• دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۷:۵۰
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 972-16690-5
  • خبرنگار : 15284
  • منبع خبر : ----

در اولين جشنواره ملي سالانه خيام مطرح شد:

درک لحظه همراه با خوشباشی پیام مکرر خیام به انسان امروز است

مدیر سیاست‌گذاری معاونت فرهنگی وزارت علوم و فناوری گفت: درک دم و لحظه همراه با خوشباشی و نشاط، پیام مکرر خیام به انسان امروز است؛ امروزه بیش از هر دوره‌ای دیگر دانشگاه‌ها و پژوهشکده‌های ما نیازمند نشاط علمی و نشاط معنوی و امید هستند.

به گزارش ايسنا- منطقه خراسان، اولين جشنواره ملي سالانه خيام امروز 24 ارديبهشت‌ماه در سالن اجتماعات پرديس دانشگاه نيشابور برگزار شد؛ زهرا پارساپور مدیر سیاست‌گذاری معاونت فرهنگی وزارت علوم و فناوری در اين برنامه عنوان كرد: خیام در دوره‌ای می‌زیست که به بهانه کنار زدن معتزله به جنگ تفکر می‌رفتند، به این دلیل که به فلسفه و علوم به دید تردید می‌نگریستند.

وي افزود: خيام فیلسوفی بود که ضمن حفظ عقلانیت حدود آن را نیز می‌شناخت؛ او معتقد بود که رازهای ناگشوده در این جهان نباید به یاس و نا امیدی منجر شوند، در اشعار او بزرگ ترین خصلت جهان ناپایداری آن است اما خیام بر این باورست که بین گذشته و آینده لحظه‌ای ست که باید آن را دریابیم.

پارساپور اظهار كرد: درک دم و لحظه همراه با خوشباشی و نشاط پیام مکرر خیام به انسان امروز است؛ امروزه بیش از هر دوره‌ای دیگر دانشگاه‌ها و پژوهشکده‌هایمان نیازمند نشاط علمی نشاط معنوی و امید است.

كرسي‌هاي خيام‌شناسي در نيشابور

حميد گرمابی نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: ما می‌توانیم کرسی‌های خیام شناسی در نیشابور برگزار کنیم با توجه به چند بعدی بودن حکیم عمر خیام می‌توان از این برند شناخته شده استفاده کرد و برای شهرمان اعتبار کسب کرد.

وي ادامه داد: امیدوارم این بزرگداشت‌ها بزرگ‌تر برگزار شود و حتی به اعتباری بین‌المللی برسد، هم عطار هم خیام پتانسیل بین‌المللی شدن را دارند؛ در شهر های دیگری نیز دیده شده که بزرگداشت‌هایی برای این شخصيت‌ها بزرگ برگزار می‌کنند.

گرمابي افزود: اين پیشنهاد را که پيش از اين داده‌ام مبني بر اين كه بین روز ملی عطار و خیام ماه فرهنگی نیشابور شناخته شود براي اجرايي شدن بايد تبديل به خواسته عمومي شود
حسن صادقي سمرجاني، رئیس دانشگاه نیشابور نيز در اين مراسم عنوان کرد: دانشگاه نیشابور به عنوان دانشگاه مادر در شهرستان وظیفه خود می‌داند که در راستای اهداف ملی و منطقه‌ای خود اقدام نماید؛ یکی از وظایفی که امروزه وزارت علوم تحقیقات و فناوری بر عهده ما گذاشته استفاده از دانش جهانی براي توسعه می‌باشد و به همین علت است که دانشگاه تصمیم به ورود در روزهای ملی به ویژه روز ملی خیام را گرفته است.

وي افزود: امسال برای این‌که بتوانیم در بین جوانان شور واشتیاقی ایجاد بکنیم، تصمیم گرفتیم که برنامه ها را در قالب جشنواره برگزار کنیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: