• سه شنبه ۲۵ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 972-22814-5
  • خبرنگار : 15113
  • منبع خبر : ----

آلودگی صوتی دومین منبع تهدیدکننده سلامت انسان

بر اساس تحقیق پنج ساله محققان دانشگاه نیویورک در مورد تاثیر سرو صدای شهری بر سلامت انسان مشخص شد صدای بیش از 50 دسی بل موجب افزایش استرس، نگرانی، فشار خون بالا و خطر حمله قلبی می‌شود.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از اینهبیتت، هرچند تحقیق مشخصی در مورد تغییر در میزان سر‌وصدای شهری صورت نگرفته،  اما این مورد بسیار حیاتی است. هرچند هیچ وعده قانونی در این مورد داده نشده و هیچ دادخواهی در مورد تاثیر این سرو صدا بر مشکلات شنوایی شهروندان صورت نگرفته، اما تاثیرات منفی سروصدای شهری بر سلامت افراد کاملا مشخص است.

ریک نیتزل مدیر سیاست‌های سلامت محیط از دانشگاه میشیگان در ان آربر اظهار کرد: البته سیاستگزاران در ایالات متحده تا حدودی در این مورد تلاش کرده‌اند و اتحادیه اروپا میزان متعادل سروصدای شهری را 40 دسی‌بل در شب برای حفاظت از سلامت افراد و این میزان را در روز 50 دسی‌بل اعلام کرده است.

حدود 97 درصد از جمعیت ایالات متحده با سروصدای محیط مشکل دارند و حتی در پارک‌های ملی فعالیت‌هایی با صدای زیاد و تقریبا دو تا سه برابر بیش از میزان مجاز اعلام شده صورت می‌گیرد. البته سروصدای هواپیماها و فعالیت‌های صنعتی را نیز باید به این موارد افزود. واقعا باید چه اقدامی در این زمینه انجام داد؟

برای پیشگیری از سروصدای خودروها در بزرگراه‌ها در ایالات تگزاس بتن دندانه‌دار خاصی استفاده شده است تا به طور متوسط میزان سروصدای ایجاد شده را 5.8 دسی‌بل کاهش دهد.

در فونیکس بیش از 200 بزرگراه با بتن ترکیبی با لاستیک بازیافتی سنگفرش شده تا صدای تولید شده از حرکت خودروها به وسیله سنگفرش‌ها جذب شود.

Elkhart نیز برای سروصدای بلند و گوشخراش مانند سروصدای ایجاد شده توسط موتورسیکلت‌ها جریمه در نظر گرفته است. با سروصدای ایجاد شده توسط حرکت گروهی موتورسواران صدای بیش از 125 دسی‌بل تولید می‌شود و در نتیجه Elkhart 1.6 میلیون دلار جریمه از این افراد دریافت خواهد کرد که این هزینه صرف خرید چهار خودروی پلیس می‌شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: