• شنبه ۱۹ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 973-8887-5
  • خبرنگار : 15219
  • منبع خبر : ----

یک استاد دانشگاه :

چرا عده‌ای از افراد حجاب را اجباری تلقی می‌کنند؟

یک استاد دانشگاه گفت: حجاب مقوله بسیار مهمی است که باید با ساختن فیلم، کلیپ و یا حتی نوشتن کتاب به این موضوع پرداخت و جوانان را با آسیب‌هایی که تهدیدشان می‌کند آگاه کرد.

فرشته روح‌افزا در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، ضمن بیان این مطلب، در خصوص حجاب اجباری، اظهار کرد: حجاب از جمله کلمه‌های حساب شده و طراحی شده‌ای است که وارد کشور ما شده و ما چیزی تحت عنوان حجاب اجباری نداریم، کشور ما جمهوری اسلامی است و قانون آن هم براساس اسم اسلام و پسوند جمهوری اسلامی ایران نوشته می‌شود.

وی افزود: بنده سوالی دارم و آن این است که ما رعایت حجاب را به صورت کامل نمی‌بینیم و دقیقا این قانون اجرا نمی‌شود و فراتر از آن، چه معنایی خواهد داشت، در حال حاضر دختران با یک تنوع پوشش و ظاهر بسیار نامناسب در جامعه دیده می‌شوند و عملا حجاب کاملی ندارند و تمام مطالبی که قرآن به آن اشاره کرده را رعایت نمی‌کنند.

مدیر رصد و آمار شورای فرهنگی و اجتماعی شورای زنان و خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: پوشش در قرآن یک موضوع از مباحث حجاب است و مواردی مانند نگاه کردن، صحبت کردن با نامحرم، راه رفتن و... جزء مقوله‌های حجاب است که در قرآن برای آن‌ها آیه آمده است و باید از افرادی که قانون را نقض می‌کنند، پرسید که منظورشان از حجاب اجباری چیست.

وی عنوان کرد: باید این موضوع را متذکر شد که در حال حاضر حجابی وجود ندارد که اجباری باشد و هیچ کس نمی‌تواند به خانومی که روسری‌اش دور گردنش و یا موارد دیگر است، بگوید که حجاب اجباری داشته است و این موضوعات از منظر داخلی بسیار سوال برانگیز است.

روح‌افزا اضافه کرد: افراد بعضا به حجاب و مسائل مربوط به آن کمتر اهمیت می‌دهند، من نمی‌دانم که بحث سر چه موضوعی است؛ افرادی در کشور ما کلمه غلطی به نام حجاب اجباری را فرهنگ‌سازی می‌کنند و به نظر می‌رسد که یک بازی است و می‌خواهند مردم را وارد این بازی کنند تا به اهداف خود دست پیدا کنند؛ در حالی که افراد به ویژه دخترها و پسرها در فضاهایی مانند پارک، سینما، تئاتر، رستوران، دانشگاه و... حضور دارند و جالب است که گفته شود کدام یک از این کارها را می‌توان به عنوان حجاب اجباری یاد کرد.

مدیر رصد و آمار شورای فرهنگی و اجتماعی شورای زنان و خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد: در کشور ما چیزی تحت عنوان حجاب اجباری نداریم  و اگر فردی قانون‌های قرآن را رعایت می‌کند حجاب دارد و فردی هم که رعایت نمی‌کند نتیجه آن مشخص است و در حال حاضر اثرات منفی آن را در جامعه مشاهده می‌کنیم.

وی اظهار کرد: مردم خودشان حجاب را انتخاب می‌کنند و افرادی که حجاب دارند و یا هر طور که دوست دارند در جامعه حاضر می‌شوند، با انتخاب خودشان است و اثری از حجاب اجباری در جامعه دیده نمی‌شود، در حال حاضر کشورهایی در جهان هستند که مسلمان می‌شوند و اولین کاری که انجام می‌دهند این است که حجاب خودشان را کامل می‌کنند.

روح‌افزا افزود: افراد خودشان حق انتخاب دارند اما کسی آن‌ها را در انتخاب‌شان آگاه نمی‌کند و این نقص در رسانه‌ها، دستگاه‌های دولتی و غیر دولتی هم دیده می‌شود و اگر کسی بخواهد انتخابی داشته باشد باید دلایل آن انتخاب و باید و نبایدش را بداند.

این استاد دانشگاه عنوان کرد: در رابطه با آگاهی دادن به اقشار مردم و اینکه پوشش چه منفعت و مضراتی می‌تواند داشته باشد کاری انجام ندادیم و این نقص به تمامی دستگاه‌های فرهنگی و دولتی برمی‌گردد و دخترانی که در جامعه حضور دارند نمی‌دانند که چه چیز درست و یا غلط است و نقش آموزش و پرورش در این زمینه بسیار پررنگ است و باید از همان ابتدا به دختران و پسران موضوعات اجتماعی و حتی آسیب‌هایی که در جامعه وجود دارد را مطرح و آن‌ها را آگاه کرد.

وی با بیان اینکه اگر جوانان ما از منافع عرفانی، روانی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی حجاب مطلع شوند خودشان راه درست را انتخاب می‌کنند و متاسفانه آموزش درست در این زمینه وجود نداشته ‌است، گفت: عدم آگاهی جوانان باعث می‌شود که آن‌ها در جامعه آسیب‌های روحی و روانی جدی ببینند و دختران به دلیل زیبایی ظاهری و نوع پوشش و رفتارهایی که دارند مورد توجه بسیاری از افرادی که مورد اعتماد نیستند، قرار می‌گیرند و زمانی متوجه می‌شوند، که طرف مقابل به خود و شخصیت وجودی‌شان ارزشی قائل نشده، در نتیجه آن دختر لطمه روحی و روانی می‌بیند.

مدیر رصد و آمار شورای فرهنگی و اجتماعی شورای زنان و خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطر نشان کرد: افرادی می‌خواهند جوسازی کنند که حق انتخاب ندارند اما این گفته دروغ و جوی است که به وجود آوردند و منافع حجاب در جامعه متذکر نشده و عده‌ای حجاب تحمیلی دارند و افرادی که از حجاب کاملی برخوردار هستند را تحقیر می‌کنند و این چه مظلوم نمایی دروغینی است که در جامعه اجرا می‌شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: