• دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۲۰:۳۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 972-22114-5
  • خبرنگار : 15218
  • منبع خبر : ----

نایب رئیس شورای شهر مشهد:

رقبا این چهار سال را تحمل کنند/ راه خود را ادامه می‌دهیم

نایب رئیس شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه «رقبا باید این چهار سال را تحمل کنند»، گفت: انتقاد کردن ایرادی ندارد، اما اینکه هنوز 9 ماه از انتخابات نگذشته کل رأی مردم را نادیده بگیرند، به صلاح خودشان هم نیست.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، حمیدرضا موحدی‌زاده در بیست‌وچهارمین جلسه علنی پنجمین دوره شورای اسلامی شهر مشهد که امروز در تالارشهر برگزار شد، با بیان اینکه «بیست‌وچهارم اردیبهشت ماه سال گذشته انتخابات پرشور و پر احساسی در سطح مشهد و کشور داشتیم»، اظهار کرد: این انتخابات می‌تواند یادآور این باشد که همچنان در کشور ما نقش صندوق رأی برجسته است و مردم می‌توانند از طریق آرای خود و شرکت در انتخابات  و حضور در پای صندوق‌های رأی نظرات خودشان را اعلام کنند.

وی ادامه داد: بسیاری از اوقات افرادی در انتخابات پیروز شده و سرکار آمدند که برخی نمی‌خواستند، اما مردم رأی دادند و نظام هم پذیرفته و مستقر شده‌اند. در شورای شهر مشهد هم در رقابتی که صورت گرفت این اتفاق افتاد.

موحدی‌زاده تصریح کرد: صندوق رأی را هم‌چنان باید باز نگه‌داریم و به صلاح هیچ‌کس نیست مردم را از مشارکت کردن و از فواید انتخابات و صندوق رأی ناامید کنیم. این موضوع اگر هم دودی داشته باشد که دارد، به چشم همگان خواهد رفت.

وی با اشاره به این‌که «یکی از ویژگی‌های انتخابات 29 اردیبهشت رقابت بین دیدگاه‌ها و برنامه‌های مختلف بود که در مشهد هم تبلور پیدا کرد»، خاطرنشان کرد: لیست امید در انتخابات سال گذشته برنامه‌ای را ارائه کرد و در آن چالش‌های شهر مشهد را با کمک کارشناسان شهرداری مورد شناسایی قرار دادیم و وجه تمایز ما با لیست‌های رقبا وجود این برنامه بود، یعنی از طریق نخبگان برای اکثریت جامعه روشن شد که لیست امید با برنامه وارد رقابت انتخابات شده است.

نایب رئیس شورای اسلامی شهر مشهد عنوان کرد: در لیست امید شعار «مشهد، شهر امید و زندگی» و تغییر در شیوه مدیریت شهر مشهد مطرح شد که در ماه‌های گذشته این تغییر در شهر قابل لمس بوده است. ما شعار امید و زندگی را هم‌چنان دنبال خواهیم کرد و تغییر در شیوه اداره شهر را بر اساس دیدگاه‌هایی که شورای پنجم دارد و متخصصان شورا دارند، دنبال خواهیم کرد.

وی افزود: هم‌چنین این انتخابات یادآوری می‌کند که مشارکت انتخابات سال قبل که بیش از 40 میلیون نفر در آن شرکت کردند و دکتر روحانی با بیش از 24 میلیون رأی در آن پیروز شدند و دولت تدبیر و امید برای دوره دوم ادامه پیدا کرد و نظر مردم روشن شد. رقبا باید این چهار سال را تحمل کنند، انتقاد کردن ایرادی ندارد، اما اینکه هنوز 9 ماه از انتخابات نگذشته کل رأی مردم را نادیده بگیرند، به صلاح خودشان هم نیست. 

موحدی‌زاده با تأکید بر این‌که «پیروزی قاطع لیست امید در مشهد بیانگر نظر مردم در مشهد است»، تصریح کرد: در انتخابات شورای شهر مشهد رقبای پرقدرتی در برابر ما بودند که نظر امکانات و تبلیغات و رسانه خیلی برتری نسبت به ما داشتند، اما آنچه مردم را به پای صندوق رأی کشاند تفاوت رویکردها و نگرش‌ها  بود که مورد توجه مردم قرار گرفت و لیست امید با رأی چشم‌گیری پیروز شد و این یک سرمایه اجتماعی است که باید آن را قدر بدانیم. ما نیز باید آن را پاس بداریم و شئون نمایندگی مردم را بیش‌تر از دیگران رعایت کنیم و در درجه بعد، رقبا و مخالفان و موافقان، همه باید پای رأی مردم بایستیم که مردم دلگرم باشند و به انتخابات‌های بعدی جواب مثبت دهند. اگر به هر دلیلی بخواهیم آن‌ها را ناامید کنیم ممکن است مشکلاتی در انتخابات‌های بعدی به وجود آید.

وی خاطرنشان کرد: ما از همان اول می‌دانستیم قدم در راه سخت و طاقت‌فرسایی گذاشته‌ایم، اما عزت‌آفرین. مسئولیتی که نسبت به آینده مردم و شهر حس می‌کنیم ما را به این صحنه کشاند و زیر بار این مسئولیت سنگین رفتیم و هم‌چنان این مسیر را ادامه خواهیم داد.

نایب رئیس شورای اسلامی شهر مشهد «محیط زیست شهری» و «حمل‌ونقل شهری» «توسعه و عمران شهری» و «ایمنی شهر» و «کاهش شدید منابع درآمدی شهرداری» را از جمله مهم‌ترین چالش‌های مدیریت شهری عنوان کرد و افزود: هدف ما این است که به اثبات خود بپردازیم تا نفی گذشته و این را تا جایی که امکان‌پذیر بود رعایت کردیم.

وی ادامه داد: کاهش شدید منابع درآمدی خود را در قوانین موجود نیز نشان می‌دهد، در گذشته شهرداری‌ها استقلال عمل بیش‌تری در دریافت عوارض داشتند و عوارض در محل هزینه می‌شد، چراکه عوارضی که از مردم گرفته می‌شود باید در همان محل هزینه شود تا مردم آثار آن را بچشند و به پرداخت عوارض تشویق شوند. درواقع بین پرداخت عوارض و آبادنی شهر ارتباط مستقیمی وجود دارد که مردم اگر حس کنند پرداخت عوارض توسط آن‌ها در آبادانی شهر تاثیری ندارد، برای پرداخت انگیزه پیدا نمی‌کنند. این موضوع بعدها تبدیل شد به تجمیع عوارض و اخیراً هم تبدیل شده به قانون مالیات بر ارزش افزوده، یعنی عوارض محلی که اختیار شهرداری بوده با مالیات کشور قاطی شده است؛ این موضوع خیلی جالب نیست و اختیارات شورا را باید بیش‌تر کنیم.

موحدی‌زاده گفت: نهاد شورا سرمایه‌ای است در اختیار نظام، دولت، مردم و کشور که اگر قدر آن را ندانیم ممکن است تبعات جبران ناپذیری به بار داشته باشد. 

وی با بیان اینکه «مشهد یک شهر ملی است و مسئولان دیدگاه‌های خوبی نسبت به مشهد دارند، اما در عمل به دلیل گرفتاری‌های متعددی که دارند به فراموشی سپرده می‌شود»، بیان کرد: ما مسائلی داریم که فراتر از توان شهردای است، برای نمونه احداث کمربند در همه شهرها را وزارت راه و شهرسازی اجرا می‌کند و در مشهد این پروژه اجرا شده و شهرداری مشهد بیش از 100 میلیارد تومان در آن هزینه کرده و با مسائل حقوقی هم مواجه شده است. توقف این پروژه‌های ملی که با مجوزهای لازم اجرا می‌شود به صلاح شهر و آینده کشور نیست. 

نایب رئیس شورای اسلامی شهر مشهد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به خروج آمریکا از برجام، بیان کرد: برجام محصول مشترک نظام و مبتنی بر نرمش قهرمانانه و تیم حرفه‌ای دیپلماسی دولت تدبیر و امید است و درست نیست که آن را تفکیک کنیم که دولت این توافق را انجام داده است. چیزی بدیهی است که دولت بدون اذن مقام معظم رهبری اجاره انعقاد این توافق را نداشت. خروج آمریکا از برجام آسیبی است که آن‌ها به ابهت خود زدند، چراکه اروپا در برجام مانده است.

وی ادامه داد: این خروج نشان داد که قدرت‌های بزرگ به تعهدات خود پایبند نمی‌مانند و این یک نوع بدعهدی و تعهدشکنی را در این خروج می‌بینیم و این‌که ترامپ می‌گوید با ایران توافق جدید امضا می‌کنیم، ما از شما می‌پرسیم که چه تضمینی است که دولت بعدی این رفتار را تکرار نکند؟ شما با این اقدام استراتژی خود در دنیا را به خطر انداختید و چنین هوشمندی در تیم ترامپ وجود ندارد که این استراتژی را در ذهن جهانیان شکست.

موحدی‌زاده اضافه کرد: این خروج ملت ما را متحدتر می‌کند، چراکه هیچ وقت زورگویی نتوانسته ملت ما را زمین بزند. با این وجود ما باید به نمادهای ملت‌های دیگر احترام بگذاریم و نباید دچار احساسات شویم به این معنی که نباید به نمادهایی که برای دیگر ملت‌ها مهم است توهین کنیم. خداوند می‌گوید که  به خدای دیگران لعنت نفرستید و ما اگر این رفتار افشاگرانه را داشته باشیم برای هفت پشت امریکا بس است و نیازی به آتش زدن پرچم آن کشور نیست.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: