• سه شنبه ۲۵ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 972-18387-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی خراسان رضوی:

فردوسی پدر زبان پارسی ونگهبان هویت ایرانی و اسلامی است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی  گفت: هفته بزرگداشت فردوسی امروز با همایش علمی و پژوهشی در دانشکده ادبیات آغاز میشود و با اختتاميه كنگره شعر از طوس تا نيشابور به پایان مي رسد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان‌رضوی سید سعید سرابی در همايش علمي پژوهشي فردوسي و تعليم و تربيت در دانشگاه فردوسي اظهار کرد: دو مناسبت مهم در تقویم فرهنگی کشور که در کنار هم بر معنا و مفهوم آن افزوده شده است. زیرا فردوسی حکیم سخن است و پدر زبان پارسی و نگهبان هویت ایرانی و اسلامی و از سوی دیگر زبان فارسی زباني است. پر ظرافت و سرشار که در دامن آن شخصیتی بی‌بدیل همچون فردوسی و اثری سترگ چون شاهنامه پديد آمده است و بر ماست که اين نعمت گران‌بها آن را ارج گذاریم و قدر بدانیم.

وی ادامه داد: بدون شک آئین‌های بزرگداشت، همایش‌های علمی و برنامه‌های فرهنگی و هنری و ادبی که با همت سترگ و تلاش‌های خستگی ناپذیر فرهنگ دوستان، هنرمندان و دانشمندان و پژوهشگران برگزار و برپا می‌شود. بیش از هر چیز نشانگر عمق علاقه و نهایت شیفتگی آنان به زبان فارسی به عنوان میراث دار و نگهبان نستوه آن است. 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان‌رضوی تصریح کرد: فعالیت‌های علمی پژوهشی در این زمینه پایه هرگونه تلاش و کوشش در راه معرفی و نکوداشت این گوهرهای گرانبهاست.

سرابی ادامه داد: با تلاش و کوشش علمی و پژوهشی است که غبار ایام از چهره آنان زدوده می‌شود و درخشش و تلالو آنان صد چندان می‌شود. 

وی بیان داشت: با تحقیقات  علمی و پژوهشی است که تحریفات و تصرفات قرون و اعصار، از دامن شخصیت بزرگ فردوسی و اثر فاخر و ماندگارش پاک می‌شود و شخصیتی واقعی از فردوسی و متنی پیراسته و ویراسته از شاهنامه در برابر چشم و دسترس خیل علاقمندان قرار می‌گیرد. بر همین اساس این تلاش‌ها در خور سپاس، ستایش و قدردانی است.

در اين مراسم با حضور مدير كل فرهنگ و ارشاد اسلامي خراسان رضوي از کتاب طومار جامع نقالی شاهنامه، مجموعه مقالات همایش ملی شاهنامه وتعلیم وتربیت با عنوان زمانی میاسای از آموختن، کتاب راحت الارواح، روایت عامیانه از داستان برزو، کتاب سخن های بهتر ز یاقوت زرد رونمايي شد. 

اين همايش دو روزه صبح روز سه شنبه به كار خود پايان مي دهد در اين همايش 18 مقاله قرائت و 28 مقاله به صورت پوستر ارائه مي‌شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: