• سه شنبه ۲۵ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 972-18187-5
  • خبرنگار : 15220
  • منبع خبر : ----

رئیس هیئت مدیره انجمن توسعه گردشگری چهار باغ:

آیا خداوندگار سخن اثر دیگری هم دارد یا خیر؟

رئیس هیئت مدیره انجمن توسعه گردشگری چهار باغ  گفت: همیشه هنگامیکه از فردوسی بزرگ نامی به میان می‌آید فورا شاهنامه او در ذهن ما نقش می‌بندد و بدون اینکه بدانیم آیا آثار دیگر هم دارد یا خیر.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، رضا سلیمان‌نوری شامگاه گذشته در آین نکوداشت فردوسی که در جهاد دانشگاهی برگزار شد با بیان اینکه اشعار زیادی به این شاعر بزرگ نسبت داد شده است، ادامه داد: طی سال‌های بسیاری در حدود بیش از هزار سال از دوران حضور جسمانی خداوندگار سخن در این سرای خاکی می‌گذرد و اشعار مختلفی را به نام ایشان در تذکره‌ها، متون کهن و جدید ثبت شده است و اگر کمی به گذشته بازگردیم می‌بینیم که در هر دوره‌ای شهنشاه آن، نگاه خاصی به ادبیات زبان پارسی داشته است و فردی را مامور می‌کرده است تا تذکره نویسی کند؛ بر این مبنا که شعرای گذشته چه گفته‌اند، زندگی آن‌ها چگونه بوده، چه کارهایی انجام می‌داده‌اند و... و با این کار تمام آن اطلاعات را در تاریخ به نام آن شاه ثبت می‌کردند. 

وی عنوان کرد: این تذکره‌ها در حال حاضر مهم ترین مدارک ما برای بررسی اشعار تمام شاعران گذشته از جمله فردوسی بزرگ است و اگر این تذکره‌ها را ورق بزنیم به موارد خاص درباره اشعاری که به نوعی منتسب به فردوسی هستند برمی‌خوریم؛ مهم ترین این موارد منظومه غنایی به نام یوسف و زلیخا است؛ یوسف و زلیخایی که در تذکره‌های مختلف از 6 هزار و 500 تا 11 هزار بیت ثبت شده است و برای آن نیز داستان‌های زیادی گفته شده، اما نخستین تذکره و یا متنی که به نوعی یوسف و زلیخا را منتسب با فردوسی می‌کند «دیباچه شاهنامه باسنقری» است که در این دیباچه اشاره‌ای به اینکه فردوسی هم چنین کتابی را داشته؛ شده است.

سلیمان نوری تاکید کرد: نخستین بار حدود 200 سال پس از رحلت فردوسی کسی این اثر را منتسب به فردوسی می‌کنند در حالی که در این میان ما کار ارزنده نظامی عروضی و آثار دیگری را داریم که هرکدام به تنهایی تاریخ ادبیات زمان خود را بیان می‌کنند و در هیچ یک از آن‌ها اشاره‌ای به این ابیات نشده است.

این پژوهشگر خاطرنشان کرد: همچنین مجموعه‌ دیگری که به این شاعر خردمند نسبت داده شده است، تعداد سه قصیده، 9 قطعه، هچنین تعدادی رباعی و غزل است. که در این بین تنها یک غزل در تمام تذکره‌ها به فردوسی بزرگ نسبت داده شده؛ غزلی که در مجمع‌الفصحا آمده است و دکتر رضا زاده شفق هم در ویژه نامه خود به این غزل خاص اشاره‌ای داشته است. نکته جالب در رابطه با این غزل این است که علاوه بر فردوسی به چند شاعر دیگر قرن‌های بعد هم نسبت داده شده. 

عضو انجمن چهار باغ عنوان کرد: اگر بخواهیم بگوییم که آیا فردوسی به جز شاهنامه اثر دیگری هم داشته یا خیر؛ به گواه اسناد موجود می‌توان گفت که تقریبا 100 درصد اشعاری که منتسب به این شاعر فرهیخته است از او نیست و اما چرا این اشعار را به او نسبت داده‌اند نیز باید جواب داد که برای این انتساب‌ها دلایل فراوانی وجود دارد از جمله پارسی ستیزی و شیعه ستیزی؛ کهدر در داستان یوسف و زلیخا این موضوع به شدت آشکار است، سومین نکته رقابت است؛ بسیاری از این ابیات ارائه شده‌اند تا بگویند شعرهایی را که فردوسی سروده ضعیف هستند و او خداوندگار سخن نیست. برخی‌ها نیز از دوستی ایران و دوست داشتن ایران سعی کردند که در شاهنامه گران بها دست برده و شعر جدیدی را ایجاد کنند.

شاهنامه پاسخی برای چرایی واپس گرایی شدن ما در جامعه امروزی است

سپس علی سپنتا مهر فعال فرهنگی و استاد ادبیات فارسی در ادامه این مراسم طی سخنانی اظهار کرد: فردوسی مانند یک پزشک، درمانگر و طبیب؛ اجتماع را از طریق شاهنامه آسیب شناسی کرده است، بنابراین شاهنامه نسخه درمانی به شمار می‌رود، به سفارش نهاد قدرت این شاهکار ادبی که به راستی شاه کتاب‌ها است در ادبیات ما می‌درخشد.

وی با طرح سوالی عنوان کرد: چرا ما واپس گرا شده‌ایم و چرا به اینجا رسیده ایم؟ پاسخ این سوال را فردوسی بزرگ در شاهنامه خود عنوان می‌کند و می‌گوید ما باید آسیب شناسی کنیم، باید تاریخ خود را بشناسیم، اندیشه‌ها و آموزه‌های گذشته را درک کنیم و دلایل آن را بدانیم و اکنون ریشه یابی کنیم دلایل و عوامل سقوط خود را سیل واپس گرایی امروزی را بدانیم.

این استاد ادبیات فارسی همچینین در ادامه به خواندن شاهنامه و تحلیل و بررسی آن نیز پرداخت.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: