• سه شنبه ۲۵ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۰
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 972-16890-5
  • خبرنگار : 15284
  • منبع خبر : ----

اولين جشنواره ملي سالانه خيام برگزار شد

اولين جشنواره ملي سالانه خيام 24 ارديبهشت‌ماه با حضور شخصيت‌هاي علمي در سالن اجتماعات پرديس دانشگاه نيشابور برگزار شد.

به گزارش ايسنا- منطقه خراسان، یوسف ثبوتی فيزيكدان و استاد دانشگاه زنجان در نشست علمي اولين جشنواره ملي سالانه خيام گفت: در زمان جنگ تحمیلی بسیاری از اساتید ما از کشور خارج شدند حالا یا به اجبار یا به میل خود؛ وقتی که جنگ به اتمام رسید، جوانان ما طالب علم و دانشگاه شدند، در آن زمان به دلیل این که جنگ هزینه بر بود، اقتصاد ما را ضعیف کرده بود.

وي ادامه داد: در این شرایط اگر اساتید ما علامه دهر هم بودند فقط می‌توانستند خیل عظیمی از دانشجویان کارشناسی را کنترل بکنند؛ در آن زمان احساس کردم که حق تحصیلات تکمیلی ادا نمی‌شود.

يوسفي عنوان كرد: فیزیک علمی مبتنی برمشاهده است؛ بسیاری از مطالب علمی ما با مشاهده و تشخیص قانونمندی که در آن‌ها هست به وجود آمده است.

وي افزود: هندسه تاریخچه محکم و قدیمی دارد و تاریخچه آن به بابلی‌ها، یونانی‌ها و سپس ایران قبل از اسلام و ایران بعد از اسلام برمیگردد. همانطور که گفتم فیزیک بر پایه مشاهدات است گاه این مشاهدات درست است و گاه دارای خطاست و با استنباط فکری فرق می‌کند؛ به عنوان مثال یکی از مشاهدات منجمان قدیمي ما این بود که خورشید به دور زمین می‌گردد؛ آيا مشاهده درست است؟ بله مشاهده درست است اما استنباط غلط است.

بهرام خالصه دیگر فیزیکدان و استاد دانشگاه فردوسي مشهد عنوان کرد: تاریخ نجوم به درازای تاریخ بشریت است. ما اگر بخواهیم به شکل گیری علم به زمان عامه نگاه بکنیم می‌بینیم که انسان به صورت گروهی زندگی می‌کرده و تمایل به مناطقی داشته که در آنجا آب پیدا می‌شده است. حداقل علم آن زمان این بود که بشر در هنگام شب وقتی می‌خوابید با خود می‌اندیشید که نقاط سفید بالای سرش چه هستند؟ البته هنوز سوال به حد کافی ایجاد نشده بود، زیرا وقتی که سوال ایجاد می‌شود علم نیز پدیدار می‌شود.

وي افزود: کمترین کاری که در آن زمان می‌کردند شمارش ستاره‌ها بوده و می‌شود گفت شروع علم نجوم از این شمارش‌ها آغاز شده است به نوعی می‌شود گفت علم اختر شماری است.

خالصه گفت: سالیان سال می‌گذرد تا این‌که بابلی‌ها و یونانی‌ها توجه بیشتری به مسائل نجومی می‌کنند و درواقع ما با نجوم بابلی و یونانی مواجه می‌شویم. در آن زمان اگر اتفاقی روی زمین رخ می‌داد مربوط به اجرام آسمانی می‌دانستند؛ به اصطلاح می‌شود گفت که دانشمندان امروزی ادامه نسل جادوگران گذشته هستند، در آن زمان با پیشرفت اختر شناسی کم کم مباحث خرافه هم بین مردم گنجانده می‌شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: