصد و طی 10 سال به 20 درصد قیمت واقعی مالیات نقل ‌و انتقالات مسکن اخذ شود.

وی در خصوص قیمت مسکن در استان‌های کشور، اضافه کرد: قیمت متوسط یک مترمربع در شهرستان تهران 5 میلیون و در مشهد حدود 2 میلیون و 300 هزار تومان است. از این جهت قیمت متوسط مسکن در سال‌های 71 الی 96 در مشهد 100درصد و تهران بیش از 100 درصد افزایش قیمت وجود داشته است.
 
این تحلیل‌گر ارشد بازار مسکن افزود: عوامل موثر بر قیمت مسکن شامل قیمت نفت، قوانین مالیاتی، وام خرید مسکن، محیط بین‌الملل، بازارهای جایگزین، نوع سود بانکی، ساختار جمعیت، طرح‌های شهرداری و دولت، تولید دوره‌های قبل و قیمت مصالح  در بازار مسکن تاثیر گذار می‌شود.
 
ملکی در خصوص بیشترین تاثیر در بازار مسکن عنوان کرد: قیمت نفت، نقدینگی، درآمد و پس اندازه خانواده بیشترین تاثیرها را در نوسانات قیمت در بازار مسکن خواهد داشت. همچنین رشد شاخص بورس، عرضه زمین و مسکن دولتی منجر کاهش قیمت مسکن می‌شود.
 
وی با اشاره به اینکه می‌توان دریافت نرخ تورم در سال‌های 71 الی 96 رشد سینوسی داشته است، بیان کرد:  بیشترین نرخ تورم متعلق به سال‌های  73، 91 و 92 با نرخ 30 درصد بوده است، از این جهت با بررسی نرخ تورم در کشور می‌توان دریافت که نرخ تورم در محدوده‌ای 10 الی 20 درصد ساکن است، همچنین می‌توان دریافت که نرخ تورم در طی سال‌های 71 الی 96 رشد سینوسی داشته است .
 
این تحلیل‌گر ارشد بازار مسکن ادامه داد: نکات قابل توجهی از بازار مسکن می‌توان دریافت، داشتن مسکن در بعضی از سال‌ها اقتصادی و در سال‌های دیگر غیر اقتصادی و نوسان قیمت مسکن بیشتر از اجاره‌ بها  است.
 
ملکی با اشاره به اینکه در سال‌های رونق بازار مسکن صدور پروانه‌های ساختمانی افزایش یافته است، تصریح کرد: از این جهت افزایش قیمت مسکن رابطه مستقیمی با افزایش صدور پروانه‌های ساختمانی دارد.
 
وی در خصوص مهمترین علل تطویل رکود مسکن در سال 92 الی 95 بیان کرد: رکود اقتصادی، نرخ بالای سود بانکی که معضل اقتصاد کلان ما محسوب ‌می‌شود، حجم بالای خانه‌های بی‌سکنه و کاهش درآمدها از جمله این علل است.
 
این تحلیل‌گر ارشد بازار مسکن خاطرنشان کرد: طبق پیش‌بینی‌های ما  در آمدهای نفتی در سال جاری اثر چندانی بر مسکن نخواهد داشت.

وی در خصوص مقایسه بازار مسکن در سال 96 و سال جاری عنوان کرد: معاملات بازار مسکن در سال جاری همانند سال 96 خواهد بود و اجاره مسکن افزایش‌خواهد یافت.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: