• شنبه ۱۹ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۴
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 973-5086-5
  • خبرنگار : 15172
  • منبع خبر : ----

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد:

بهینه‌سازی آموزش پزشکی عمومی در دست اقدام است

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: تلاش داریم تا مهر آینده از فضای موجود در بیمارستان هاشمی نژاد به عنوان یک بیمارستان عمومی با درمانگاه‌های سطح یک برای آموزش سرپایی دانشجویان پزشکی استفاده کنیم.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان  و به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دکتر محمد اعتضاد رضوی در خصوص برنامه های معاونت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در سال جاری، گفت: به دنبال این هستیم که آموزش دانشجویان پزشکی را از آموزش دستیاران و فلوشیپ ها یعنی آموزش کارشناسی و دکترای عمومی و تحصیلات تکمیلی جدا کنیم، زیرا این مهم به ارتقای آموزش دوره پزشکی عمومی کمک می‌کند. 

وی اضافه کرد: این جداسازی با توجه به حجم بیماران و جلوگیری از تداخل کاری که دانشجویان پزشکی کارآموز و کارورز در محیط آموزشی با دستیار و فلوشیپ دارند و بر اساس اهداف و فیلد آموزشی متفاوت، صورت می گیرد.

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطر نشان کرد: براساس ابلاغیه وزارت بهداشت و دبیرخانه آموزش پزشکی عمومی، بهینه سازی آموزش پزشکی عمومی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد به عنوان یکی از سه مرکز پایلوت در دست اقدام است.

اعتضاد رضوی تصریح کرد: بر این اساس فعالیت‌های خوبی را دانشکده پزشکی انجام داده است و حوزه معاونت آموزشی نیز به دنبال این است فضای لازم را جهت آموزش پزشکی عمومی در بیمارستان هاشمی نژاد ایجاد کند.

وی بیان کرد: تلاش داریم تا مهر آینده از این فضا به عنوان یک بیمارستان عمومی با درمانگاه های سطح یک برای آموزش سرپایی دانشجویان پزشکی استفاده کنیم.

 معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، افزود: در فراخوان هیأت علمی نیز تلاش شده اساتیدی جذب شوند که تخصص جنرال رشته های اصلی داخلی، اطفال، زنان و جراحی را دارا باشند و تعیین محل خدمت این اساتید در مرکز هاشمی نژاد باشد که تحت عنوان «مرکز آموزش پزشکی عمومی در بیمارستان هاشمی نژاد» نامگذاری خواهد شد.

اعتضاد رضوی تاکید کرد: بیمارستان شهید هاشمی نژاد با زیر پوشش قرار دادن حدود 2 میلیون نفر از مردم شهر مشهد از نظر آموزشی و بیمار از جایگاه خوبی برخوردار است. با تاسیس درمانگاه بزرگی که در این بیمارستان که بر اساس استانداردهای آموزشی در حال ساخت است و با بیمارستان جنرالی که در حال ساخت است امیدواریم این مرکز به الگویی جهت آموزش پزشکی عمومی در سطح ملی معرفی شود.

جداسازی آموزش دانشجویان پزشکی از دستیاران و فلوشیپ‌ها

وی تاکید کرد: یکی از اهداف حوزه معاونت آموزشی و دانشکده پزشکی در سال جدید نزدیک کردن آموزش پزشکی عمومی به استانداردهای خود بر اساس آموزش طب سرپایی است.

 معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: بر این اساس باید آموزش دانشجویان پزشکی را در سطح یک و حداکثر دو انجام دهیم که در بازنگری کوریکولوم آموزش پزشکی عمومی این نکته دیده شده است. ضمن این که تلاش در تقویت برخی گروه هایی که به صورت بین بخشی می توانند به آموزش پزشکی عمومی در طب سرپایی کمک کنند مانند پزشکی خانواده و پزشکی اجتماعی نیز وجود دارد.

اعتضاد رضوی به جذب دانشجویان خارجی در بحث بین المللی سازی اشاره و خاطرنشان کرد: این دانشجویان می توانند برای دانشگاه دارای منافع باشند. این منفعت تنها اقتصادی نیست بلکه حفظ استانداردهای آموزشی و داشتن مدیریت بین الملل به صورت مستقل در دانشگاه را به دنبال دارد.

وی گفت: این پیشنهاد در صورت موافقت هیأت رئیسه به ایجاد مدیر یا معاون بین الملل در دانشگاه ختم خواهد شد تا دانشجویان خارجی به راحتی در این زمینه حمایت شوند و برای این که بتوانیم برخی دوره ها را با زبان انگلیسی برگزار کنیم اساتید خاصی برای این حوزه در نظر گرفته می شوند.

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مشهدیادآور شد: این دوره ها دارای شکل های متفاوت از جمله دوره های کوتاه مدت حرفه ای بر اساس مقاطعی که وجود دارد است زیرا دانشگاه مشهد در تمام مقاطع  تا ۳۰ درصد مجوز جذب دانشجوی بین الملل را دارا است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: