• سه شنبه ۲۵ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۷
  • دسته بندی : زیارت و گردشگری
  • کد خبر : 972-9591-5
  • خبرنگار : 15099
  • منبع خبر : ----

وضعیت آرامگاه فردوسی به روایت یک راهنمای گردشگری

یک راهنمای گردشگری گفت: همه گردشگران خارجی که به مشهد می‌آیند بعد از حرم رضوی به طور یقین از آرامگاه فردوسی بازدید می‌کنند و با توضیحات و اطلاعاتی که دریافت می‌کنند از نبوغ فرهنگی و ادبی فردوسی شگفت‌زده می‌شوند.

محسن مکرم در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، اظهار کرد: اینکه به زبان فارسی صحبت می‌کنیم را مدیون فردوسی هستیم و ما جزو معدود کشورهایی هستیم که تحت سطله اعراب زبان خود را از دست ندادیم، برخی کشورهای عربی مانند مصر و سوریه زبان مادری خود را تحت سلطه اعراب از دست دادند اما ما به لطف فردوسی و شاهنامه زبان مادری خود را توانستیم حفظ کنیم.

این راهنمای گردشگری ادامه داد: فراهم کردن برخی امکانات در آرامگاه فردوسی به عنوان یکی از سایت‌هایی که باید ثبت جهانی شود امری ضروری و اجتناب‌ناپذیز است.

وی خاطرنشان کرد: در این زمینه لازم است که برای ناتوانان ویلچر و امکانات استفاد از آن فراهم شود، همچنین محوطه درونی آرامگاه و مدفن حکیم ابوالقاسم فردوسی فاقد آسانسور و نیاز است که برای این قسمت آسانسور پیش‌بینی شود.

این راهنمای تورهای داخلی و خارجی ادامه داد: همچنین باید به سنگ‌فرش محوطه آرامگاه اشاره کرد که پیاده‌روی در آن به سختی امکان‌پذیر است، محوطه مجموعه بسیار بزرگ و ما اگر به دنبال ثبت جهانی آن هستیم باید کوچکترین اشکالات آن را رفع کنیم.

وی به اطراف آرامگاه اشاره کرد و افزود: لازم است که فروشگاه‌های صنایع دستی که در شان جایگاه حکیم فردوسی هستند در اطراف آرامگاه ایجاد و فعالیت دستفروشان و متکدیان متوقف شود، در حال حاضر مراکز فروش کتاب و صنایع دستی در اطراف آرامگاه وجود دارد اما کافی نیست.

مکرم با تاکید بر نقش راهنمایان گردشگری در شناساندن اهمیت فردوسی در احیای فرهنگ و زبان فارسی گفت: در مجموعه انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان نیروهای مجربی وجود دارد که قبل از ورود به این حیطه فقط 500 ساعت آموزش تئوری و عملی در این زمینه دیدند، از این رو مجموعه میراث فرهنگی باید از راهنمایانی که در انجمن عضو هستند و به زبان‌های زنده دنیا مسلط‌اند استفاده کند.

وی ادامه داد: متاسفانه برخی راهنمایان، راهنمانما هستند و توضیحات آنها به توریست به یک باغ و بنا خلاصه می‌شود و اصالت فرهنگی که در این موضوع وجود دارد را به خصوص برای گردشگران خارجی توضیح نمی‌دهند و این راهنمایان معمولا به زبان‌های خارجی مسلط نیستند.

این راهنمای گردشگری تصریح کرد: واقعیت این است که بیشتر گردشگرانی که از این مجموعه بازدید می‌کنند بسیاری از کشورهای جهان را دیدند و به دنبال باطن و ارزش این شخصیت و آرامگاه وی هستند، از این رو نقش فردوسی در غنای فرهنگ ما پررنگ‌ترین نقش است و ما باید این نقش را به مردم بشناسانیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: