• شنبه ۵ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۷
  • دسته بندی : ورزشی
  • کد خبر : 973-688-5
  • خبرنگار : 15268
  • منبع خبر : ----

مدیرکل آموزش‌وپرورش خراسان رضوی:

با دیپلماسی ورزشی، پرچم ایران را در دنیا به اهتزاز درآوریم

مدیرکل آموزش‌وپرورش خراسان رضوی می‌گوید اگر بخواهیم پرچم ایران را در کشور دیگری به اهتزاز  درآوریم باید هزینه‌های زیادی پرداخت کنیم، ولی یک ورزشکار جوان ایرانی در آن طرف دنیا، حتی در خاک دشمن پرچم کشور را به اهتزاز در می‌آورد و باعث اقتدار نام ایران می‌شود.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، صبح امروز قاسم‌علی خدابنده مدیرکل آموزش‌و‌پرورش خراسان رضوی ضمن تجلیل از رضا سخندان اظهارکرد: در سال‌های گذشته در دربی پایتخت از داوران خارجی استفاده می‌شد، اما امروز به نقطه‌ای رسیده‌ایم که در صحنه‌های بین‌المللی، مثل جام‌جهانی و المپیک، داوران جوان و اخلاق‌مدار جمهوری اسلامی ایران حضور دارند.

وی افزود: چنین پیشرفتی نشان از اهتمام و توجه مسئولین در عرصه ورزش و جوانان دارد، هم‌چنین از تلاش و همت بالای جوانان نمی‌توان غافل شد که در یک دهه اخیر پیشرفت قابل توجهی داشته‌اند.

مدیرکل آموزش‌و‌پرورش خراسان رضوی ادامه‌داد: نگاه خاص و اخلاق‌مدارانه‌ای که در میان فرهنگیان وجود دارد سبب شده تا حضورشان در عرصه‌های مختلف فرهنگی و ورزشی در کشورمان مشهود و ملموس باشد. تعداد زیادی از معلمان در عرصه‌های فرهنگی، ادبی، هنری و ورزشی فعالیت دارند. این مهم باعث افتخار جامعه است که فرهنگیان آن در عرصه‌های مختلف، حضوری فعال دارند. با الگوبرداری نسل جوان و دانش‌آموزان کشورمان می‌توانیم به آینده امیدوار بمانیم.

قاسم‌علی خدابنده عنوان‌کرد: آموزش‌و‌پرورش و جامعه باید به دنبال بهره‌مندی از این فرصت‌های عظیم باشد. در خراسان رضوی در تمام رشته‌های ورزشی نیروهای بسیار ارزشمندی در آموزش‌و‌پرورش داریم. اگر بتوانیم فرصت لازم برای بهره‌مندی از این پتانسیل عظیم را ایجاد کنیم، به شکوفایی آموزش‌و‌پرورش کمک کرده‌ایم.

وی افزود: میانگین تحصیلات دانشگاهی دبیران ورزشی نسبت به تمام رشته‌ها بالاتر است. نیروهای جوان، باانگیزه و تحصیل‌کرده پشتوانه بسیار خوبی برای ورزش استان به شمار می‌روند.

خدابنده ادامه‌داد: پیش از این کارکرد ورزش، توجه به سلامت، تندرستی و برای پر کردن اوقات فراغت بود، اما امروزه کارکرد ورزش در عرصه‌های جهانی و بین‌المللی فراتر رفته و درخیلی از کشورها برای جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی به ورزش روی می‌آورند. اتحاد جماهیر شوروی با حکومت کمونیتسی خود نزدیک به 50 سال مردم را با ورزش سرگرم نگه‌داشت.

مدیرکل آموزش‌و‌پرورش خراسان رضوی در خصوص کارکرد سیاسی ورزش خاطرنشان کرد: یکی از پارامترهای قدرت و اقتدار هر کشور، ورزش است. هنگامی‌که یک ورزشکار در آن طرف دنیا ورزشکار دیگری را شکست می‌دهد، مقام معظم رهبری، ریاست جمهوری و رییس مجلس پیام می‌دهند. این نشان از کارکرد سیاسی ورزش دارد. علاوه بر آن اگر بخواهیم پرچم ایران را در کشور دیگری به اهتزاز  درآوریم باید هزینه‌های زیادی پرداخت کنیم، ولی یک ورزشکار جوان ایرانی در آن طرف دنیا، حتی در خاک دشمن پرچم کشور را به اهتزاز در می‌آورد و باعث اقتدار نام ایران می‌شود.

وی در رابطه با عملکرد دیپلماسی ورزشی کشورمان عنوان‌کرد:  دیپلماسی ورزشی یک دیپلماسی جدید در عرصه‌های بین‌المللی است. در بسیاری از صحنه‌ها، دیپلماسی وزارت امور خارجه را با تیم قوی خود می‌شناسیم. شاهد هستید که کشورهای مختلف برای میزبانی رویدادهای ورزشی مهم از جمله جام‌جهانی و المپیک هزینه‌های بسیار زیادی می‌کنند که این نشان از جایگاه والای ورزش در فعالیت‌های دیپلماسی دارد.

خدابنده در خصوص کارکردهای اقتصادی ورزش اظهارکرد: تعدادی از کشورها با وجود فقر منابع طبیعی، اما با استفاده از اقتصاد ورزشی وضعیت خود را متحول کرده‌اند. ترانسفر بازیکنان ورزشی از کشوری به کشور دیگر یا از باشگاهی به باشگاه دیگر درآمدهای میلیادری در بردارد، بنابراین اگر می‌خواهیم از این صحنه و عرصه جدید بین‌المللی به نفع اقتدار و عزت کشور استفاده کنیم، با توجه به توان بسیار بالایی که کشور درعرصه ورزشی دارد، باید روی این حوزه سرمایه‌گذاری کنیم.

وی افزود: در کشوری با نیروی جوان زیاد بایستی با ورزش، اوقات فراغت جوانان پر شود. از آسیب‌های اجتماعی جلوگیری کنیم، اشتغال‌زایی و درآمدزایی کنیم و از دیپلماسی ورزشی به نفع اقتدار کشور استفاده کنیم که این صحنه با حضور رضا سخندان در جام‌جهانی 2018 روسیه رقم خورده است. کشور صاحب نامی همچون انگلیس در جام‌جهانی از تیم داوری بی‌بهره مانده ولی از کشور ما یک تیم داوری در بازی‌های جام‌جهانی حضور دارد که مایه افتخار ایران است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: