• یکشنبه ۲۰ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 973-10814-5
  • خبرنگار : 15263
  • منبع خبر : ----

رئیس سازمان عقیدتی‌سیاسی نیروی انتظامی خراسان‌رضوی:

قرآن در خانواده‌های نیروهای انتظامی ریشه کرده است

رئیس سازمان عقیدتی‌سیاسی نیروی انتظامی خراسان‌رضوی گفت: قرآن در خانواده‌های نیروهای انتظامی ریشه کرده است.

حجت‌الاسلام حسین حکمتی‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، در رابطه با برنامه‌های عقیدتی نیروی انتظامی در ماه رمضان اظهار کرد: هر ساله نیروی انتظامی با هماهنگی فرمانده استان و دیگر فرماندهان شهرستان‌ها جلسات محافل انس با قرآن کریم را برنامه‌ریزی می‌کند. این برنامه‌های مذهبی در مجموعه ستادهای نیروی انتظامی، سرکلانتری‌ها و کلانتری‌ها و... برگزار می‌شود. در سال جاری تعداد ۳۱۳ کلاس انس با قرآن به صورت روزانه در سراسر استان و در پایگاه‌های نیروی انتظامی چون پلیس راه، پلیس راهبر و... برگزار شده که تنها ویژه کارکنان است.

وی افزود: بر اساس گزارش‌های به دست آمده حضور کارکنان در جلسات قرآن بسیار برجسته و پررنگ بوده است. از جمله برنامه‌هایی که در این جلسات داریم می‌توان به خواندن جزئی از قرآن به صورت روزانه، ارائه سی.دی‌های قرآنی، مفاهیم قرآنی و.... اشاره کرد. 

حکمتی‌پور تصریح کرد: سال جاری ۱۰ درصد افزایش کلاس‌های قرآنی را در مقایسه با ماه رمضان سال گذشته داشته‌ایم. به همین تناسب افزایش جمعیت در کلاس‌ها نیز به چشم می‌خورد. از جمله برنامه‌های عقیدتی این سازمان می‌توان به برگزاری مسابقات حفظ قرآن کریم به صورت سالانه اشاره داشت که هر ساله در دی‌ماه و بهمن‌ماه برگزار می‌شود. در سال ۱۳۹۶ تعداد ۲۰۰۰ نفر مشارکت‌کننده از خانواده‌های نیروی انتظامی در مسابقات حفظ قرآن در جزء‌بندی‌های گوناگون شرکت داشته‌اند.

رئیس سازمان عقیدتی‌سیاسی نیروی انتظامی خراسان‌رضوی ادامه داد: از تعداد ۲۰۰۰ نفر شرکت‌کننده در مسابقات ۹۹۵ نفر پذیرفته شده‌اند که نشانگر جایگاه مناسب استان در مقایسه با دیگر استا‌ن‌هاست. همچنین در سال ۱۳۹۵ تعداد ۳۰۰۰ نفر شرکت‌کننده در مسابقات قرآنی داشته‌ایم که میزان پذیرفته‌شدگان ۱۰۰۵ نفر بوده است. 

وی با اشاره به مشارکت خانواده‌های نیروی انتظامی در مسابقه‌های قرآنی توضیح داد: یکی از اقدامات عمده‌ای که هر ساله صورت می‌گیرد مشارکت خانواده‌ها و پیگیری آن‌ها برای حضور در مسابقه حفظ قرآن است. باور ما بر این است هر چه که کارمندان نیروی انتظامی با حفظ قرآن همراه باشند به همان میزان سلامت خانواده افزایش می‌یابد. همچنین فرهنگ زندگی اسلامی بهبود یافته و میزان تخلف و جرم در مجموعه نیروی انتظامی کاهش می‌یابد.

حکمتی‌پور خاطرنشان کرد: معتقدیم هر شخصیتی که توانسته است به جایگاه موثر و مهم در کشور  برسد برخاسته از مجالس قرآنی بوده است؛ چرا که با قرآن انس داشته است. در واقع انس با قرآن می‌تواند منجر به کادرسازی زندگی اسلامی شود. یکی از وظایف مهم ما نظارت بر دینی و مکتبی بودن کارکنان سازمان و تعیین صلاحیت آن‌هاست.

رئیس سازمان عقیدتی‌سیاسی نیروی انتظامی خراسان‌رضوی تشریح کرد: بر اساس گفته رهبری بایستی در کشور ۱۰ میلیون حافظ قرآن داشته‌ باشیم که بخشی از این حافظان به نیروی انتظامی اختصاص دارد. در همین راستا یکی از اقدامات مهمی که به شکل عمده انجام می‌شود بحث کتاب نور در خانواده است. توانسته‌ایم تعدادی از خانواده‌های نیروی انتظامی را در زمینه مسابقات قرآنی جذب کنیم و بیش از ۵۰۰ نفر پذیرفته شده داشته‌ایم.

وی با بیان اینکه "قرآن در خانواده‌های نیروهای انتظامی ریشه کرده است" افزود: در مسابقات کلام رتبه نخست را در کشور به دست آورده‌ایم. در همین راستا سال گذشته دارالقرآن شهدای نیروی انتظامی بسیار فعال بوده است. نوجوانان از کلاس‌های قرآنی بهره‌مند شده و حضور برجسته‌ای داشته‌اند. همچنین برای برگزاری این کلاس‌ها با سازمان‌هایی چون آستان قدس رضوی، سازمان تبلیغات اسلامی و... همکاری‌هایی انجام شده است.

رئیس سازمان عقیدتی‌سیاسی نیروی انتظامی خراسان‌رضوی تشریح کرد: این مسابقه‌ها در چند رشته گوناگون چون ترجمه، حفظ، اذان و... برگزار می‌شود که برندگان به مسابقات منطقه‌ای و کشوری راه پیدا خواهند کرد. 

حکمتی‌پور اظهار کرد: شایان ذکر است که برای این شرکت‌کنندگان مشوق‌هایی نیز در نظر گرفته‌ایم چون دادن مرخصی به سربازها. در واقع حفظ هر جزء ۱۵ روز مرخصی را به همراه دارد، برای کارمندان، فرماندهان و خانواده‌های شرکت‌کننده نیز هدیه‌های نقدی در نظر گرفته شده است مانند دوچرخه، سرویس طلا تا سقف ۳ میلیون تومان و...همچنین افرادی که یک جزء یا بیشتر را حفظ می‌کردند از ۳۰۰ هزار تومان تا ۲ میلیون تومان پول نقد دریافت می‌کردند.

وی تصریح کرد: در زمینه پرداخت هدیه‌ها بودجه محدودی در اختیار ما قرار گرفته است در سال ۹۵ حدود ۱۰۰ میلیون تومان بوده که در سال ۹۶ کاهش داشته است. نکته اینجاست هدیه ما به سربازانی که حافظ کل قرآن هستند انتخاب محل خدمت توسط خود سرباز است و فرماندهان نیز موظف به همکاری هستند. کارکنان حافظ قرآن نیز از جابه‌جایی‌های سراسری در طول خدمت معاف هستند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: