• چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 972-19887-5
  • خبرنگار : 15260
  • منبع خبر : ----

رضا امیرخانی:

جدانویسی به ساختار لغات جدید و پویایی آن کمک می کند

یک نویسنده برجسته گفت: جدانویسی به ساختار لغات جدید و پویایی آن کمک می کند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، رضا امیرخانی که روز گذشته، 26 اردیبهشت ماه در جلسه نقد و بررسی کتاب «ره ش» در دانشکده علوم پزشکی مشهد سخن می گفت، اظهار کرد: ایده را به محض زاده شدن باید نوشت و تا ننویسید، ایده متولد نمی‌شود. اکنون ما این قدرت را نداریم که لغات وارداتی را چگونه بسازیم و قسمت‌های زاینده زبان را نشان دهیم. بنده با خط ماشینی می‌خوانم و بیشترین متن، خط ماشینی است و امروزه کتاب و جزوه‌ها ماشینی و تاریخی هستند، ایمیل‌ها و تلگرام ها فارسی است؛ حتی دست نویس هم کم داریم.

این نویسنده کتاب تصریح کرد: خط یک مدل تضمینی است. همین ماشین درباره کلمه می‌گوید که کلمه موجودی است که میان دو فاصله قرار دارد؛ کلمه یعنی دو جز میان فاصله، خطی است و ماشین اجازه می‌دهد که نیم فاصله را تعریف کنم. شما اگر کلمه «بهتر» را با خط تحریری و خودکار بنویسید، خیلی سخت می‌شود. در حقیقت جدانویسی به من کمک می‌کند که بفهمم بن‌های ماضی و مضارع کجاست.

امیرخانی خاطرنشان کرد: در کتاب «ره‌ش» جنس داستان از نوع جنس تمدنی بود. این یک نسبت منطقی داشت که شخصیت اول را یک مادر زاینده انتخاب کنم که بچه مریض دارد؛ مانند بچه‌ای که محصول و دستاوردش ضعیف و مریض است. این میل درونی من بود که با شخصیت خانم جلو برویم. شخصیت خانم احتمالا دوست داشت امروزی باشد؛ خانمی که مسائل امروز را حل کند و در پاره‌ای از اوقات با زنانگی او در تضاد باشد؛ همان طور که در جامعه است و باید آن را ساخت.

وی با بیان اینکه اگر در حقیقت تحلیلی نگاه کنیم، زلزله در نگاه من مهم است، عنوان کرد: اوایل دوست داشتم در این زمینه رمان بنویسم. من در امداد و نجات همه زلزله‌هایی که در زمان سن من بوده، شرکت می کردم و به عبارتی یک کارشناس زلزله و امداد و نجات هستم. در زلزله بم به عنوان امدادگر کار زیادی نکردم. دیدن فضای  زلزله کمک کرد موضوع شهر جدی شود و  من همه زلزله ایران را حتی تا برزقان و سرپل ذهاب را دیده‌ام.

این نویسنده عنوان کرد: یک مطلبی را باید اعتراف کنم و این که تا به حال ندیده‌ام که زلزله کسی را بکشد. اگر شما بروید و در یک دشت بایستید، زلزله بیاید، به احتمال قوی طبیعت شما را نمی‌کشد. در بم، تمام تیرهای برق فرو افتاده بودند؛ اما یک دانه نخل نیفتاده است.

امیرخانی با بیان این که هیچ زلزله‌ای تا به حال انسان‌ها را نکشته، گفت: من دوست داشتم زلزله تهران را بنویسم؛ و آغاز کردم و ایده مرکزی من تهران بود. با این نگرانی آغاز  می‌شود که تهران چیزهایی دارد که خیلی بدتر است.

وی اضافه کرد: نویسنده خوب حتما دزد خیلی خوبی نیز هست. دزد بد از یک نفر می‌دزد، اما نویسنده بد از یک نویسنده دیگر می‌دزد. نویسنده خوب کسی است که خوب می تواند از همه بدزدد.

این نویسنده با بیان اینکه پایه همه عرفان‌ها نکته اصلاح خود انسان است، تصریح کرد: دهه 60، دوره رشد فکری و اعتقادی ما بود و به معنای اصیل کلمه ما کاملا نسبت ایدئولوژی را مشخص می‌کنیم. دهه 70 دعوای ما بحث کلامی بود. دهه 80 دهه‌ای است که مسائل مربوط به علوم سیاسی و اجتماعی برایمان مهم بود و دهه 90 چیزهای ثابت‌تری وجود دارد.

وی با اشاره به این که مشهور است هر نویسنده تعداد شخصیت‌هایی که خلق کند، یک شخصیت خیس را خلق کرده، افزود: الیا یک آدم مثبت است؛ ضمن این که الیا اصلا نقش عبرت‌آموزی ندارد؛ ضد الگو است و این نکته‌ای است که نیشابور خیلی در آن کار می‌کرد. مشهد عین تهران است. سرعت مشهد از سرعت تهران امروز بیشتر است و ترافیک مشهد هم بیشتر رشد می‌کند.

این نویسنده عنوان کرد: شهر خوب جایی است که شهروند به مفهوم امروزی در آن بتواند در هویت شهری نقش داشته باشد و زندگی راحت داشته باشد. اگر به همین مقدار قانع باشیم، به دستاورد بزرگی می‌رسیم. امروز شهر برای زندگی جای راحتی نیست.  برای مشهد یک شهر زیارتی و شهر زنده‌تر از تهران است. شهر باید زنده باشد شهر زیارتی به دلایلی مجبور است سرعت داشته باشد.

امیرخانی در ادامه با بیان اینکه معماری سنتی با آن چیزی که ما داشتیم متفاوت است، ادامه داد: آقای حاتمی‌کیا نبوغ شخصی دارند و این نکته‌ای است که وابسته به یک معنای صنفی و حرفه‌ای است و وابسته به شرکت‌های زیرسازی است؛ ضمن اینکه معنایش سیاسی نیست.

وی افزود: بنده با هر شبکه اجتماعی که فرصت گفت‌وگو را در ایران فراهم کند موافق هستم و همه شبکه‌های اجتماعی فرصتی را برای ما فراهم می‌کنند و این را باید به مردم آموزش دهیم تا متوجه شوند که در بعضی موارد تلگرام نباید فیلتر شود. من با همه شبکه های اجتماعی؛ چه داخلی و خارجی موافق هستم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: