• شنبه ۱۹ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۵
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 973-8090-5
  • خبرنگار : 15102
  • منبع خبر : ----

کاهش برنامه حرکت قطار خواف ـ تهران صدای مسافران را درآورد

برنامه حرکت قطار مسافربری خواف به تهران از 17 اردیبهشت 1397 از حرکت، روز در میان به هر چهار روز یکبار تغییر کرده است و برنامه حرکت قطار تربت‌حیدریه به تهران را نیز تغییر داد و صدای مسافران را درآورد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، در همین راستا تعدادی از مسافران این مسیر ریلی در سالن انتظار ایستگاه راه آهن خواف با خبرنگار ایسنا به گفت‌وگو نشستند.

مرتضی شیبانی، از کارکنان شرکت‌های صنعتی در گفت‌وگو با ایسنا در این خصوص اظهار کرد: من در خواف شاغل هستم و برای سفر به شهرم همیشه از قطار استفاده می‌کنم. اما مدتی است برای سفر با قطار در این مسیر با مشکل مواجه شدم.

وی ادامه می‌دهد: من چهار روز مرخصی دارم به دلیل بهم خوردن برنامه حرکت قطار خواف، دو روز از مرخصی‌ام سوخت.

شیبانی می‌گوید: چندی پیش با یکی از مسئولان ایستگاه که صحبت می‌کردم می‌گفت چون مسافر زیاد است قرار بر این شد قطارخواف به تهران همه روزه شود. اما در حال حاضر حرکت این قطار هر چهار روز یکبار شده و خیلی از مسافران در زمان مقرر سفرشان، از قطار محروم شدند.

یکی دیگر از مسافران که در سالن انتظار بود عنوان می‌کند: گزینه اول من برای سفرها، قطار است.

محسن زنگنه که خود را از کارکنان معادن سنگ آهن سنگان معرفی می‌کند طی سخنانی عنوان می‌کند: من و گروهی از همکارانم که از قطار استفاده می‌کنیم، مدتی است برای سفر دچار مشکل شدیم.

وی تصریح می‌کند: اگر قطار خواف به تهران از ابتدا نمی‌بود، مردم هم به قطار عادت نمی‎کردند اما حالا که چندسال است این قطار راه اندازی شده و از طرفی از ظرفیت اتوبوس‎های مسافری به سمت تهران کاسته شده است. کاهش روزهای حرکت قطار و یا حذف آن از این مسیر، کاری منطقی نیست.

یکی دیگر از مسافران قطار خواف به تهران نیز به ایسنا گفت: من در خواف کارمندم و هر سه روز یکبار از خواف به تهران و بالعکس در سفر هستم.

جاسم خان‌رحمت افزود: برخی اوقات نمی‌توان برنامه سفرمان را با برنامه جدید حرکت قطار هماهنگ کرد. من 6 روز مرخصی داشتم و در حال حاضر دو روز از مرخصی من رد شد از طرفی هم، منصفانه نیست امکانات ریلی در منطقه موجود باشد، اما مردم هم در مضیقه باشند.

غلامعلی کلندرزایی از ساکنان روستای کالشور از توابع خواف در گفت‌وگو با ایسنا خاطرنشان می‌کند: من در تهران کارگری می‌کنم از قطار زیاد استفاده می‌کنم، اخیرا در برنامه حرکت قطار تغییری انجام شده و نمی‌توان از برخی سایت‌ها  بلیت اینترنتی تهیه کرد. باید بیش از 100 کیلومتر از روستای خود به خواف بیایم تا بلیت بخرم.

وی از مسئولان خواست تا به فکر محرومان در منطقه خواف باشند.

برای پاسخ‌گیری پیرامون مشکلات و گلایه‌های مسافران حاضر در سالن انتظار راه آهن خواف به سراغ برخی مسئولان حاضر در ایستگاه رفتم اما هیچ یک از آن‌ها حاضر به پاسخگویی نشدند.گفته می‌شود کاهش برنامه حرکت این قطار که هر چهار روز یک بار حرکت دارد به علت کمبود لوکوموتیو رخ داده و همین قطار هم استقراضی از راه آهن طبس است اما باز هم به رغم این گفته، گفته می شود روزانه بالغ بر 10 رام قطار باربری از مقصد سنگان و خواف نیز در حرکت است.

نماینده مردم خواف و رشتخوار در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا  اظهار کرد: موضوع این نارسایی از طریق مسئولان فرادستی در تهران در حال پیگیری است.

محمود نگهبان سلامی افزود: در آخرین تماسی که دو روز گذشته با اداره کل راه آهن شرق کشور در طبس گرفته شد، مدیران این مجموعه قول دادند تا پس از ماه مبارک رمضان یا هفته آینده، قطار یکی از مسیرهای ریلی حذف و به مسیر خواف می‌آید و برنامه حرکت قطار خواف به روال عادی و قبلی خود برمی‌گردد.

ایستگاه راه آهن خواف زیر نظر اداره‌کل راه آهن شرق کشور در طبس است این قطار علاوه بر مردم شهرستان خواف به مسافران شهرهای قاین، تایباد و رشتخوار نیز خدمات می‎دهد و تهیه بلیت آن از سایت رجا و باجه‎های فروش بلیت شرکت‎های خدمات مسافری امکان‎پذیر است. گرچه سهمیه اختصاصی مسافر برای خواف در سیستم فروش ندارد.

شایان ذکر است اجرای طرح راه آهن خواف تحت عنوان (کریدور شرق و احیای بخشی از جاده ابریشم) در زمان مجالس پنجم و ششم شورای اسلامی به عنوان راه آهن خوافـ-سنگان-هرات کلید خورد.

در آن زمان غلام حیدر ابراهیم بای سلامی نماینده خواف در مجلس شورای اسلامی تلاش کرد از دولت وقت آن زمان اعتبار اجرای طرح را بگیرد و تا پایان دولت مزبور بخشی از آن را اجرایی کند.

ایستگاه راه آهن خواف در سال 1385 به عنوان ایستگاه مسافری و بارانداز (باربری) با حضور محمد رحمتی وزیر وقت راه و ترابری دولت نخست محمود احمدی نژاد به بهره‌برداری رسید.

در 17 شهریور 1395 بهره‌برداری از مسیر ریلی خواف به سنگان و عملیات ریل‌گذاری راه‌آهن خواف-هرات از مرز شمتیغ در کشور افغانستان نیز با حضور عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی ایران و شماری دیگر از مقام‌های دو کشور ایران و افغانستان آغاز شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: