• پنجشنبه ۱۷ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۸
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 973-4786-5
  • خبرنگار : 15113
  • منبع خبر : ----

ربات‌های مجهز به حس لامسه

محققان دانشگاه استنفورد و دانشگاه ملی سئول یک سیستم حسی مصنوعی ایجاد کرده‌اند که قابلیت استفاده بالقوه در ربات‌ها و دستگاه‌های پروتز برای ایجاد حس لامسه را دارد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از چاینا دیلی، محققان یک مدار عصبی حسی مصنوعی ایجاد کرده‌اند که می‌تواند در پوشش پوستی مشابه انسان برای دستگاه‌های عصبی مصنوعی و رباتیک نرم استفاده شود.

این تحقیق  توسط  Bao Zhenanاستاد مهندسی شیمی در دانشگاه استنفورد و با همکاری Lee Tae-Woo از دانشگاه ملی سئول انجام شده است.

مدار عصبی مصنوعی شامل سه بخش یکپارچه سنسور لمسی با قابلیت شناسایی نیروهای منحصر به‌فرد ، نورون انعطاف‌پذیر الکترونیکی با قابلیت دریافت سیگنال‌های حسی و ترانزیستور مصنوعی سیناپسی ساخته شده از سیناپس انسانی است.

Lee Tae-Woo یکی از محققان این تحقیق گفت: سیناپس‌های بیولوژیکی می‌توانند سیگنال‌ها را انتقال دهند، همچنین اطلاعات را برای تصمیم‌گیری ساده ذخیره کنند و ترانزیستور سیناپسی نیز این عملکرد را در مدار عصبی مصنوعی انجام می‌دهد.

Bao Zhenan یکی دیگر از محققان گفت: سیستم عصبی حسی مصنوعی گامی برای ایجاد شبکه عصبی مانند پوست برای انواع برنامه‌های کاربردی خواهد بود.

نورون‌های الکترونیکی، سیگنال‌ها را به ترانزیستور سیناپسی تحویل داده و در آنجا برای یادگیری و نحوه تشخیص و واکنش به ورودی‌های حسی بر اساس شدت و فرکانس سیگنال‌های کم قدرت مانند سیناپس بیولوژیکی مهندسی می‌کنند.

آخرین مرحله کار این گروه تقلید چگونگی کشش پوست و بازسازی مانند یک شبکه حسی هوشمند است که نه فقط قابلیت انتقال احساسات به مغز را داشته باشد، بلکه قادر به تصمیم‌گیری در برابر واکنش عصبی هم باشد.

محققان امیدوارند با این روش قادر به تولید پوششی برای ربات‌ها با شبکه عصبی مصنوعی و عملکردی مانند پوست انسان باشند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: