• جمعه ۱۸ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 973-8687-5
  • خبرنگار : 15259
  • منبع خبر : ----

یک کارشناس صنایع دستی:

هدف از «فرش شرف»، معرفی قالیچه‌های بلوچ است

یک کارشناس صنایع دستی گفت: حیطه تخصصی و هدف ما در نمایشگاه فرش شرف، معرفی قالیچه‌های بلوچ، حاشیه خراسان و شهرهای مرزی مثل تایباد و تربت جام است.

شرف امیری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، پیرامون برگزاری نمایشگاه فرش شرف اظهار کرد: در این نمایشگاه سعی کردیم بیشتر قالیچه‌های بلوچ را معرفی کنیم، به این دلیل که اعتقاد داریم به این آثار بسیار کم‌لطفی شده و متاسفانه مردم آن‌ها را نمی‌شناسند و یا آن‌هایی که می‌شناسند، از مادربزرگ‌هایشان به یادگار مانده و آن را دوست ندارند.

وی افزود: ما سعی داریم مردم را با چنین نقش‌هایی که از قدیم، سینه به سینه بین مردم ردوبدل شده و همچنان نیز بافته می‌شود، آشنا کنیم.

این کارشناس صنایع دستی ادامه داد: همچنین در این نمایشگاه تلاش کردیم از سویی این تفکر را که فرش دست‌باف گران بوده و هرکسی نمی‌تواند از آن استفاده کند از بین ببریم و از سوی دیگر، مردم را با خطه و بلوچ‌های مهاجری که به طرف تایباد و تربت جام آمدند، همچنین خود مردم خراسان که در این مکان‌ها ساکن‌اند و نیز افغان‌هایی که به این طرف آمده و نقش‌هایی با خود به همراه آورده‌اند، آشنا کنیم. 

امیری با تاکید بر این که بیشتر حیطه کاری این نمایشگاه، در زمینه آشناسازی مردم با نقش‌های دیده‌نشده است، افزود: تعداد آثاری که بر روی دیوار بود، تقریبا 24 عدد را شامل می‌شد که البته کارهای دیگری هم داشتیم که یک‌سری از آن‌ها به فروش رسیده و دوباره نمایشگاه را پر کردیم و فکر می‌کنم چیزی نزدیک به 100 اثر را داشته‌ایم.

وی عنوان کرد: من در رشته صنایع دستی در گرایش فرش تحصیل کرده‌ام و زمانی که با این نقش‌ها آشنا شدم، متوجه شدم که مردم این نقش‌ها را نمی‌شناسند و از فرش خراسان تنها فرش‌های افشان و فرش مشهد در ذهن مردم است.

این کارشناس صنایع دستی افزود: زمانی که تصمیم گرفتم مردم را با این طرح و نقش‌ها آشنا کنم، استقبال بسیار خوب بود، به این دلیل که چنین نقش‌هایی به واقع خاص و اصیل و با دکوراسیون مدرن و حال‌حاضر مردم سازگار بوده و به‌نظر من حیف است که هر ایرانی از چنین نقش‌هایی در خانه خود نداشته باشد.

امیری در خصوص تعداد آثار به فروش رسیده در این نمایشگاه فرش گفت: حدود 10 اثر تابه‌حال به فروش رفته و همچنان نیز استقبال می‌شود و سفارش از بیرون هم داریم. ضمن این که فرش کالایی است که نمی‌توان در لحظه خرید کرد. همچنین فرش‌ها با قیمت ارزان‌تر به فروش می‌رسد تا به‌جای این که فرش جذاب در خانه بافنده‌ها انبار شود، بیرون آید و مردم با قیمت مناسب‌تر از آن استفاده کنند.
نمایشگاه فرش شرف، از 4 خردادماه آغاز شده است و تا روز جمعه 18خردادماه در گالری رادین ادامه دارد و از ساعت 10 تا 13 و 20 تا 23، پذیرای بازدیدکنندگان خواهد بود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: