• سه شنبه ۲۵ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۹:۲۷
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 972-17490-5
  • خبرنگار : 15206
  • منبع خبر : ----

رئیس دانشگاه حکیم سبزواری:

علوم انسانی نیاز به دیالوگ دارد

رئیس دانشگاه حکیم سبزواری گفت: در حیطه علوم انسانی نیاز به دیالوگ داریم و باید از مونولوگ گویی بپرهیزیم.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، دکتر علی اصغر مولوی امروز در نشست تخصصی خواجه نظام الملک در دانشگاه حکیم سبزواری برگزار شد، اظهار کرد: معتقدیم برگزاری نشست هایی از این دست زمینه ایجاد دیالوگ و گفتگو در بین اندیشمندان و صاحب‌نظران حیطه علوم انسانی را فراهم می‌کند و سبب پویایی تفکر می‌شود و به همین جهت از مجموعه دانشکده‌های علوم انسانی به جهت برگزاری این نشست تشکر می‌کنم.

وی در ادامه با اشاره به لقب خواجه نظام الملک، گفت: بی شک این لقب که به معنی فردی است که ملک را نظام و نظم داده است، اشاره به درایت و قدرتمندی خواجه دارد.

مولوی نظام الملک را وزیر با فراست و  سیاستمدار قدرتمندی برشمرد که در مدت سی سال صدارت و وزارت خود کارهای بزرگی صورت داد.

 رئیس دانشگاه حکیم‌سبزواری عنوان کرد: خواجه نظام الملک با حسن تدبیر خویش توانست سلجوقیان را به ترویج علم و دانش و بنای مدارس و موقوفات فراوان تشویق کند؛ ‌از این رو شاهدیم که در دوران صدارت وی مدارس بسیاری با نام نظامیه تاسیس شد که به حق نظام آموزش و پرورش نوینی در این مدارس عالی، برقرار بود.

در مدیرگروه علوم سیاسی دانشگاه حکیم سبزواری نیز طی سخنانی گفت: خواجه  نظام الملک در کتاب سیاست‌نامه خود تصویر روشنی از سیمای سیاسی و اجتماعی ایران در سده  پنجم را به نمایش می‌گذارد و به سبب تنوع مطالب ذکر شده و اعتبار نویسنده به دلیل جایگاه سیاسی که داشته است، این کتاب همواره مورد توجه طیف های مختلفی از اندیشمندان قرار گرفته است.

دکتر راضیه موسوی‌فر اظهار کرد: با نگاهی به کتاب سیاست‌نامه به روشنی در می‌بابیم که خواجه نظام الملک در نوشته‌هایش سپهر عمومی و سپهر خصوصی را توامان مد نظر داشته است، یعنی هم توصیه‌های سیاسی، هم اجتماعی و دینی به مخاطبان می کند و هم  از تفسیر قران، قصص انبیاء و پادشاهان صحبت می‌کند و هم در مورد اقشار مختلف و طبقات مختلف جامعه و شرایط و وظایف آن‌ها صحبت به میان می‌آورد.

وی ادامه داد: به عنوان عضوی از خانواده علوم سیاسی معتقدم رسالت علوم سیاسی این است که به تبارشناسی آنچه که داشتیم بپردازیم تا آنچه را که داریم ارزیابی کنیم و از این رهگذر بتوانیم به آنچه که باید داشته باشیم، برسیم.

در ادامه این نشست چهار سخنرانی توسط دکتر صادقی سمرجانی استادیار دانشگاه حکیم سبزواری، دکتر علی صادقی دانشیار دانشگاه تربیت مدرس و دکتر دانشیار و اطهری اساتید دانشگاه فردوسی پیرامون خواجه نظام الملک برای حاضران ارائه شد.

خواجه نظام الملک طوسـی نیرومندتریـن وزیر در دودمان سلجوقی بود و سلجوقیان نیز در زمان وی به اوج قدرت رسیدند. او بیسـت و نه سال در صدر صدارت بود ابوعلی حسن توسی از دهقان زادگان بیهق سبزوار بود. از آنجایی که دوران دانش آموزی را در شهر طـوس بود، طوسی خوانده می‌شد.

خواجه علاوه بر ساماندهی امـور مملکـتی و حـل مشـکلات عدیده اجتمـاعی و اخلاقی و سایر مسائل مملکتی، دست به ایجاد مدارسی زد که در تاریخ بنام وی به مدارس نظامیه مشـهور اسـت. همچنین نگارش کتاب سیاستنامه یا سیرالملوک را به دسـت خواجه نظام الملـک مـی‌داننـد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: