• پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 972-20087-5
  • خبرنگار : 15276
  • منبع خبر : ----

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی:

شناسه و کد ورود به سازمان میراث فرهنگی خراسان یعقوب دانشدوست است

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: شناسه و کد ورود به سازمان میراث فرهنگی خراسان یعقوب دانشدوست است و حق بزرگی به گردن میراث فرهنگی کشور و به خصوص خراسان دارد. 

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، ابوالفضل مکرمی‌فر شامگاه گذشته 26 اردیبهشت‌ماه در مراسم نکوداشت دکتر یعقوب دانشدوست که در محل موزه بزرگ خراسان برگزار شد، عنوان کرد: یکی از وظایف دینی و قانونی ما پاس‌داشت بزرگان ما است، یعقوب دانشدوست همواره بر اصول حفظ میراث فرهنگی مقاومت داشته و هیچ‌گاه از اصول میراث فرهنگی تحت هیچ شرایطی کوتاه نیامده است، قضاوت‌ها و نظرات دور اندیشانه ایشان در بناهای تاریخی عمیق و کارشناسی شده است. 

وی در خصوص پیام ایکوموس ایران در ارتباط با شورای بین‌المللی بناها و محوطه‌های تاریخی بیان کرد: ایکوموس ایران خرسند است که از یکی از استادان برجسته و مرمت‌گران با سابقه ایران و عضو پیوسته این موسسه، دکتر یعقوب دانشدوست سپاس‌گزاری نماید، نقش برجسته و ممتاز او در پژوهش، معرفی و حفاظت میراث معماری حوزه فرهنگی خراسان و متخصصان هنر و معماری ایران پوشیده نیست و تعلق خاطر دکتر دانشدوست به پژوهش و مطالعه باغ‌های ایرانی نیز درخور تحسین است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری  خراسان رضوی ادامه داد: حضور و استمرار دکتر دانشدوست به حفظ و احیای میراث فرهنگی ایران به ویژه بناها و محوطه‌های تاریخی خراسان در نیم قرن گذشته امید آن را ایجاد کرده است تا فرزندان این سرزمین بتوانند در آینده در پیمودن این راه پرخطر از تجربه و پشتوانه گران‌قدری برخوردار باشند. 

در ادامه این مراسم، ذبیح‌الله خلوصی‌راد ار پیشکسوتان حوزه میراث‌فرهنگی اظهار کرد: تشکیلات خود میراث فرهنگی مانند عنوان آن فرهنگی، تاریخی و میراثی است.

وی افزود: مراسمی به این شکل برای نکوداشت یکی از پیشکسوت‌های میراث فرهنگی برای اولین بار است که در خراسان برگزار می‌شود. آلبوم‌ها و عکس‌هایی از بناها که متعلق به دفتر حفاظت آثار باستانی بود و در اختیار ما قرار گرفته بود، اکنون هیچ اثری از آن عکس‌ها نیست و تقاضا دارم عکس‌ها و اسلایدهایی که خود دکتر دانشدوست دارند را در اختیار میراث فرهنگی قرار دهند تا در مرکز اسناد نگهداری شود. 

در ادامه این مراسم، مهندس محمدحسن محب‌علی از پیشکسوتان عرصه مرمت و معماری بیان کرد: پشت این اسناد و آثار انسان‌های فرهیخته، علما و دانشمندانی بودند که این آثار را بوجود آوردند و ارزش کسانی که قدر این انسان‌ها را می‌دانند و راه آن‌ها را ادامه می‌دهند کمتر از خود این انسان‌ها نیست. 

وی خاطرنشان کرد: از سال 1351 در سمیناری با موضوع مرمت در اصفهان با دکتر یعقوب دانشدوست آشنا شدم و از همان موقع تاکنون رابطه‌ای کاری و دوستانه باهم داریم. 

محب‌علی عنوان کرد: در سفری که امسال به بیرجند داشتم، در نقاطی از این شهر شاهد فعالیت‌های دکتر دانشدوست بودم و بسیار لذت بردم و همچنین مرمت و بازسازی مدرسه غیاثیه خرگرد از کارهای بسیار قابل ستایش دکتر دانشدوست است. 

این پیشکسوت عرصه مرمت و معماری گفت: باتوجه به تمدن عظیمی که ما داریم برای حفظ و بازسازی آثار تاریخی خود به افرادی مانند یعقوب دانشدوست نیاز داریم. 

وی بیان کرد: ارزش کارشناسی در میراث فرهنگی بسیار مهم است و متاسفانه اکنون مدیریت میراث فرهنگی کمی ضعیف عمل می‌کند و ادغام این سازمان با گردشگری درست نبوده است و همچنین نباید پژوهشگاه از سازمان میراث فرهنگی جدا می‌شد و سازمان گردشگری باید تبدیل به وزارت‌خانه شود. 

در ادامه این مراسم، آزاده دانشدوست فرزند یعقوب دانشدوست طی سخنانی اظهار کرد: فردوسی بزرگ می‌فرماید: "چو ایران مباشد تن من مباد"، این شعر در مورد پدرم صدق می‌کند به این علت که بسیار عاشق وطن خود است. 

وی خاطرنشان کرد: عشق و علاقه پدرم به سازمان میراث فرهنگی به اندازه‌ای بود که تصور می‌شد آن جا را خانه اول خود می‌داند و به بناهایی که مرمت می‌کرد مانند فرزند خود نگاه می‌کرد و به آن‌ها بسیار علاقه داشت. 

دانشدوست ادامه داد: پدرم همیشه می‌گوید دغدغه اصلی من کشورم و سربلندی آن است و همواره تلاش کرده‌ام جوهر معماری ایرانی را در حد توان خود دریابم و در کارهای خود از آن استفاده کنم و همچنین تلاش کرده‌ام دانسته‌هایم را از طریق کتاب‌هایم به مردم کشورم تقدیم کنم. 

فرزند استاد دانشدوست اظهار کرد: سه کتاب «طبس شهری که بود» با موضوع، جلد اول "باغ‌های ایرانی" و جلد دوم " بناهای تاریخی طبس" و کتاب «معماری و شهرسازی طبس» از تالیف‌های پدرم است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: