• پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۸:۵۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 972-15084-5
  • خبرنگار : 15090
  • منبع خبر : ----

مدیرکل دبیرخانه مرکزی ریاست جمهوری:

30 درصد مکاتبات دستگاه‌های اداری در کشور در سال گذشته کاغذی بوده است

رئیس اجلاس مدیران دبیرخانه های نظام اداری کشور با اشاره به وضعیت مکاتبات دستگاه ها در سال 96 گفت: سال گذشته 121 میلیون مکاتبه در دستگاه های اداری کشور صورت گرفته که 36 میلیون مورد آن کاغذی و 85 میلیون مورد آن به صورت الکترونیکی بوده است. در واقع 30 درصد مکاتبات دستگاه ها در سال گذشته به صورت کاغذی بوده است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، حسین ملایجردی دقایقی پیش در همایش نظام اداری الکترونیک و دولت الکترونیک در برج سپهر اظهار کرد: دبیرخانه مرکزی ریاست جمهوری هر سال گزارش عملکرد دستگاه ها در حوزه انجام مکاتبات به سوی مکاتبات بدون کاغذ و دولت الکترونیک را ارایه می دهد که براساس ارزیابی ها خوشبختانه تاکنون رشد خوبی در این زمینه در کشور و استان شاهد بوده ایم. خراسان رضوی نیز استانی پیشرو در زمینه دولت الکترونیک است.

وی با اشاره به اقدامات دولت برای توسعه بستر لازم جهت نهادینه شدن خدمات الکترونیک در دستگاه ها ادامه داد: یکی از اقداماتی که سال گذشته توسط دولت صورت گرفت، راه اندازی سامانه «رصد» برای پایش مکاتبات بین دستگاهی بود. در واقع با کمک این سامانه مشاهده مکاتبات به صورت آنلاین امکان پذیر شد. با این سیستم که در دیتاسنتر نهاد ریاست جمهوری راه اندازی شده، امکان رصد نامه نگاری ها وجود داشته و در حال حاضر 20 استانداری کشور از آن بهره مند هستند.

ملایجردی تصریح کرد: سامانه «ساد» سامانه دیگری است که برای فعالیت های پژوهشی حجیم از آن استفاده می شود که دستگاه ها می توانند از آن بهره برند. اتصال دفاتر پست پیشخوان از دیگر خدماتی است که از سال ها قبل اجرای آن دنبال می شد. با کمک این زیرساخت ها مردم راحت تر می توانند مکاتبات خود را با دستگاه ها در سطح استان و یا شهرستان در دفاتر پیشخوان صورت دهند. 

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه این سامانه در 3 فاز دیده شده است، گفت: فاز اول آن در نهاد ریاست جمهوری راه اندازی شد. فاز دوم بین دستگاه ها و فاز سوم آن نیز بین مردم راه اندازی می شود.

وی با اشاره به وضعیت مکاتبات دستگاه ها در سال 96 اضافه کرد: سال گذشته 121 میلیون مکاتبه در دستگاه های اداری کشور صورت گرفته که 36 میلیون مورد آن کاغذی و 85 میلیون مورد آن به صورت الکترونیکی بوده است. در واقع 30 درصد مکاتبات دستگاه ها در سال گذشته به صورت کاغذی بوده است. در حال حاضر 74 درصد مکاتبات دستگاه ها در استان خراسان رضوی الکترونیکی بوده که میانگین این امر در کشور 67 درصد است. 

مدیرکل دبیرخانه مرکزی ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: براساس آمارها 103 میلیون پرینت در استان گرفته شده و 351 هزار کاربر در دستگاه های اجرایی استان فعال هستند. 48 درصد استان های ما دسترسی به امکانات چاپ دارند که این میزان در این استان 70 درصد است. در این استان 11 هزار چاپگر موجود است که در واقع به ازای هر 3 نفر فعال در دستگاه های اجرایی یک دستگاه چاپ وجود دارد؛ این در حالی است که این رقم در کشور به ازای هر 5 نفر یک چاپگر است. این نشان دهنده وضعیت مناسب تجهیزات سخت افزاری استان است.

وی افزود: خراسان رضوی در سال 96 نسبت به سایر استان ها پیشرو بوده و 98.83 درصد مکاتبات آن الکترونیکی بوده است. بیشترین میزان مکاتبات الکترونیک فرمانداری ها با دستگاه های اجرایی در این استان مربوط به فرمانداری های کاشمر، فریمان و گناباد بوده و کمترین میزان مکاتبه مربوط به فرمانداری های داروزن، جوین و رشتخوار بوده است. 

رئیس اجلاس مدیران دبیرخانه های نظام اداری کشور بیان کرد: در حال حاضر بین 50 تا 93 درصد مکاتبات 18 دستگاه اجرایی استان به صورت کاغذی انجام می شود. در سطح استان نیز استانداری خراسان رضوی، دانشگاه های علوم پزشکی مشهد و فردوسی مشهد دستگاه های برتر در این حوزه بوده است. به طور کلی وضعیت مکاتبات الکترونیکی در این استان خوب است و امکانات زیرساخت خوبی در این استان وجود دارد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: