• چهارشنبه ۹ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 973-4787-5
  • خبرنگار : 15276
  • منبع خبر : ----

مدیرکل کتاب‌خانه‌های عمومی خراسان رضوی:

جانمایی غرفه‌ها در نمایشگاه باید براساس اولویت‌بندی‌ها باشد

مدیرکل کتاب‌خانه‌های عمومی خراسان رضوی گفت: نکته‌ای که در دوره‌های بعدی نمایشگاه باید در نظر گرفته شود جانمایی غرفه‌ها است که این امر باید براساس اولویت‌ها صورت گیرد یعنی اولویت با مجموعه‌هایی است که قرآنی‌تر هستند تا مجموعه‌هایی که به نوعی فعالیت قرآنی انجام می‌دهند.

حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، در حاشیه سیزدهمین نمایشگاه قرآن و عترت مشهد، عنوان کرد: یکی از اتفاقات خوبی که امسال در سیزدهمین نمایشگاه قرآن و عترت رخ داد، قرارگیری نمایشگاه در مرکز شهر است که مردم به آسانی بتوانند به نمایشگاه دسترسی پیدا کنند.

وی افزود: میدان شهدا مرکز فعالیت‌های انقلابی مشهد است و روبروی آن حرم مطهر رضوی قرار دارد و در کنار هم قرار گرفتن تمام این‌ها اتفاقات خوبی را رقم می‌زند.

سبزیان اظهار کرد: مسئله مهمی که باید بیشتر به آن توجه می‌شد اطلاع‌رسانی و نحوه آن است یعنی باید بیشتر اطلاع‌رسانی در سطح شهر برای این نمایشگاه صورت می‌گرفت.

وی ادامه داد: در دوره‌های قبلی نمایشگاه برای حضور و دیده شدن چهره‌های قرآنی، بهره بردن مردم از آن‌ها و آشنایی با مسائل محتوایی قرآن فضایی اختصاص داده می‌شد اما اکنون محیطی که بتواند محتوا را انتقال دهد وجود ندارد.

مدیرکل کتاب‌خانه‌های عمومی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: برنامه‌هایی از جمله موسیقی زنده‌ای که در کنار نمایشگاه قرآن و در همین فضا وجود دارد به نوعی خوش سلیقگی محسوب نمی‌شود.

سبزیان عنوان کرد: یکی از بخش‌های نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی جشنواره کتاب‌خوانی رضوی است که در نمایشگاه غرفه‌ای برای جذب کودکان از طریق نقاشی و قرار دادن میز مطالعه برای معرفی و مطالعه منابع قرآنی و همچنین برای آشنایی با کتاب‌خانه‌ها در سطح شهر مشهد و خراسان رضوی همکاران ما در غرفه حضور دارند.

وی در ادامه افزود: مشهد پایتخت معنوی و فرهنگ جهان اسلام است و جشنواره کتابخوانی رضوی متعلق به مشهد است و این شهر باید در همه بخش‌ها پیشواز باشد، بر همین اساس سال گذشته با 70 هزار نفر شرکت کننده رتبه اول را در کشور کسب کردیم.

مدیرکل کتاب‌خانه‌های عمومی خراسان رضوی گفت: به گفته امام رضا (ع) ما باید امر اهل بیت را زنده نگه داریم یعنی با توجه به جشنواره باید در قالب رمان و دیگر کتاب‌ها شیوه زندگی و کلام اهل بیت را منتقل کنیم، یکی از بخش‌هایی که در جشنواره بسیار به آن توجه می‌شود بخش کودک و نوجوان و همچنین مشارکت خانواده‌ها در این امر است.

سبزیان بیان کرد: باتوجه به اینکه اکنون خانه‌ها کوچک شده است و انتقال و خوب نگه‌داشتن کتاب ضرورت دارد و باید به کتاب‌ها نوعی دست به دست بگردد، ما طرحی تحت عنوان نذر کتاب تشکیل دادیم و مردم می‌توانند کتاب‌هایی که خود از آن‌ها استفاده کرده‌اند را به همکاران ما تحویل دهند، این کتاب‌ها در مرکز مبادله ما مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و در چرخه کتاب‌خانه‌های عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی اظهار کرد: منابع دولتی محدود است و و با اتکا ما به بودجه دولتی قطعا کار متوقف می‌شود، همان‌طور که از عنوان کتاب‌خانه‌های عمومی پیدا است و به‌صورت عمومی است عموم مردم هم باید در مشارکت آن همکاری داشته باشند زیرا نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی یک نهاد مردمی و دولتی است لذا ما در بحث ساخت، تجهیز، توسعه و مرمت و بازسازی کتاب‌خانه‌ها نیازمند به کمک خیرین هستیم و از همین هفته جلسات انجمن خیرین کتاب‌خانه‌های عمومی استان فعال می‌شود و جلسات آن برگزار می‌شود.

مدیرکل کتاب‌خانه‌های عمومی خراسان رضوی گفت: در بحث کتاب‌خانه‌های سیار قصد داریم یک کتاب‌خانه سیار دیگر به مشهد اضافه کنیم و همچنین تصویب شده است که در هر شهرستان حداقل یک کتاب‌خانه سیار قرار داده شود و اخیرا  در کاشمر یک کتاب‌خانه سیار راه‌اندازی شده است.

سبزیان عنوان کرد: کتاب‌خانه سیار در زمان نبود کتاب‌خانه ثابت یک فرصت بسیار خوب و مناسب است مخصوصا برای مناطق روستایی که در آن‌ها کتاب‌خانه وجود ندارد.

وی ادامه داد: فعالیت‌های ما در راستای افزایش رغبت مردم به سمت کتاب‌خانه‌ها است، دبستانی در مشهد که 250 نفر از دانش آموزان آن هر کدام حدود 270 جلد کتاب تاکنون خوانده اند و این مسئله در این فضای خشکسالی مطالعه بسیار امیدوار کننده و مثبت است.

مدیرکل کتاب‌خانه‌های عمومی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: یکی از بخش‌های پرمخاطب در تمام کتاب‌خانه‌ها بخش کودک است که تاکنون استقبال بسیار خوبی از آن صورت گرفته است و همچنین در مبحث کتا‌ب‌های صوتی برای نابینایان در حال افزایش و توسعه است و همچنین در جشنواره رضوی هم به آن پرداخته شده است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: