• پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 972-20587-5
  • خبرنگار : 15113
  • منبع خبر : ----

18 مه، روز جهانی موزه

در سراسر دنیا 18 مه روز جهانی موزه است. این روز در سال 2018  موزه‌های Hyperconnectivity با رویکردهای جدید  نام گرفته است.

 به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از میوزیوم،  Hyperconnectivity اصطلاح جدیدی است که در سال 2001 برای ارتباطات امروزی مانند ارتباط چهره به چهره، ایمیل، پیام فوری، تلفن یا اینترنت در نظر گرفته شد. شبکه جهانی ارتباطات هر روز پیچیده‌تر و متنوع‌تر می‌شود و در دنیای امروز موزه‌ها نیز به این روند پیوسته‌اند و دلیل انتخاب شورای بین‌المللی موزه (ICOM) نیز همین مورد بوده است.

هدف روز جهانی موزه آگاهی‌رسانی این واقعیت است که موزه‌ها ابزار مهمی برای تبادلات فرهنگی، غنی‌سازی فرهنگ‌ها، توسعه درک متقابل، همکاری و صلح میان مردم هستند.

این روز در سال 1977 نامگذاری شده و هر ساله بر تعداد شرکت‌کنندگان آن افزوده می‌شود. در سال 2009 حدود 20 هزار موزه از 90 کشور و در سال 2010 حدود  98 کشور در این مراسم شرکت کردند. در سال 2011 نیز 100 کشور جهان و بیش از 30 هزار موزه و در سال 2012 حدود 120 کشور جهان در مراسم روز جهانی موزه حضور داشتند. پوستر رسمی بین‌المللی روز موزه در سال 2011 به 37 زبان ترجمه شد. 

مشارکت موزه‌ها در سراسر جهان در این روز در حال افزایش است. در سال 2017 بیش از 36 هزار موزه از 157 کشور در این رویداد شرکت داشتند.

 انجمن موزه‌های بین‌المللی ICOM موزه را یک موسسه دائمی و غیر انتفاعی معرفی می‌کند که در خدمت جامعه و همچنین پیشرفت آن است. در نتیجه عموم مردم قادر به کسب علم، حفظ، تحقیق، برقراری ارتباط و نمایش میراث ملموس و غیر ملموس به اضافه محیطی لذت‌بخش برای تفریح، تحصیل و آموزش هستند. بنابراین روز جهانی موزه IMD پلتفرمی برای افزایش آگاهی عمومی در مورد موزه‌هایی است که امروز در بهبود جامعه و در سطح بین‌المللی نقش دارند.


اولین موزه‌های جهان در واقع مجموعه‌های خصوصی افراد ثروتمند، خانواده‌ها یا نهادهای هنری بودند که شامل اشیاء نادر و مصنوعات هنری می‌شدند. اغلب این موارد در اتاق‌های عجیب و غریب به نمایش گذاشته می‌شدند.

قدیمی‌ترین موزه از این نوع موزه Ennigaldi-Nanna است که قدمت آن 350 سال پیش از میلاد بوده و به آثار باستانی بین‌النهرین اختصاص دارد.

در سال 1925 باستان‌شناس لئونارد ووللی یک مجموعه عجیب و غریب از مصنوعات را در حالی که در قصر بابلی کاوش می‌کرد کشف کرد. این اشیا از زمان‌ها و مکان‌های مختلفی بودند و با این حال به صورت منظمی سازمان یافته و حتی برچسب‌گذاری شده بودند. در نتیجه ووللی اولین موزه جهان را کشف کرد.

بعضی از قدیمی‌ترین موزه‌های عمومی در جهان در دوره رنسانس در ایتالیا تاسیس، اما بیشتر آنها در قرن هجدهم افتتاح شدند.

 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: