• پنجشنبه ۱۰ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 973-4284-5
  • خبرنگار : 15278
  • منبع خبر : ----

با افزایش نرخ عوارض‌ها؛

ترکمنستان در صدد کم‌رنگ کردن ایران در مسیر ترانزیت کشورهای آسیای میانه

رئیس هیات مدیره شرکت‌های حمل و نقل بین‌المللی خراسان رضوی گفت: دولت ترکمنستان از روز جمعه 11 خرداد ماه تصمیم بر اضافه کردن نرخ عوارض‌ها داشته و همچنین با ساخت جاده جدید نقش ایران در ترانزیت کشورهای آسیای میانه کم‌رنگ‌تر خواهد شد.

احمد زمانیان در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، با بیان اینکه در دوسال گذشته عوارض عبوری کامیون‌های ایرانی از ترکمنستان 1 دلار بوده است، عنوان کرد: اخیرا این عوارض به  1.5 دلار افزایش یافته  که در مجموع هزینه‌ای بالغ بر 600 دلار بر هزینه‌های عوارض نسبت به گذشته افزایش یافته است.

وی ادامه داد: شرکت‌های حمل‌ونقل بین المللی که هم‌اکنون بار ترانزیتی برای کشورهای آسیای‌میانه داشته که در روز جمعه بخواهند به کشور ترکمنستان برسند احساس نگرانی کرده و در نتیجه شرکت‌ها هم‌اکنون بارگیری برای کشورهای آسیای میانه انجام نمی‌دهند، لذا این اتفاقات پیامدهایی درپی خواهد داشت.

رئیس هیات مدیره شرکت‌های حمل و نقل بین‌المللی خراسان رضوی افزود: کشور ترکمنستان دو سال قبل قانون عوارض کیلومتر یک دلار را تصویب کرد، به طوری که هر راننده به ازای هر کیلومتر که در کشور ترکمنستان طی می‌کند بایستی عوارض کیلومتر یک دلار را پرداخت کند که این مقدار حدود 1300 دلار می‌شود، لذا با وضع این قانون اعتراضاتی صورت گرفت که پیگیری‌هایی انجام شد اما ثمر بخش نبود.

زمانیان ادامه داد: در نتیجه با وضع قانون کیلومتری یک دلار تناژ کامیون‌های ایرانی به سمت کشورهای آسیای میانه کاهش پیدا کرد. از این جهت با افزایش این مقدار عوارض به 1.5 دلار ضربه سهمگینی به اقتصاد کشور و شرکت‌های حمل‌ونقل بین المللی وارد خواهد شد. 

وی با اشاره به اینکه ترکمنستان و کشورهای دیگر در صدد کم‌رنگ کردن ایران در مسیر ترانزیت کشورهای آسیای میانه هستند، عنوان کرد: هشدارهایی در این رابطه از سوی ما داده شده که در این راستا آخرین اقدامی در این خصوص توسط ترکمنستان صورت گرفت، افزایش نرخ عوارض است.

رئیس هیات مدیره شرکت‌های حمل و نقل بین‌المللی خراسان رضوی با بیان اینکه ترکمنستان موانع بسیاری برای کامیون‌های ایرانی در نظر گرفته و خواهد گرفت، بیان کرد: در هیچ کدام از مسائل ایجاد شده توسط ترکمنستان دستگاه دولتی ما نتوانسته مشکلات ایجاد شده را حل کنند، در نتیجه با گذشت زمان فشارهای بیشتری توسط ترکمنستان برای تردد کامیون‌های ایرانی وارد شده است. 

زمانیان با اشاره به اینکه هر گونه افزایش هزینه‌ای قیمت کالا را افزایش می‌دهد، افزود: امروزه تجار و بخصوص کشورهای آسیای میانه به دنبال این بودند که کالا‌ها با قیمت تمام شده کمتری به دستشان برسد، لذا این عوارض باعث تغییرات قیمتی خواهد شد.

وی با بیان اینکه با افت شدید بار مواجه خواهیم بود، عنوان کرد: با توجه به اینکه تلاش‌ و حضور بسیاری در بازارهای آسیای میانه برای رونق مسیر ترانزیتی ایران صورت گرفته، لذا با قوانین کشور ترکمنستان شاهد آفت شدید بار و از دست دادن مسیر ترانزیتی خواهیم بود.

رئیس هیات مدیره شرکت‌های حمل و نقل بین‌المللی خراسان رضوی در خصوص ایجاد مسیر ترانزیتی توسط ترکمنستان در بندر ترکمن‌باشی به طرف آذربایجان و ترکیه، عنوان کرد: با توجه به اینکه مسیر رقیب برای ایران ایجاد کرده‌اند این تصمیات از دید بخش خصوصی و موانع ایجاد شده برای کامیون‌ها ایرانی صورت گرفته من باب پویا شدن این جاده بوده، لذا ترکمنستان به دنبال حذف و حضور کم‌رنگ ایران در مسیر ترانزیت است. 

زمانیان ادامه داد: متاسفانه بدون اینکه اطلاعی از سوی مقامات عالی کشور صورت گیرد ما متوجه این تغییرات در نرخ عوارض شده‌ایم، لذا در این خصوص گله‌مند بوده و بایستی سفارت ایران در ترکمنستان از این موضوع اطلاع یافته و اطلاع‌رسانی درباره این موضوع انجام شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: