• جمعه ۲۸ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 972-21187-5
  • خبرنگار : 15276
  • منبع خبر : ----

یک پژوهشگر میراث فرهنگی مطرح کرد؛

راهگشای مشکلات موزه‌ها، ایجاد شورای هماهنگی در استان

یک پژوهشگر میراث فرهنگی گفت: راهگشای مشکلات موزه‌ها، ایجاد یک شورای هماهنگی در استان، در چارچوب‌ها و محوریت سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری است.

رضا سلیمان‌نوری در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، به مناسبت 28 اردیبهشت‌ماه؛ روز جهانی موزه و میراث‌فرهنگی با بیان این مطلب عنوان کرد: مشهد از لحاظ تعداد و تنوع موزه‌ها یکی از قطب‌های موزه‌ای کشور است، اگر به‌صورت شاخص حساب کنیم، دو موزه بزرگ آستان قدس رضوی که جزو چهار موزه برتر کشور با توجه به تعداد اشیا و تنوع آثار محسوب می‌شود.

وی افزود: موزه بزرگ خراسان در کل منطقه بی‌نظیر است و در کنار آن، با تعدادی موزه خصوصی روبرو هستیم و می‌توان گفت که در تعداد و تنوع موزه‌ها مشکلی نداریم.

این پژوهشگر میراث فرهنگی بیان کرد: با توجه به شعار امسال ایکوموس که "موزه، میراث فرهنگی و توسعه پایدار" است، جفت و یکپارچه شدن این سه گام باهم مسئله مهم و قابل توجه است.

سلیمان‌نوری خاطرنشان کرد: موزه‌ها در مشهد و خراسان با یک مدیریت اداره نمی‌شود، یعنی تعدادی از موزه‌های ما در آستان قدس به‌صورت کاملا مستقل اداره می‌شود و تعدادی از آن‌ها زیر مجموعه خود میراث فرهنگی است، از جمله باغ نادری، فردوسی، موزه توس و موزه بزرگ خراسان و موزه خصوصی و شخصی نان که همچنین موزه‌های دولتی از جمله موزه آب و آموزش پرورش را شامل می‌شود.

وی ادامه داد: عدم هماهنگی و یک‌دستی موزه‌ها در خراسان باعث اختلاف سطح آن‌ها شده است. به عنوان مثال موزه بزرگ خراسان و آستان قدس از نظر امکانات نگهداری از آثار، اطلاع‌رسانی و ارتباط با مردم و حفظ آثار حتی در سطح بین‌المللی هم عملکرد بسیار خوبی دارد و به طبع مخاطب را هم بسیار خوب جذب می‌کند. اما تعدادی از موزه‌ها به‌خصوص موزه‌های خصوصی این توانایی‌ها را در حد بسیار پایین دارند، زیرا بطور معمول تنها یک فرد سرمایه‌گذاری می‌کند.

این پژوهشگر میراث فرهنگی گفت: یکی از گام‌هایی که باید در جهت پایداری برداشته شود، بوجود آوردن هم‌دستی و هماهنگی بین موزه‌ها است برای آنکه موزه‌های کوچک بتوانند از توانایی موزه‌های بزرگ برای معرفی خود و اینکه مردم آن‌ها را بشناسند، استفاده کنند، شناخت هرکدام از این موزه‌ها باعث گسترش جایگاه فرهنگی و تفکر حفظ آثار فرهنگی در جامعه می‌شود.

سلیمان‌نوری افزود: ایجاد یک شورای هماهنگی موزه‌ها در استان با توجه به چارچوب‌ها و محوریت میراث فرهنگی می‌تواند راهگشای یک سری از مشکلات مربوط به موزه‌ها باشد، زیرا متولی موزه‌ها این سازمان است.

وی اظهار کرد: تشکیل شورای هماهنگی برای موزه‌ها باید در برگیرنده کل استان باشد و در مناطق روستایی باید موزه‌های روستایی شکل گیرد و اکنون نیز ما شاهد قرارگیری موزه روستا در برنامه سازمان میراث فرهنگی هستیم و همچنین در شهرستان‌هایس از جمله گناباد و تربت نیز موزه‌های قابل قبولی به چشم می‌خورد‌.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: