• یکشنبه ۱۳ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۹
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 973-3885-5
  • خبرنگار : 15270
  • منبع خبر : ----

رحیمی جهان آبادی:

صحبت علیه سیاست دولت در خصوص برجام خیانت به کشور است

عضو کمیسیون امور قضایی مجلس با انتقاد از تغییر موضع ناگهانی برخی از مسئولین در خصوص برجام گفت: صحبت کردن علیه سیاست دولت در خصوص برجام خیانت به کشور است.

جلیل رحیمی جهان آبادی در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص تغییر موضع ناگهانی برخی از مسئولین درخصوص برجام گفت: برجام ابتکار دولت آقای روحانی بود ولی هر تصمیمی که در خصوص برجام گرفته شود تصمیم نظام، کلیات ماجرا و محورهای اصلی با نهادهای مسئول و با اشخاص مسئول درنظام هماهنگ شده بود یعنی کار خودسرانه  توسط یک تیم خودسر در وزارت امور خارجه انجام نشده بود.

وی افزود: به نظر من برجام یکی از شاهکارهای دیپلماسی  ما است. وقتی ما برجام را آغاز کردیم در انزوای کامل قرار داشتیم فشار سه قطعنامه را از سوی شورای امنیت متحمل بودیم، تولید نفت ما به کمتر از یک میلیون بشکه رسیده بود و تمام دارایی‌های ما در خارج از ایران در حال بلوکه شدن بود. اما اکنون در موضع متفاوتی هستیم. ما از قطعنامه‌های شورای امنیت خارج شدیم و دیگر تحریمی که برای ما ایجاد شود تحریم جهانی نیست. بلکه تحریم یکجانبه آمریکاست که در طول این چهل ساله هم بوده است.

این عضو کمیسیون قضایی مجلس تاکید کرد:‌ آمریکا از یک موضع حاکمیت و کدخدایی تبدیل به یک کشور منزوی شده است. هیچ کس دیگر حاضر به شنیدن حرف‌های آمریکا نیست؛ حتی اروپایی‌ها که متحد استراتژیک آمریکا هستند. آنها به صورت علنی موضع می‌گیرند و از برجام و ایران حمایت می‌کنند. از سوی دیگر ما تولید نفت خودمان را به بالای دو میلیون و پانصد هزار بشکه در روز رساندیم و در حال نزدیک شدن به سهم خودمان در اوپک هستیم. همچنین موانع متعددی در کشور برای ما در خصوص گسترش روابط وجود دارد که ربطی هم به برجام ندارد.

رحیمی جهان آبادی ادامه داد: باید این واقعیت را بپذیریم برجام نه مسیر اشتباهی بود و نه یک انتخاب اشتباه. این که یک زمان مسئولی بیاید از آن حمایت کند و چهار روز بعد خلاف آن را بگوید این چیزی جز آسیب زدن به منافع ملی و خالی کردن پشت دستگاه دیپلماسی و ضربه زدن به منافع ملی نیست. برجام یک مساله نیست. نباید از آن برای تصفیه حساب‌های جناحی استفاده کنیم. اگر کسی دولت فعلی را قبول ندارد و معتقد است دولت بعدی می‌تواند معجزه کند و ایران را تبدیل به سوئیس کند بگذارد در همان زمان انتخابات دیدگاه‌های خودش را بیان کند و از مردم رای جمع کند. دولت هنوز سه سال عمر دارد و اکنون در یکی از تنگاناهای عظیم بین‌المللی است وکه با تمام قدرت در حال مبارزه است.

وی تصریح کرد: وزیر خارجه ما با چینی‌ها، روس‌ها و کشورهای مختلف اروپایی در حال  رایزنی و مذاکره است چرا که فشار خروج آمریکا از برجام را کاهش دهد تا بتواند این اجماعی را که ایران در جهان ایجاد کرده حفظ کند. صحبت کردن علیه تیم مذاکره کننده و علیه سیاست‌های دولت در خصوص برجام به نظر من یک نوع خیانت به کشور و منافع ملی ماست ولی هر کسی که می‌خواهد رئیس جمهور شود و ایران را تبدیل به سوئیس کند و روابط ما را با جهان برقرار کند و تمامی  مشکلات کشور را یک شبه حل کند بگذارد بعد از دوره‌ی آقای روحانی. آقای روحانی کشور را از سقوط صد در صد نجات داد. روحانی مسیر سیاست خارجه را عقلانی و کاملا علمی تعریف کرده است و آنچه را که اکنون دنبال می‌کند کاملا صحیح است.

این عضو کمیسیون حقوق قضایی مجلس بیان کرد:‌ آنچه را که آقای روحانی در مسیر سیاست خارجه دنبال می‌کند بر اساس اجماع عقلانی و بر پایه منافع ملی در کشور است و اگر کسی واقعا معتقد است دولت روحانی مسیر را اشتباه آمده و نتایج به دست آمده هم اشتباه بوده بی انصافی می‌کند. خیلی از عوامل در اختیار دولت آقای روحانی نیست؛ خیلی از حوادثی هم که در منطقه و جهان رخ داده در اختیار دولت آقای روحانی نبوده است. روحانی مسئول انتخاب ترامپ در آمریکا نیست دولت ایشان مسئول به پادشاهی رسیدن آقای سلمان و همه کاره شدن محمد بن سلمان در عربستان نیست دولت آقای روحانی مسئول حوادث منطقه‌ای که در عراق و سوریه رخ داده نیست. اینها حوادثی است که خارج از اراده دولت آقای روحانی بوده است.

رحیمی تاکید کرد:‌ نمی‌شود که از دولت تکلیف مالایطاع بخواهیم. تکلیفی که بر عهده دولت بوده این بوده که پرونده اتمی را جمع کند و به نظر من این پرونده با  یک شاهکار دیپلماسی آقای ظریف جمع شد. ظریف بی همتاترین دیپلمات خاورمیانه است و کاری که ظریف در پرونده اتمی انجام داد نه تنها نباید آن را مذمت کرد بلکه آن را باید به عنوان یک شاهکار دیپلماسی در تاریخ چهل ساله انقلاب یاد کرد که ما را از انزوای کامل بیرون کرد و آمریکا را در انزوا قرار داد. کاری که اگر می‌خواستیم میلیاردها دلار در جهان هزینه کنیم نمی‌توانستیم آن را انجام دهیم و اگر ماه‌ها و سال‌ها می‌جنگیدیدم نمی‌توانستیم چنین نتیجه‌ای را به دست آوریم که دستگاه دیپلماسی ما به این نتیجه رسید و اکنون آمریکا اکنون در موضع انزوای کامل در افکار بین‌المللی قرار گرفت.

این عضو کمیسیون امور قضایی مجلس در پایان انتقاد کرد: حال اگر بعضی از افراد قصد دارند دولت را تخریب  کنند و دولت آینده را به دست آورند نباید منافع ملی را قربانی کنند. بگذارند در زمان انتخابات هر اقدامی و هر صحبتی می‌خواهند علیه دولت آقای روحانی انجام دهد و مردم خودشان تصمیم بگیرند در آن زمان اگر تصمیم گرفتند که فکری دیگر حاکم باشد و آن فکر یک شبه بتواند معجزه کند و عصای حضرت موسی (ع) را بزند و نیل را بشکافد و مردم را نجات دهد همان زمان عصا را رو کند و نیل را بشکافد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: