• جمعه ۱۸ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۰
  • دسته بندی : زیارت و گردشگری
  • کد خبر : 973-2691-5
  • خبرنگار : 15099
  • منبع خبر : ----

مراسم احیای سومین شب از لیالی قدر در بارگاه رضوی برگزار شد

مراسم احیای آخرین شب از لیالی قدر در حرم رضوی با حضور ‌میلیونی زائران و مجاوران در این مضجع شریف برگزار شد.

 به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، بسیاری از مردم مشتاق از نقاط مختلف شهر و بسیاری از زائران از شهرهای مختلف در این سه شب پرفضیلت که فرصتی برای تطهیر روح و تقدیر نیک است خود را به جوار بارگاه ملکوتی حضرت ثامن الحجج(ع) رساندند. 

در این مراسم سوره‌های عنکبوت، روم، دخان و قدر توسط قاریان قرآن مختار دهقان، محمد مشمول و احسان محمدی و دعای جوشن کبیر توسط مهدی میرداماد قرائت شد، آیت‌الله علم الهدی سخنرانی کرد و رضا قانع و سعید قانع به مرثیه‌سرایی پرداختند.

علم الهدی، امام جمعه مشهد در این مراسم درباره این موضوع که در این شب‌ها سرنوشت انسان رقم می‌خورد، اظهار کرد: ذات مقدس پروردگار از لحظه خلقت، سرنوشت انسان را می‌داند اما اساسا سرنوشت هر انسانی به دست خود انسان و خدا تعیین می‌شود.

وی بیان کرد: اگر سرنوشت ما تماما به دست خدا تعیین شود نابسامانی‌ها و نادانی‌ها به ما بستگی ندارد و شب قدر شبی خواهد بود که سعادتمند را سعادتمند و شقاوتمند را شقاوتمند می‌کند اما قضا و قدر به این معنا نیست.

امام جمعه مشهد ادامه داد: تلفیقی از قضا و قدر سرنوشت انسان را تعیین می‌کند و شب قدر یک فرصت است تا انسان اشتباهات خود را جبران و مسیر غلط زندگی را تغییر دهد.

وی درباره این موضوع که چرا یک شب معین به عنوان شب قدر مشخص نشده است، افزود: در روایات آمده است که خداوند شب قدر را مشخص نکرده است زیرا هر گناهی که در شب قدر انجام شود اهانت به این شب خواهد بود و باعث نزول عذاب می‌شود. 

علم الهدی به حدیثی از امام صادق(ع) اشاره کرد و گفت: ایشان در حدیثی می‌فرمایند برآورد اعمال در شب نوزدهم و تصویب آن در شب بیست و یکم انجام و در شب بیست و سوم تنفیذ می‌شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: