• سه شنبه ۲۵ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۵
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 972-12986-5
  • خبرنگار : 15180
  • منبع خبر : ----

برنامه فضایی چین برای رقابت با اسپیس‌اکس

شرکت‌های خصوصی چین به دنبال این هستند که تا سال 2020 راکت‌های فضایی، با قابلیت استفاده مجدد به فضا را پرتاب کنند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از پاپیولار ساینس، چین قصد دارد راکت‌های فضایی با قابلیت استفاده مجدد به فضا پرتاب کند تا با غول‌های بزرگ این عرصه همچون اسپیس‌اکس و بلو اوریجین به رقابت بپردازد.

شرکت تکنولوژی و علوم هوافضای چین (CASC)، سازنده اصلی راکت‌های فضایی چینی، اعلام کرده راکت فضایی لانگ‌مارچ LM-8 (در زبان چینی چانگ زن) در سال 2020 به فضا پرتاب خواهد شد. اولین استیج LM-8 همچون اسپیس‌اکس فالکون و فالکوی هوی، قابل استفاده مجدد بوده و برای بلند شدن از سوخت باقی‌مانده استفاده می‌کند. با توجه به این که CASC پیش از این هم وعده داده بود که تا سال 2035 کلیه راکت‌هایش را به قابلیت استفاده دوباره مجهز می‌کند، این برنامه چندان هم دور از انتظار نیست.

آکادمی تکنولوژی پروازهای فضایی شانگهای CASC، تکنولوژی پرتاب عمودی برای راکت‌های LM-4 و LM-8 را در سال 2019 و 2020، آزمایش خواهد کرد.  

LM-8 فضاپیمایی با اندازه متوسط است که می‌تواند 7.7 تن بار را تا مدارهای پایین زمین حمل کند. استیج اولیه این فضاپیما با نمونه‌های بزرگ‌تر یعنی لانگ مارچ 7 (که جدیدترین راکت انسان‌بر چین است) مشترک است، اما در مقایسه با لانگ‌مارچ 7، فقط از دو تقویت کننده سوخت مایع K2 استفاده می‌کند.

وقتی استیج دوم LM-8 برای ورود به فضا از آن جدا می‌شود، استیج اول باقی‌مانده سوخت را به دقت می‌سوزاند تا به زمین بازگردد. در آخرین لحظات فرود، پایه‌های فرود به آرامی از انتهای راکت باز می‌شوند تا اطمینان حاصل شود که راکت، فرود نرم و آرامی خوهد داشت. بخش‌های کمکی سوخت مایع جدا می‌شوند و با چتر به زمین بازمی‌گردند.

اولین لانگ‌مارچ 7 در تاریخ 25 ژوئن 2016، از ون چانگ، جزیره هاینان به فضا پرتاب شد. این راکت، تکنولوژی‌های جدیدی را در مدار زمین آزمایش کرد از جمله پاکسازی زباله‌های فضایی، سوخت‌رسانی به ماهواره‌ها و آزمایش نسل جدید فضاپیماهای سرنشین‌دار چین.     

تکنولوژی تلفیقی LM-8 و لانگ‌مارچ 7 به این معنا است که LM-7 و دیگر راکت‌های فضایی بزرگ‌تر چین، می‌توانند با قابلیت استفاده مجدد به روز شوند. علاوه بر این، CASC قصد دارد باله‌های شبکه‌ای را سال آینده بر روی راکت لانگ‌مارچ 6 4B آزمایش کند تا تکنولوژی به کار رفته در این راکت‌ها را ارتقا دهد. موفقیت در این آزمایش‌ها به CASC کمک خواهد کرد راکت‌های لانگ‌مارچ خود را در آینده به طور کامل خودش بسازد و تا سال 2035 همه آن‌ها را به قابلیت استفاده دوباره مجهز کند. 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: