• یکشنبه ۶ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۲
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 973-2784-5
  • خبرنگار : 15286
  • منبع خبر : ----

مشاوران املاک مشهد کارت شناسایی دریافت می‌کنند

رئیس اتحادیه صنف مشاورین املاک مشهد گفت: مشخصات بسیاری از مشاوران در جایی ثبت نمی‌شود؛ این در صورتی است که قانون، اتحادیه را به انجام این کار مکلف کرده و بایستی برای این افراد پرونده صنفی تشکیل شود. اتحادیه نیز بایستی برای مشاورین املاک کارت شناسایی تخصصی صادر نماید.

به گزارش خبرگزاری ایسنا- منطقه خراسان، علی مرادزاده بعد از ظهر امروز در نشست خبری اتحادیه صنف مشاورین املاک شهر مشهد با اشاره به برگزاری همایش برترین مشاورین املاک سطح کشور بیان کرد: ما یک برنامه دیگر برای سال‌های آتی خواهیم داشت. به این نتیجه رسیده‌ایم که تنها با عملکرد پلیسی و جریمه نمی‌توان مردم را به راه قانون هدایت کرد و می‌توان از ابزارهای تشویقی در این راستا استفاده نمود.

وی ادامه داد: این طرح از ابتدای تیر ماه آغاز خواهد شد و ما شروع به شناسایی افراد برگزیده شهرها خواهیم کرد. این افراد در سال آینده و در تاریخ 8 خردادماه شناسایی خواهند شد و مورد تشویق قرار خواهند گرفت.

رئیس اتحادیه صنف مشاورین املاک شهر مشهد عنوان کرد: این طرح به روسای اتحادیه املاک سرتاسر کشور معرفی خواهد شد و تمام اطلاعات آماری از عملکرد مشاورین املاک در دبیرخانه دائمی همایش که در مشهد تاسیس شده، جمع‌آوری خواهد شد.

مرادزاده اظهار کرد: طبق وعده‌ای که به همکاران خود داده‌ایم، قرار بر این است که هر 100 روز گزارشی از عملکرد خود ارائه دهیم. ارائه گزارش کنونی مقارن با روز مشاور املاک شده که این روز در تقویم رسمی کشور درج و روز 8 خرداد به این نام ثبت شده است. 

وی اضافه کرد: طی دو ماه آخر سال به اصلاح ساختار اداری اتحادیه و اصلاح ساختار بازرسی پرداختیم. معضلاتی بسیاری در این بخش‌ها وجود داشت که پس از اینکه کمیسیون‌های مربوطه تشکیل شد، در کمیسیون بازرسی تلاش‌های بسیاری انجام گرفت و سپس واحدی به نام واحد اجرایی در اتحادیه تشکیل شد.

رئیس اتحادیه صنف مشاورین املاک شهر مشهد تصریح کرد: واحد اجرایی اتحادیه بنا دارد که در سال 97 طرح قربال‌گری را به پیش ببرد. از جمله طرح‌هایی که در سال 96 صورت گرفته، تهیه بودجه برای راهبری کمیسیون‌های پنجگانه اتحادیه است. اتحادیه صنف مشاورین املاک مشهد پنج کمیسیون دارد که عبارتند از آموزش، بازرسی، فنی، شکایات و کمیسیون حل اختلاف.

وی افزود: کمیسیون بازرسی وظیفه سرکشی از واحد‌های صنفی سطح شهر و جمع‌آوری اطلاعات و آمار واحد‌های فعال را برعهده دارد. کمیسیون آموزش تدوین و راهبری برنامه‌های آموزشی را عهده‌دار است. کمیسیون شکایات به بررسی شکایات واصل از شهروندان می‌پردازد. کمیسیون حل اختلاف به بررسی دعاوی بین دو مشاور املاک مشغول است و کمیسیون فنی وظیفه دادن کمک‌های فکری در راستای تهیه نرخ‌نامه به هیات مدیره و یا بررسی تخصصی‌تر و فنی‌تر را عهده‌دار است.

مرادزاده خاطرنشان کرد: هر کمیسیون 5 عضو دارد که اعضا از افراد باسابقه صنف مشاورین املاک هستند که در حقیقت بازوهای فکری و اجرایی هیات مدیره خواهند بود. از ابتدای سال 97 دو مقوله سرفصل کارهای ما قرار گرفت که یکی مساله قربال‌گری و دیگری مبحث آموزش بود.

رئیس اتحادیه صنف مشاورین املاک شهر مشهد به تشریح طرح‌های مورد نظر این اتحادیه پرداخت و افزود: بحث آموزش بسیار برای اتحادیه حائز اهمیت است. در این حوزه اتحادیه دو محور را هدف خود قرار داده که نخست ارائه آموزش‌های تخصصی به مشاورین املاک شاغل در این صنف و دیگری ارائه آموزش‌های همگانی جهت آشنایی شهروندان به حقوق خودشان است. این حقوق بایستی به نوعی به مشتریان آموزش داده شود. امیدواریم تا پایان سال با برگزاری همایش‌های متعدد در این زمینه گام‌های خوبی برداریم.

وی ادامه داد: در بحث قربال‌گری، واحد اجرایی و کمیسیون بازرسی وظیفه دارند که به واحد‌های صنفی سطح شهر مراجعه کنند که در نتیجه این مراکز شناسایی شده و مدیر واحد صنفی و مشاورین شاغل در این دفاتر همگی توسط اتحادیه شناسایی خواهند شد. سپس برای تمامی این افراد کارت شناسایی صادر خواهد شد. در نهایت امر آمار شاغلان در این صنف در شهر مشهد مشخص خواهد شد. سپس می‌توانیم برنامه‌ریزی‌های بلندمدتی برای مسائل آموزشی، خدماتی و رفاهی این افراد داشته باشیم.

رئیس اتحادیه صنف مشاورین املاک در خصوص طرح قربال‌گری در این اتحادیه بیان کرد: بحث قربال‌گری برای اولین بار در کشور در مشهد در حال اجرا شدن است و پیش از این، طرح قربال‌گری در کشور مغفول مانده بود. در اجرای این طرح خوب و پیشرفته از تمام شهروندان تقاضای کمک داریم که به اتحادیه در راستای پیشبرد این طرح یاری رسانند.

وی افزود: در واحدهای صنفی افرادی مشغول به فعالیت هستند که از سوی اتحادیه به این افراد مشاورین املاک گفته می‌شود اما مشخصات بسیاری از این افراد در جایی ثبت نمی‌شود؛ این در صورتی است که قانون، اتحادیه را به انجام این کار مکلف کرده و بایستی برای این افراد پرونده صنفی تشکیل شود. 

رئیس اتحادیه صنف مشاورین املاک تاکید کرد: شاغلان در برخی از صنف‌ها شناسایی شده و کارت شناسایی دریافت می‌کنند. اتحادیه نیز بایستی برای مشاورین املاک کارت شناسایی تخصصی صادر نماید. در صنوف خدماتی مانند صنف مشاورین املاک چنین قدمی برداشته نشده اما به جهت اهمیت صنف ما، بایستی در این حرفه افرادی مشغول به کار شوند که از سمت اتحادیه شناسایی و مورد تائید قرار گرفته‌اند.

مرادزاده گفت: پس از اجرا شدن این طرح، ساماندهی قول‌نامه‌های چاپی را در دستور کار قرار خواهیم داد. تاکنون قول‌نامه‌هایی که صادر شده، به صورت دستنویس بوده اما از سوی اتحادیه این اصرار وجود دارد که تمام معاملات ملکی در سامانه معاملات املاک ثبت شود. این مهم صورت نخواهد گرفت مگر اینکه تمام مشاورین املاک شناسایی شده و مورد تائید اتحادیه قرار بگیرند.

رئیس اتحادیه صنف مشاورین املاک تصریح کرد: تصور ما بر این است که از ابتدای تابستان طرح‌هایی که ذکر شد، اجرایی شده و تا پایان سال شهر مشهد به یک شهر پاک از نظر قراردادهای ملکی و خسارات و شکایاتی که در این حوزه انجام می‌شود، تبدیل گردد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: