• یکشنبه ۶ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۲
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 973-1785-5
  • خبرنگار : 15286
  • منبع خبر : ----

خانه‌دار شدن در مشهد «کمی» سخت‌تر شده است

رئیس اتحادیه صنف مشاورین املاک مشهد گفت: طبق محاسبات بین 8 تا 12 درصد قیمت مسکن افزایش پیدا کرده است.

به گزارش ایسنا-منطقه خراسان، علی مرادزاده در نشست خبری اتحادیه صنف مشاورین املاک مشهد  با بیان این مطلب اظهار کرد: در مناطق دوازده‌گانه این میزان متفاوت است،  در مناطق برخوردار که متراژ آپارتمان بالای 150 متر است حتی قیمت مسکن کاهش پیدا کرده اما در مناطقی که تقاضا بیشتر است شاهد افزایش قیمت هستیم. در حقیقت کمی خانه‌دار شدن در مشهد سخت‌تر شده است.  

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار ایسنا مبنی بر رکود بازار مسکن بیان کرد: از سال 92 بازار املاک وارد رکود سنگینی شد. تا پیش از سال 92 بازار مسکن یک روند قابل قبولی داشت و خرید‌وفروش به صورت معمولی صورت می‌گرفت. از ابتدا سال 92 رکود بازار آغاز شد و تا بهمن‌ماه سال 96 ادامه پیدا کرد.

وی ادامه داد: در بهمن 96 جرقه‌هایی خورد و مقداری بازار فعال شد که آن‌هم به سبب کمبود عرضه در بازار صورت پذیرفت. ابتدا بهمن 96 وارد پیش‌رونق معاملات شدیم  و معاملات در بازار شاهد رونق بود تا اوایل اسفند به جهت افزایش نرخ سود بانکی متاسفانه این روند متوقف شد.

رئیس اتحادیه صنف مشاورین املاک عنوان کرد: زمانی که نرخ سود بانکی افزایش پیدا کرد، سرمایه‌های سردرگردان به سمت سپرده‌گذاری در بانک‌ها رفت. این شرایط تا پس از تعطیلات فروردین ادامه پیدا کرد. در آن بازه زمانی به سبب احتمال خروج آمریکا از برجام، شاهد افزایش قیمت دلار در بازار بودیم. در پی افزایش قیمت دلار، بخشی از نقدینگی موجود در بازار مسکن به سمت بازار سکه و دلار رفت.

وی اضافه کرد: در این بازه زمانی نیز مجددا بازار دچار رکود شد و زمانی که مشاهده کردند که کشش تقاضا در بازار خود به سقف خود رسیده است، قسمتی از نقدینگی مجددا به سمت بازار مسکن بازگشت. اما مردم و کسانی که واحدی برای فروش دارند، تصور می‌کنند که قیمت مسکن همچنان افزایش خواهد یافت.

مرادزاده در خصوص میزان مالیات پرداختی از سوی مشاورین املاک اظهار کرد: متاسفانه سازمان مالیات اکنون برای مشاورین املاک معضلی شده است. قرار بر این بود که سازمان مالیات بر اساس قرینه‌یابی تعیین میزان مالیات نکند و بر اساس مستندات اقدام به تعیین نرخ کند، اما اکنون چنین نیست. سازمان مالیات در نرخ‌هایی که مشخص می‌کند هیچ‌گونه سندی ندارد و صرفا بر اساس محاسباتی غیرمشخص اعضای اتحادیه را محکوم به پرداخت مالیات می‌کند.

وی اضافه کرد: پیشتر توافقی با سازمان مالیات صورت گرفت که بر اساس مستندات اقدام به تعیین نرخ مالیات کنند و از قرینه‌یابی استفاده نکنند. در حقیقت اسناد محاسبه مالیات قول‌نامه‌های مشاورین املاک باشد. اما متاسفانه سازمان مالیات این کار را انجام نمی‌دهد.

رئیس اتحادیه صنف مشاورین املاک مشهد خاطرنشان کرد: در خبرگزاری‌ها از سوی ریاست سازمان توافق اعلام می‌شود اما از سوی ممیز‌های سازمان این توافقات رعایت نمی‌گردد. از سوی ممیز‌ها میزان مالیات افزایش پیدا می‌کند و در نهایت با اعمال چند درصد که در دایره اختیارات ممیز است، میزانی از مالیات کاهش پیدا می‌کند درحالی که قرار بر این بود که عضو اتحادیه  از پرداخت مالیات معاف شود.

وی تاکید کرد: ما سازمان دارایی را در تعطیلات اخیر واحدهای صنفی خود مقصر می‌دانیم. مالیاتی که از سوی سازمان دریافت می‌گردد عادلانه نیست. اکنون چه کسی بیکاری ناشی از تعطیلی این واحدهای صنفی را بر عهده خواهد گرفت؟

مرادزاده در خصوص نرخ‌نامه اتحادیه مشاورین املاک بیان کرد: مشکلات واحد‌های صنفی اتحادیه بسیار زیاد است. یکی از این موارد نبود یک نرخ مناسب است. نرخ‌نامه مشاورین املاک از مدت 14 سال پیش اصلاح نشده بود. سال 95 سرپرست وقت اتحادیه نرخی پیشنهاد کرد که از نرخ سال‌های گذشته کمتر بوده است. پیشتر نرخ کمیسیون نیم درصد بود اما اکنون 0.3 است. از نظر ما نرخ‌نامه باید کارشناسی بوده و تمام طبقات صنفی اتحادیه را دربر بگیرد. از ابتدا بهمن 96 تقاضا اصلاح نرخ‌نامه را دادیم اما از ابتدا اسفند نامه‌ای از سوی ریاست جمهوری ارسال شد که هیچ صنفی نبایستی تقاضا افزایش نرخ داشته باشد.

وی ادامه داد: تقاضای ما به کمیسیون نظارت، میانگینی از نرخ‌نامه سراسر کشور است. حرف ما این است که شهر مشهد از ایران شهر جدایی نیست و هر ضابطه و قانونی که برای دیگر شهرها اعمال می‌شود، برای شهر مشهد نیز اعمال شود.

رئیس اتحادیه صنف مشاورین املاک مشهد اظهار کرد: هیچ شهری در کشور برای نرخ‌نامه سقفی لحاظ نشده و فقط در مشهد سقف دریافتی نرخ‌نامه را دو میلیون تومان در نظر گرفته اند. زمانی که برای نرخ‌نامه سقف تعیین می‌کنند، ممکن است عده‌ای که ناتوان از تامین هزینه‌های خود باشند وارد معاملات غیرقانونی با متعاملین شوند.

وی تصریح کرد: چون در این معاملات غیرقانونی که طرفین بر نرخ‌نامه بیش از نرخ مصوب توافق می‌کنند، بعد از صورت گرفتن معامله از سوی متعاملین شکایتی علیه مشاورین املاک صورت می‌گیرد و اینجا مشاورین املاک با اینکه توافقی بین آن‌ها و متعاملین صورت گرفته محکوم می‌شوند.

مرادزاده خاطرنشان کرد: روزانه بالغ بر 60 مورد شکایت واصله نسبت به نرخ‌نامه داریم. در چندماه گذشته شاهد افزایش شکایات بودیم. پیشتر با نرخ نیم درصد معاملات عادلانه‌تر بود.

وی تاکید کرد: پیشنهاد کنونی ما برای نرخ‌نامه یک درصد از طرفین معامله است، در حالی که اکنون 0.3 درصد است. 

رئیس اتحادیه صنف مشاورین املاک مشهد در خصوص متراژ آپارتمان‌های موجود در شهر گفت: عرف متراژ آپارتمان‌ها در مشهد از 75 متر تا 150 متر است اما واحدهایی موجود است که در حدود 1000 متر وسعت دارند، اما بیشتر مسائل و مباحث ما درمورد خرید و فورش آپارتمان‌هایی است که بین 100 تا 150 متر وسعت دارند.

مرادزاده در خصوص میزان افزایش قیمت مسکن در مشهد بیان کرد: پیش‌بینی ما این است که در برخی از نقاط شهر تا حدود 12 درصد شاهد افزایش قیمت باشیم. در برخی از نقاط ممکن است برخی تا 30 درصد قیمت فروش را افزایش دهد اما این موارد را نمی‌توان به تمام موارد شهر تعمیم داد.

وی افزود: بر روی آپارتمان‌هایی که وام مسکن به آن‌ها تعلق می‌گیرد می‌توان انتظار افزایش قیمت داشت اما نمی‌توان به تمام آپارتمان‌ها این موضوع را تعمیم داد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: