عکس: فاطمه روحانی، سارا سیدآبادی
هفت خان
عكس  16:30:51 1397/02/24
972-8989-5 كد خبر
حکیم ابوالقاسم فردوسی به سال 329 هجری قمری برابر با زمستان 940 میلادی در روستای پاژ در سه فرسنگی شهر توس دیده به جهان گشود و نهایتا پس از سی سال رنج در راه سرودن شاهنامه در سال 411 هجری درگذشت.
در سال 1305 خورشیدی به پیشنهاد انجمن آثار ملی ایران تهیه طرحی برای احداث بنای باشکوه نوین آرامگاه فردوسی آغاز شد.از طاهرزاده بهزاد خواسته شد که طرحی نو بدهد.این طرح بهزاد شبیه بنای کنونی بود، اما از وی خواسته شد تا آن را به مقبره کورش در پاسارگاد شبیه تر بسازد.نهایتا در سال 1312 خورشیدی این بنا ساخته شد، اما به دلیل برخی مشکلات محاسباتی این بنا در سال 1343 خورشیدی برچیده شد و به اهتمام مهندس سیحون و اجرای مهندس جودت پس از ساختن تالار زیرین، قسمت رویی آن به همان شکل سابق بازسازی و در سال 1347 افتتاح شد.
در این زمان مجسمه فردوسی که توسط استاد ابوالحسن صدیقی در ایتالیا ساخته شده بود و تندیس های تالار زیرین که توسط پسرش فریدون صدیقی ساخته شده بود، در باغ و داخل آرامگاه نصب شد.
تندیس هایی که فریدون صدیقی آنهارا طراحی و در فضای داخلی آرامگاه اجرا کرده داستان هفت خان شاهنامه را روایت میکند و بطور عمده به خان سوم،پنجم و هفتم پرداخته است.
خان اول : نبرد رخش با شیر
خان دوم : گذر از بیابان خشک
خان سوم : کشتن اژدها
خان چهارم : زن جادوگر
خان پنجم : جنگ با اولاد مرزبان
خان ششم : جنگ با ارژنگ دیو
و خان هفتم : جنگ با دیو سپید است.

انتهاي پیام
ارسال خبر به دوستان
* گیرنده(ها):
آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: