• شنبه ۱۹ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 973-6184-5
  • خبرنگار : 15262
  • منبع خبر : ----

یک واردکننده:

ورود دستگاه‌های تکنولوژی در حوزه الکترونیک مقرون به صرفه نیست

یک واردکننده با بیان اینکه وارد کردن تکنولوژی در زمینه الکترونیک گران است، گفت: در کشورهایی مانند کشور ما سرمایه‌گذاری در این حوزه کمتر صورت می‌گیرد، زیرا تنوع کالا بالا بوده و دارای تکنولوژی گران قیمتی است، به عنوان یک واردکننده هیچگاه دستگاهی در این خصوص وارد نمی‌کند زیرا مقرون به صرفه نیست و همچنین امکان تهیه مواد اولیه وجود ندارد علت آن این است که مواد اولیه در این زمینه در دسته کشورهایی مانند چین و ژاپن است.

رضا فخر در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، در خصوص وارد کردن تکنولوژی به جای کالا و با اشاره به اینکه بازاری که وجود دارد بر اساس سفارشات است، اظهار کرد: وارداتی که صورت می گیرد، بیشتر بر اساس سفارشات مشتری هاست. وارد کردن خرید و تهیه قطعات الکترونیکی دشوار است. ولی با توجه به شرایط موجود ما باری را از قبل از عید وارد نکردیم و دلار 4200 تومانی وجود ندارد، همچنین مسائل زیادی در این خصوص وجود دارد.

وی ادامه داد: وارد کردن تکنولوژی تولید قطعات الکترونیکی در ایران بسیار هزینه بر است، تنوع قطعات الکترونیکی زیاد بوده که این تعداد به بیش از ۱۸ هزار نوع می‌رسد، تولید کردن این میزان قطعات به آن معنی است که تبدیل به کشوری مانند چین خواهیم شد و نیازمند بازار هدف در این حوزه خواهیم بود. همچنین نیازمند مواد اولیه نیز هستیم. البته باید به این نکته نیز توجه کرد که باید بیشتر قطعات الکترونیکی تولید شود زیرا اگر به عنوان مثال ده قطعه تولید کنیم، قطعه یازدهم ای وجود نداشته باشد، آن قطعاتی که تولید کرده ایم دیگر استفاده نخواهد شد.

این واردکننده با تاکید بر اینکه وارد کردن تکنولوژی در زمینه الکترونیک گران است، تصریح کرد: بنابراین در کشورهایی مانند کشور ما سرمایه گذاری در این حوزه کمتر صورت می گیرد زیرا تنوع کالا بالا بوده و دارای تکنولوژی گران قیمتی است، به عنوان یک واردکننده هیچگاه دستگاهی در این خصوص وارد نمی‌کند زیرا مقرون به صرفه نیست و همچنین امکان تهیه مواد اولیه وجود ندارد علت آن این است که مواد اولیه در این زمینه در دسته کشورهایی مانند چین و ژاپن است.

فخر خاطرنشان کرد: از کشورهای اروپایی و آمریکا نیز براساس نیاز خود به این کشورها سفارش می‌دهند و بنابراین کسی این دسته از تکنولوژی را خریداری نمی‌کند. کشورهای چین و ژاپن به ظرفیتی رسیدند که قطعات تکنولوژی الکترونیکی خود را با قیمتی بسیار پایین تولید می کنند. حتی اگر کارخانه مشابهی در ایران ایجاد شود، توان رقابت با کارخانه‌های تولید قطعات الکترونیکی در کشورهایی مانند چین و ژاپن را نخواهد داشت زیرا مواد اولیه تکنولوژی را نداریم و در واقع آنها با نفت ما هزاران قطعه الکترونیکی را تولید میکند و آنها را به ما می فروشند.

وی افزود: کشوری مانند ژاپن دیگر محصولی را تولید نمی کند بلکه با به فروش رساندن تکنولوژی خود به کشوری مانند چین فعالیت می کند و علت به فروش رساندن تکنولوژی خود به چین این بوده که کشور چین دارای بازار بسیار خوبی است. کمپانی ها به سمت ادغام شدن حرکت می‌کند و محصولات مشترک را تولید می‌کند.

این واردکننده با اشاره به مشکلات و معضلات موجود در زمینه واردات تکنولوژی عنوان کرد: تمام افرادی که در بازار الکترونیک ایران فعالیت دارند،خرده بار وارد می‌کنند یعنی ماهانه حدود ۱۰۰ تا ۵۰۰ میلیون کالا وارد می کنند. در بازار مشهد کالایی وجود ندارد. در این حوزه من تنها کسی هستم که فروش اینترنتی دارد. فروشگاه‌های اینترنتی را که بررسی می‌کنیم به دلایل مختلفی کالایی را به فروش نمی رساند و اگر هم کالایی را عرضه می‌کنند، آن کالا دارای کیفیت مناسب نیست.

فخر بیان کرد: متاسفانه کالای درجه ۵ چینی با قیمت‌های بالایی به فروش می‌رسد و گاهی کالای اصلی در اختیار مصرف‌کننده قرار نمی‌گیرد. برخی از واردکنندگان کالای چینی را با پایین‌ترین کیفیت وارد می‌کنند که هیچگونه ضمانت نامه‌ای برای این کالاها وجود ندارد. ما کالاها را با یکدیگر مقایسه می کنیم. در واقع نمی‌توان کالای اصلی را از تقلبی تشخیص داد زیرا یک کارخانه در چین ۱۷ تا کارخانه دارد که یک نوع کالا را با ۱۷ نوع از کیفیت تولید می‌کنند.

وی اظهار کرد: دولت در این زمینه کمکی زیادی نمی‌کند، در واقع جز اینکه برای ما دردسر داشته باشد و هیچ کمکی برای ما وجود نداشته است. ما باید خودمان موارد مورد نیاز خود را تهیه کنیم تا بتوانیم بازار خود را داشته باشیم. ما کار الکترونیک انجام می‌دهیم و علم الکترونیک در دست ماست. تمام کسانی که با ما کار می‌کنند، کسانی هستند که در علم به فعالیت مشغول هستند و کار الکترونیک کاری نیست که بخواهید رقابت یا کاسبی کنید. ما مشتری خاص خود را داریم و باید طبیعت قیمت‌های خاصی را به مشتری پیشنهاد دهیم و کالای خاصی را نیز وارد کنیم.

این واردکننده با اشاره به اینکه اما متأسفانه در حال حاضر هر نوع کالایی را وارد می کنند، گفت: در سایت های مانند علی بابا و ... شرکتها دارای ستاره‌های هستند و اگر کالای بر اساس قرارداد ارائه نشود، می توان این ستاره‌ها را از آنها گرفت ولی در ایران این ستاره‌ها معنایی نداشته و هر کس برای سودآوری خود هر نوع کالایی را وارد می‌کند، اما هنوز هم شرکت‌هایی هستند که درست فعالیت می‌کنند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: