• شنبه ۱۹ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۷
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 973-5885-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

استقبال سازمان ملل، ناتو و اتحادیه اروپا از آتش‌بس اعلام شده دولت افغانستان

دبیرکل سازمان ملل از اقدام اخیر دولت افغانستان در اعلام آتش‌بس یک هفته‌ای با شبه‌نظامیان طالبان استقبال کرده و از این گروه شبه‌نظامی خواست تا از جانب خود یک آتش‌بس مشابه را اعلام کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری هند، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل از آتش‌بس یک هفته‌ای که اخیرا از سوی دولت افغانستان تنها در قبال شبه‌نظامیان طالبان اعلام شد، استقبال کرد و از این گروه شبه‌نظامی نیز خواست که آتش‌بس مشابهی را اعلام کند.

این آتش‌بس که از سوی دولت افغانستان اعلام شده از تاریخ 12 ژوئن آغاز شده و تا پایان ماه رمضان و پنجمین روز تعطیلات عید فطر ادامه خواهد داشت.

به دنبال اعلام این آتش‌بس، ائتلاف نظامی بین‌المللی حاضر در افغانستان نیز اعلام کرد که به این آتش‌بس احترام می‌گذارد.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در بیانیه‌ای که از جانب سخنگویش منتشر شد از طالبان تقاضا کرد "پیشنهاد صلح اشرف غنی، رئیس‌جمهور افغانستان را بپذیرید و وارد مذاکراتی مستقیم به منظور پایان دادن به درد و رنج‌های طولانی مردم افغانستان شود".

این بیانیه عنوان کرد که دبیرکل سازمان ملل از طالبان می‌خواهد تا اقدام متقابلی در اعلام یک آتش‌بس موقت صورت دهد.

او در عین حال از همبستگی این سازمان با مردم و دولت افغانستان خبر داده و گفت: سازمان ملل متعهد به حمایت از یک فرایند صلح تحت رهبری افغان‌ها باقی خواهد ماند.

تادامیچی یاماموتو، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل برای افغانستان و رئیس هیات کمکی سازمان ملل در این کشور (یوناما) مقام‌های افغانستان را از بابت اعلام آمادگی خود برای دست زدن به هرگونه اقدامی با حسن نیت در قبال یک فرایند صلح رسمی ستایش کرد.

او تاکید کرد: مسیر پیش‌رو نباید با تکیه بر راه حل نظامی باشد بلکه باید مبتنی بر یک فرایند دموکراتیک باشد.

در عین حال ناتو و اتحادیه اروپا نیز از اعلام آتش‌بس اخیر از سوی دولت افغانستان استقبال کردند.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در کنفرانسی خبری در شهر بروکسل که در آستانه یک نشست وزرای دفاع این ائتلاف برگزار شد، گفت: من از آتش‌بسی که اخیرا از سوی اشرف غنی، رئیس‌جمهور افغانستان و دولت وحدت ملی این کشور اعلام شد، استقبال می‌کنم. این یک گام مثبت در مسیر رسیدن به صلح است.

استولتنبرگ با تقاضا از طالبان برای پیوستن به این آتش‌بس گفت: اعلام این آتش‌بس نشان دهنده جدی بودن اشرف غنی و دولت افغانستان در تلاش‌هایشان برای یافتن یک راه حل صلح آمیز و مبتنی بر مذاکره برای جنگ افغانستان است.

او ادامه داد: طالبان در میدان جنگ پیروز نخواهد شد. تنها راهی که آنها می‌توانند به یک راه حل برسند این است که پای میز مذاکره بنشینند. من از طالبان می‌خواهم تا به این آتش‌بس بپیوندد و سلاح‌هایش را زمین گذاشته و وارد مذاکراتی سازنده به منظور یافتن یک راه حل صلح آمیز شود.

از سوی دیگر فدریکا موگرینی،‌ رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در بیانیه‌ای جداگانه از آتش‌بس در افغانستان استقبال کرده و گفت: طالبان باید این آتش‌بس را قبول کند.

دولت افغانستان روز پنجشنبه اعلام کرد که به صورت یک جانبه برای مدت یک هفته و از تاریخ 27 رمضان تا پنجمین روز تعطیلات عید فطر آتش‌بسی را با طالبان اعلام می‌کند.

این در حالی است که طالبان هنوز از جانب خود آتش‌بسی را اعلام نکرده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: