• یکشنبه ۱۳ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۱:۵۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 973-5684-5
  • خبرنگار : 15270
  • منبع خبر : ----

رسولیان خبر داد

رشد تمام شاخص‌های اقتصادی برای اولین سال در خراسان رضوی

سرپرست معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: ما در حوزه اقتصادی برنامه‌محوری و حرکت بر مسیر برنامه را جزو کارهای خود قرار دادیم. برنامه ما بر مبنای شاخص‌های قابل اندازه‌گیری عددی بوده و ما باید بر مبنای آن گزارش دهیم. 

به گزارش ایسنا-‌منطقه خراسان، علی رسولیان شب گذشته در جلسه شورای اداری استان و معارفه معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان رضوی اظهار کرد: به فرمایش مقام معظم رهبری حوزه اقتصادی مهم‌ترین بخش و نیازمند مدیریت جدی است. امروز ما در جنگ اقتصادی تمام عیار با دشمن هستیم. 

رسولیان با بین اینکه دشمن تمام تلاش خود را می‌کند که در حوزه‌های اقتصادی به ما ضربه بزند، عنوان کرد: دشمن هم سرمایه‌گذاری‌های خارجی‌ها در ایران را نشانه گرفته، هم به بازارهای هدف صادراتی ما ضربه می‌زند و هم مانع از مبادلات و رد و بدل پول بین کشور ما و کشورهای هدف می‌شود. بخش‌های اقتصادی به خصوص بنگاه‌های اقتصادی و بخش خصوصی تلاش و کوشش می‌کنند تا کار بزرگی انجام ‌دهند. مهندس میرزایی فداکاری بزرگی کردند و با وجود پیشنهادات بهتری که برای ایشان بود، این مسئولیت را قبول کردند.

سرپرست معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: ما در حوزه اقتصادی برنامه‌محوری و حرکت بر مسیر برنامه را جزو کارهای خود قرار دادیم. در حوزه اقتصادی نمی‌توان با حرف عمل کرد. باید عدد و رقم داد. برنامه ما بر مبنای شاخص‌های قابل اندازه‌گیری عددی بوده و ما باید بر مبنای آن گزارش دهیم. امسال برای اولین سال در تمام شاخص‌های اقتصادی رشد داشتیم. زمانی تبدیل سنگان به منطقه‌ای اقتصادی، آرزو بود اما امروز سنگان، عسلویه شرق کشور است. این اقدامات در کمتر از 4 سال انجام شد. 

وی افزود: امروز رتبه اول اشتغال کشور را داریم که شاید راحت به نظر بیاید اما ایجاد 23 درصد اشتغال کشور رقم بسیار بالایی است. با هر شاخصی که حساب کنیم نقش استان برای ایجاد اشتغال در سطح کشور بیشتر از 8 درصد نیست اما 23 درصد شغل ایجاد شد. ما در سال گذشته تا 80 درصد رشد تولید داشتیم. رتبه اول سرمایه‌گذاری خارجی کشور را استان خراسان رضوی هم در تعداد و هم در مبلغ داشت. 

رسولیان ادامه داد:در حوزه سرمایه‌گذاری صنعتی بیش از 10 برابر رشد داشتیم. سال گذشته بیش از 3 هزار و 700 میلیارد تومان پروانه بهره‌برداری صنعتی صادر کردیم. در حوزه فضای کسب و کار هر دوره نسبت به قبل رشد بهتری داشتیم. ما و دولت در کنار هم هستیم و هر زمانی که تلاش کنیم و نتیجه می‌گیریم با هم است.

 سرپرست معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی با اشاره به اینکه حوزه صادرات یکی از مولفه‌های شاخص اقتصادی است، تصریح کرد: ما در این حوزه برنامه و عملکرد بالایی داشتیم. امسال در دو ماه اول رشد صادرات غیرنفتی ما بیش از 35 درصد بود. 105 درصد رشد صادراتی در دو ماهه داشتیم. موسسات مالی و اعتباری که ریشه‌اش در این دولت نبود را در دو سه سال گذشته مدیریت کردیم. 950 هزار سپرده‌گذار را مدیریت کرده و پاسخ دادیم. پدیده نیز همین‌گونه بود. با پیگیری‌ها اتفاقات خوبی افتاده است.

وی ادامه داد: امروز کارگروه شرکت‌‌های دانش‌بنیان در یک استان وجود دارد و آن هم استان خراسان رضوی  است. این کارگروه برنامه‌های مشخص دارد. برای اولین بار ما از سفر رئیس‌جمهور بالاترین تفاهمات و مجوزها را در حوزه‌های اقتصادی امسال کسب کردیم. بیش از 5091 میلیارد تومان تعهد گرفتیم تا در استان ما سرمایه‌گذاری کنند. بانک ملی برای اولین بار تعهد کرد که 1000میلیارد تومان سرمایه ایجاد کند. برای اولین بار در استان نسبت منابع به مصارف در حال رشد است. در طول چند سال صندوق توسعه ملی در استان خراسان رضوی بیش از یک میلیارد و 200 میلیون دلار تسهیلات پرداخت کرد. 

رسولیان با بیان اینکه یک موضوع مهم آرامش بازار است، عنوان کرد: انتظار اینکه قیمت کالا و خدمات در استان از سطح کشور پایین‌تر باشد را نداریم زیرا ما از کشور جدا نیستیم اما علیرغم 31 میلیون زائر و گردشگر متوسط نرخ تورم استان از کشور یک درصد پایین‌تر است. 

سرپرست معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی بیان کرد: مهندس میرزایی دو خصلت مهم دارند، عملگرا بودن و دلسوز بودن برای مردم و نظام. ایشان از دل خود حوزه اقتصادی استان هستند بنابراین می‌توانیم آرمان‌های امام راحل(ره) را در حوزه‌های استان تحقق ببخشیم و به کوری چشم دشمنان به برنامه‌های خود برسیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: