• پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 972-20787-5
  • خبرنگار : 15113
  • منبع خبر : ----

موزه‌های قدیمی اروپا را بشناسید

موزه‌های قدیمی اروپا را بشناسید.

به گزارش ایسنا - منطقه خراسان، موزه‌های فراوانی در کشورهای اروپایی وجود دارد. در ذیل به قدیمی‌ترین این موزه‌ها اشاره می‌شود:

  موزه‌های کاپیتولین
قدیمی‌ترین مجموعه عمومی هنر جهان است که از سال 1471 زمانی که پاپ سیکلاست IV گروهی از مجسمه‌های مهم باستانی را به مردم رم اهدا کرد افتتاح شد.

موزه‌های کاپیتولین گروهی از موزه‌های هنر و باستان شناسی در پیازا دل کامپیدوگلیو در بالای تپه کاپیتول در رم پایتخت ایتالیا قرار دارند. در این موزه هنر قرون وسطی و رنسانس، مجسمه های باستانی رومی، مجموعه‌های سکه و جواهرات و غیره وجود دارد. موزه‌های کاپیتولین اولین موزه در جهان بودند که در سال 1734 برای بازدید عمومی گشوده شدند. در حال حاضر این نهاد متعلق به شهرداری رم است.

موزه‌های واتیکان
دومین موزه قدیمی در جهان است که در سال 1506 با به نمایش گذاشتن مجموعه مجسمه سازی توسط پاپ جولیوس دوم افتتاح شد.
موزه‌های واتیکان مجموعه‌ای از موزه‌های واقع در شهر واتیکان هستند که آثار عظیمی از کلیسای کاتولیک رومی است که در طول قرن‌ها ساخته شده‌اند و شامل برخی از مجسمه‌های مشهور کلاسیک و مهم‌ترین شاهکارهای هنر رنسانس در جهان هستند.

اسلحه‌خانه سلطنتی برج لندن
قدیمی‌ترین موزه بریتانیا است که یکی از قدیمی‌ترین موزه‌های جهان و از قدیمی‌ترین جاذبه‌های گردشگری در جهان است. این مکان در سال 1660 بر روی عموم گشوده شد و از سال 1592 بازدیدکنندگان ویژه از این مکان بازدید داشتند.

موزه آشمولین
اولین موزه عمومی بریتانیا و قدیمی‌ترین موزه دانشگاهی در جهان است. این موزه از سال 1677 اولین مجموعه خود را به نمایش گذاشت. در این موزه مجموعه ارزشمندی از نقاشی‌ها و اشیای باستانی همچون تندیس‌هایی از دوران یونان باستان و سکه‌های رومی نگهداری می‌شود.
امروزه موزه دارای مجموعه وسیعی از اقلام با اهمیت هنری و باستان‌شناسی از جمله نسخه‌های کتاب مقدس، طرح‌های لئوناردو داوینچی، رافائل و میکل آنژ، آبرنگ‌های ترنر، لباس‌های تشریفاتی متعلق به لارنس عربستان و غیره است.

مجموعه Amerbach
مجموعه خصوصی بوده که توسط دانشگاه و شهر بازل در سال 1661 خریداری شد و در سال 1671 به نمایش عموم گذاشته شد. این رویداد نشان‌دهنده افتتاح اولین موزه عمومی در جهان است. امروزه این مجموعه بخشی از یک میراث تاریخی و فرهنگی غنی در شهر بازل است.

موزه Musée des Beaux-Arts et d'archéologie

این موزه در Besançon در سال 1694 پس از آنکه راهب ژان باپتیست بویزوت مجموعه شخصی خود را به بنیدیکتین شهر اهدا کرد افتتاح شد و دو روز هر هفته موزه برای بازدید عموم آزاد شد .
امروزه در این موزه مجموعه‌های بزرگ باستان‌شناسی، نقاشی و طراحی قفسه وجود دارد. موارد محبوب این موزه شامل چندین مومیایی مصری، آثار هنری از نقاشان مشهور ایتالیایی، فرانسوی و اسپانیایی و بیش از 5500 قفسه نقاشی از مدارس اروپایی است.

موزه کانستکمرای
این موزه در سنت پترزبورگ در سال 1717 در Kikin تاسیس و به طور رسمی در سال 1727 در آکادمی علوم سنت پترزبورگ قدیمی افتتاح شد.

موزه بریتانیا در لندن
موزه بریتانیا در سال 1753 تاسیس شد و در سال 1759 به معرض نمایش عموم گذاشته شد. مجموعه شخصی کوروس هانس اسلون اولین مجموعه موزه بریتانیا بود.
امروزه مجموعه‌های این موزه بیش از هفت میلیون شی است و بزرگترین و جامع‌‎ترین مجموعه در جهان محسوب می‌شود.

گالری اوفیتزی فلورانس

این موزه در فلورانس در قرن 15 توسط  Cosimo de 'Mediciافتتاح و سپس توسط فرزندانش گسترش یافت و در سال 1743 توسط آخرین جانشین وی وقف مردم توسکانی و تمام ملت‌ها شد.
این موزه امروزه یکی از معروف‌ترین موزه‌های نقاشی و مجسمه‌سازی در جهان است. مجموعه‌ای از نقاشی‌های اولیه و رنسانس و چندین شاهکار جهانی شامل تمام آثار ژیوتو، سیمونه مارتینی، پیرو دلا فرانچسکو، فرن Angelico، فیلیپو لیپپی، بوتچلی، مانگنه، کورژژیا، لئوناردو داوینچی، رافائل، میکل آنژ و کارواجیو است. آثار برجسته آلمانی، هلندی و فلاندرز و همچنین آثار مهم دورر، رامبراند و روبنس در این مکان وجود دارند.

موزه دولتی هرمیتاژ
در سن پترزبورگ در سال 1764 توسط کاترین بزرگ تاسیس شده و از سال 1852 برای عموم مردم باز شده است.
این موزه شامل بیش از سه میلیون آثار هنری و مصنوعات فرهنگ جهانی است. در میان آنها نقاشی‌ها، آثار گرافیک، مجسمه‌ها و آثار هنری کاربردی، یافته‌های باستان‌شناسی و مسکوکات وجود دارد.

موزه دل پرادو
این موزه در مادرید در سال 1785 توسط Charles III اسپانیا تاسیس شد و برای اولین‌بار در سال 1819 بر روی عموم گشوده شد.

قصر Belvedere
قصر پادشاهان Habsburg در وین با مجموعه‌ای از اثار هنری در 1781 افتتاح شد.

Belvedere در وین یکی از مهمترین موزه‌های برجسته جهان است که در دو کاخ با شکوه Belvedere در بالا و پایین و در کنار بزرگ‌ترین مجموعه نقاشی‌های گوستاو کلیممت قرار دارد. Belvedere دارای بزرگترین مجموعه هنر اتریش از قرون وسطی تا امروز است.

موزه لوور پاریس
یکی از بزرگترین موزه‌های هنری جهان با بنای تاریخی در یکی از مراکز برجسته پاریس است. تقریبا 35 هزار شی از پیش از تاریخ تا قرن نوزدهم در حدود 60 هزار و 600 متر مربع به معرض نمایش گذاشته شده است. فیلیپ دوم این کاخ را در اواخر قرن 12 به عنوان قلعه ساخت اما بعد از آن در سال 1546 به خانه پادشاه فرانسوی تبدیل شد. در 10 آگوست 1793 این موزه با مجموعه‌ای از 573 نقاشی شروع به کار کرد. این مجموعه‌ها در زمان حکومت ناپلئون افزایش یافت اما مصنوعات تسخیر شده در طول این دوران بعدها پس از پایان سلطنت به صاحبانشان بازگردانده شد.

موزه ملی بروکنتال

موزه بروکنتال درسیبیو ترانسیلوانیا در کاخ ساموئل ون بروکنتال قرار دارد که فرماندار هابسبورگ ترانسیلوانیا اولین مجموعه خود را در سال1790 تاسیس کرد. این مجموعه‌ها به طور رسمی در سال 1817 برای عموم افتتاح شد. این مجموعه قدیمی‌ترین موسسه از نوع خود در رومانی است.

امروزه موزه شامل هنر اروپایی، هنر رومانیایی و کتابخانه (در کاخ بروکنتال)، هنر معاصر و موزه تاریخ (در خانه آلدمبرگر)، موزه تاریخ طبیعی، موزه داروسازی و موزه شکار است.

موزه تاریخی ریگا
قدیمی‌ترین موزه در لتونی و تمام منطقه بالتیک و یکی از قدیمی‌ترین موزه‌های اروپا است. این موزه بنای یادبود معماری قرن‌های 13 تا 20 است. این مکان در سال 1773 توسط شورای شهر ریگا به عنوان موزه هیمسل تاسیس و برای عموم باز شد. مجموعه‌های غنی و متنوع این موزه از مجموعه هنر و علوم طبیعی  Nikolaus von Himsel   دکتر ریگ  به وجود آمده است.

امروزه در موزه تاریخی ریگا و مجموعه‌های آن بیش از 500 هزار مورد در حدود 80 مجموعه وجود دارد.

موزه هند
موزه هند قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین نهاد در هند با مجموعه‌های متعددی از مومیایی‌ها، اسکلت، زیورآلات، زره، نقاشی‌های مغول و عتیقه است. این مجموعه تاریخی در هند در سال 1796 تاسیس شد و ناتانیل والیش گیاه‌شناس به جامعه هند کمک کرد تا در سال 1814 این موزه را توسعه دهند. موزه‌داران این مجموعه را به 6 بخش تقسیم کردند که 35 گالری از آثار علمی و فرهنگی از جمله گیاه شناسی، هنر، زمین‌شناسی، باستان‌شناسی، انسان‌شناسی و زیست‌شناسی دارد.

 
منابع:

https://museums.eu

https://www.worldatlas.com

https://smashingtops.com

www.thesudburystar.com

https://www.awarenessdays.com


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: