• دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۲۰:۴۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 972-22214-5
  • خبرنگار : 15218
  • منبع خبر : ----

رئیس کمیسیون توسعه و عمران توس شورای شهر مشهد مطرح کرد:

سه چالش احیای توس

رئیس کمیسیون توسعه وعمران توس شورای اسلامی شهر مشهد «بوروکراسی پیچیده و معیوب»، «کم‌کاری» و «ناآگاهی و عدم شناخت کافی از فردوسی، شاهنامه و توس» را به عنوان سه چالش احیای توس نام برد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، سیدمسعود ریاضی در نطق پیش از دستور بیست‌وچهارمین جلسه علنی پنجمین دوره شورای اسلامی شهر مشهد که امروز در تالارشهر برگزار شد، با اشاره به روز بزرگ‌داشت زبان پارسی و هم‌چنین گرامی‌داشت حکیم ابوالقاسم فردوسی توسی، اظهار کرد: اگر او نبود، نه حافظ بود، نه سعدی و نه مولانای بزرگ؛ یا دست کم کلامی از این بزرگان به پارسی به یادگار نمانده بود. به همت فردوسی، امروز ما می‌توانیم کلام 1000 سال پیش را بخوانیم و بفهمیم و حتی به وسیله آن، اسطوره، تاریخ و فرهنگ سال ها و سده‌های پیش از او را درک کنیم.

وی ادامه داد: از این جهت زبان پارسی ممتاز است و آن طور که اهل فن می‌گویند در کم‌تر زبان زنده‌ای چنین ویژگی وجود دارد و اکثر زبان‌ها نسبت به شکل باستانی خود دگرگونی‌های چشم‌گیری داشته‌اند. بر این اساس واضح است که فردوسی و شاهنامه بزرگ‌ترین سرمایه‌های نمادین فرهنگی ایرانیان هستند و بر ماست که مثل هر ملتی سرمایه‌های نمادین خود را گرامی بداریم و در نگاهداشت و پاسداشت آن بکوشیم.

ریاضی با اشاره به سخنی از مقام معظم رهبری در خصوص لزوم  توجه بیشتر به از فردوسی، تصریح کرد: در همین راستا و با درک چنین ضرورتی شورای پنجم در بدو ورود، کمیسیونی را تحت عنوان  «کمیسیون ویژه توسعه و عمران توس» راه‌اندازی کرد و مسئولیت پیگیری در این خصوص را به اینجانب سپرد. از همان ابتدا این سوال مطرح بود که چرا پس از گذشت بیش از دو دهه از فرمان تاریخی رهبری در احیاء توس، اقدام در خوری به عمل نیامده است؟ جالب است که دراین چند ماه حتی یک نفر را ندیده‌ام که در مخالفت با باز زنده‌سازی توس و شأن رفیع فردوسی سخنی گفته باشد، پس اشکال کار کجاست؟

وی خاطرنشان کرد: اولین نکته ای که توجه کمیسیون را جلب کرد بوروکراسی پیچیده و به زعم اینجانب معیوب در این امر بود. پس از فرمان معروف رهبری در تیرماه سال 75، در خصوص ضرورت احیاء توس، شورای عالی توس متشکل از چند وزیر، استاندار و تولیت آستان قدس رضوی تشکیل شد. در طی این سال‌ها این شورای عالی صرفاً دو صورتجلسه داشته است. به بیان مختصر در این صورتجلسات ساختار مدیریتی احیاء توس به مثابه مثلثی ترسیم شده است که تصمیم سازی به استان، تصمیم گیری به شورای عالی احیاء و اجرا به میراث فرهنگی استان سپرده شده است. مثلثی که حاصل آن همین ست که هست.

رییس کمیسیون توسعه و عمران توس شورای شهر مشهد عنوان کرد: شورای پنجم و شهرداری در این خصوص تلاش کرده‌اند، بلکه میان بری بیابند و اقداماتی نظیر تشکیل ساختار مدیریتی اجرایی، تهیه سند راهبردی و.... را داشته اند که امید است به زودی نتایج آن به بار بنشیند.

وی افزود: دومین نکته یا دومین آفت همان ست که رهبر فرزانه نیز بدان اشاره کرده اند؛ کم کاری. برای احیاء توس در سال های قبل همت لازم بسیج نشده بود. احیاء توس همان غیرتی را لازم دارد که ایرانی برای باز پس گرفتن خرمشهر بروز داد. خوشبختانه امروز این آفت در شرف رنگ باختن ست و شور مناسبی در بین مسئولین و علاقه مندان ایجاد شده است و همه منتظر آن هستند که هرکاری از دستشان بر می آید برای توس انجام دهند.

ریاضی ادامه داد: امروز راه و شهرسازی استان برای تکمیل طرح های شهری منطقه منفصل توس شدیداً پیگیرست. شهرداری آماده کار در شهرتاریخی ست و میراث فرهنگی تلاش می کند تا از میان آستین ضوابط و بوروکراسی تنگ و پیچیده راهی بیابد تا دست شهرداری را به همکاری بفشارد.

وی ناآگاهی و عدم شناخت کافی از فردوسی، شاهنامه و توس را دیگر آفت در راه احیای توس عنوان کرد و گفت: برای حل این آفت تلاش فرهنگی عظیمی لازم است. اگر چه تلاش های زیادی در مورد شاهنامه پژوهی انجام شده است، اما به نظر می رسد این کتاب سترگ باید فراتر از حلقه پژوهندگان و اندیشمندان متخصص در بین مردم جاری و ساری شود.

این عضو شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه «در حال حاضر مردم کشور های همسایه و نزدیک مثل افغانستان و تاجیکستان بیشتر از مردم ایران شاهنامه را می خوانند و می‌شناسند»، تصریح کرد: مردم و از آن اولی تر مسئولین باید اندیشه های این حکیم گرانقدر را بشناسند.گاهی می بینیم دریافت عمومی از شاهنامه کاملاً مغایر با اندیشه های حکیم است. نظر فردوسی در مورد مسائلی نظیر نژاد، سیاست، جهان بینی، انسان، زن، اسطوره، پهلوانی، عدالت، خرد، جنگ، وطن پرستی و .... نیاز به شفاف سازی و تبیین جدی دارد و اساساً کسی که شاهنامه اش را با جان و خرد آغاز کرده است به ندرت در بند جزم و دگم اندیشی می افتد. شاه کلید درک شاهنامه را نیز باید در همین مفاهیم جستجو کرد. برای او خرد، جان و بینش بزرگترین سرمایه های انسانی هستند.

وی اضافه کرد: امروز لازم است که بیش از گذشته قدر فردوسی پاکزاد و تربت پاک او توس را بدانیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: