• چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 972-18987-5
  • خبرنگار : 15220
  • منبع خبر : ----

رئیس دانشگاه فردوسی:

شاهنامه در برقراری اتحاد میان اقوام ایرانی سهم بسزایی دارد

رئیس دانشگاه فردوسی گفت: شاهنامه در برقراری اتحاد میان اقوام ایرانی و پشتوانه لغوی آن سهم بسزایی دارد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، محمد کافی در مراسم بزرگداشت مقام فردوسی و پاسداشت زبان فارسی که شامگاه گذشته در محل آرامگاه این شاعر خردمند برگزار شد، با بیان این مطلب اظهار کرد: سهم شاهنامه در هویت بخشیدن به ملت ایران و برقراری اتحاد میان اقوام ایرانی و پشتوانه لغوی فراهم کردن برای این زبان و نشان دادن قابلیت‌های آن است که نباید از آن غافل ماند.

وی ادامه داد: از طرفی نیز شاهنامه یک اثر بزرگ داستانی هم به شمار می‌رود، به گونه‌ای که اگر به زبان دیگری هم نقل شود همچنان جذابیت خود را دارد. علاوه براین شاهنامه زمینه‌ای برای ذوق ورزی هنرمندان در دیگر عرصه‌ها مانند نقاشی، طراحی، خطاطی، نمایشنامه نویسی و رمان نیز بوده است و جای آن دارد که در عرصه فیلم و سینما نیز بر اساس آن آثار فاخری ساخته شود.

کافی گفت: شاهنامه فردوسی به اعتراف سخن شناسان از ارکان اصلی شعر و ادب فارسی است و هرکس شاهنامه را با دقت و تامل خوانده باشد علاوه بر ذوق شاعر آن به همت بلند و انگیزه استوار او آفرین می‌گوید او و حدود 30 سال بدون سستی کوشید تا هویت ملی ایرانیان را تصحیح نماید که او با این کار خود باعث شد تا مردم این سرزمین به ایرانی بودن خود افتخار کنند و نام و یاد فردوسی خود را همیشه باقی ماندگار کرد.

رئیس دانشگاه فردوسی عنوان کرد: فردوسی همچنان که در مورد کارش ثابت قدم است در باور و اعتقادش نیز چنین بوده و از سوی دیگر نیز پای بندی او به اصول اخلاقی باعث شده هرگز الفاظ رکیک در شاهنامه وارد نشود، در واقع تاثیر گذار بودن اندرزهای او نیز ناشی از پای بندی شاعر به اصول اخلاقی است و امیدوارم تمام ایرانیان به ویژه خراسانی‌ها راه فردوسی بزرگ را در تبیین مبانی آن ادامه دهند.

کافی خاطرنشان کرد: رنج سی ساله فردوسی که در شاهنامه به آن اشاره می‌کند، تحمل سختی توسط فردوسی به خاطر سختی سرودن شاهنامه نبوده چرا که احتمالا این سختی به خاطر مسائل بر هم زننده آرامش و تحریکات مخالفان و مسائل حاشیه‌ای در مورد او بوده است، گویا در این سرزمین همیشه افرادی هستند که برای دلسوزان به مملکت حاشیه سازی هایی را ایجاد می‌کنند و از جمله این ناملایمات‌ روزگار می‌توان به سخن چینی‌های اطرافیان شاه اشاره کرد که می‌کوشیدند فردوسی را به تهمت‌هایی بیارایند و از ادامه کارش نیز او را باز دارند.

 400 فعالیت متنوع فرهنگی و هنری در این هفته برگزار خواهد شد

سید سعید سرابی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی نیز در ادامه این مراسم خاطرنشان کرد: امسال برنامه‌های بزرگداشت فردوسی به عنوان هفته پاسداشت زبان فارسی برنامه ریزی شد و از دو روز گذشته که برنامه‌ها را با همایش علمی و پژوهشی شاهنامه و تعلیم و تربیت در دانشگاه فردوسی در محل قطب علمی فردوسی شناسی که همانا دانشکده ادبیات دانشگاه فردوسی است و همچنین آموزش و پروورش آغاز کرده است. 

وی ادامه داد: در این راستا حدود 400 فعالیت و برنامه متنوع و مختلف فرهنگی، هنری، ادبی و علمی برگزار خواهد شد و در نهایت نیز در 28 اردیبهشت ماه سال جاری در آرامگاه عمر خیام با افتتاحیه کنگره بین‌المللی شعر از توس تا نیشابور به کار خود پایان می‌دهد و مجموعه‌ای از برنامه‌ها تحت عنوان پاسداشت زبان و ادب فارسی در هفته‌ای ک به نام حکیم فرزانه توس و عمر خیام نام گذاری شده برگزار و اجرا خواهد شد.

سرابی گفت: خوشحال هستیم که به همت همکاران من در مجموعه سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان، شهرداری و شورای اسلامی شهر و در مجموعه‌های مختلف اجرایی استان برنامه‌ها با رویکردی متفاوت و با سبک گذشته برگزار خواهد شد و برگزاری این برنامه‌ها تحت عنوان هفته پاسداشت زبان فارسی نیز از این حیث است که تنوعی در مجموعه اتفاقات و رخدادها در برگزاری هفته و روز ملی فردوسی داشته باشیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان‌رضوی ادامه داد: با مجموعه این ابتکارات امسال اعطای نشان فرهنگی و هنری فردوسی که همه ساله در برنامه‌ای جذاب و سالنی جداگانه برگزار می‌شد همزمان با روز بزرگداشت حکیم توس و در آرامگاه او در این برنامه به سه تن از فرهیختگانی که عمر خود را صرف توسعه فرهنگ، زبان و ادب فارسی و خدمت به ساحت علمی، فرهنگی و شناخت آثار و احوال و آداب فردوسی پرداختند اعطا خواهد شد که این افراد 19، 20 و بیست و یکمین نفری هستند که نشان فرهنگی و هنری فردوسی را دریافت خواهند کرد.

لازم به ذکر است که نشان فرهنگی و هنری در این مراسم به دکتر محمد علی اسلامی ندوشن، میر جلال‌الدین کزازی و پروانه صابری اعطا شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: