• یکشنبه ۲۰ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۱
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 973-9187-5
  • خبرنگار : 15259
  • منبع خبر : ----

یک روزنامه‌نگار پیشکسوت:

مطبوعات نیازمند یک فضای آزاد قانونی است

یک روزنامه‌نگار پیشکسوت گفت: ما در مطبوعات به‌شدت محتاج یک فضای آزاد قانونی و نه بلاقید هستیم.

ناصر آملی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، پیرامون فضای رسانه‌ای و مطبوعاتی حاکم بر استان و کشور اظهار کرد: اکنون مشکل اساسی ما در فضای رسانه‌ای رسمی و قانونی کشور، محدودیت‌های فراقانونی است.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص روزنامه‌نگاری مشارکتی و تبادل اطلاعات بین مردم و روزنامه‌نگاران در یک فضای نوین که معاون امور مطبوعاتی وزیر ارشاد به آن اشاره کرده بود، گفت: این همان گرته‌برداری در فضای مجازی است؛ چون در این فضا عموم مردم در نقل و انتقال اطلاعات نقش دارند و شاید منظور ایشان این است که همین شکل از کار را به فضای مطبوعاتی هم منتقل کنیم.

این روزنامه‌نگار عنوان کرد: به نظر من این چندان عملی نیست و اطلاعاتی که از ناحیه مردم ارائه می‌شود، شاید جاذبه‌ای که یک روزنامه‌نگار، خود روی یک خبر کار کند، آن را پرورش داده، همراه با تحلیل و قید مستندات بیاورد، نداشته باشد و دوم این که تفاوتی ندارد؛ یعنی زمانی که فضای قانونی و فراقانونی علیه مطبوعات بسته باشد، این فشار یا به مردم و یا به مسئول روزنامه منتقل خواهد شد. بنابراین، از طرفی اگر به مردم منتقل شود، دیگر حاضر نیستند این اطلاعات را در اختیار روزنامه‌ها بگذارند و از طرف دیگر اگر به مسئولین وارد آید، برای انتشار اطلاعات یا باید با زندان و توقیف نشریه روبه‌رو شوند، یا حرف مردم را نپذیرند و منتقل نکنند.

وی پیرامون ارائه مدل‌های جدید کیوسک‌های روزنامه‌فروشی که محمد سلطانی‌فر، معاون امور مطبوعاتی وزارت ارشاد در صحبت‌های خود به آن اشاره کرده بود، عنوان کرد: در این زمینه برای اظهار نظر اطلاعی ندارم، ولی به‌نظر من، تغییر مدل در اصل ماجرا فرق چندانی ایجاد نمی‌کند، مگر این که این مدل حاوی محتوا‌های ویژه‌ای باشد که برای مردم جاذبه داشته باشد و آنچه می‌دانم این است که متاسفانه اکنون اقلامی مثل شکلات و توتون و پیپ در کیوسک‌ها نسبت به محصولات و اقلام فرهنگی و روزنامه‌ها به مراتب بیشتر است.

آملی گفت: با گذشت ۱۱۰ سال از انقلاب مشروطه، ما همچنان محتاج قانون و آزادی در چارچوب قانونیم و به نظر من اگر این مساله در ایران حل نشود، هیچ چیز دیگر حل نخواهد شد و نه به عدالت و جامعه مدنی خواهیم رسید و نه ارزش‌های دینی و اخلاقی محقق می‌شود.

وی تاکید کرد: ما به‌شدت محتاج یک فضای آزاد قانونی و نه بلاقید هستیم؛ یعنی یک آزادی مقید به قانون و مقید به قرارداد اجتماعی و بنابراین، مادامی که نتوانیم این فضا را در کشور محقق کنیم، مشکلات استمرار خواهد یافت.

این روزنامه‌نگار افزود: بنابراین، شاخه‌هایی که می‌خواهد این نیازها را در جامعه تصدی‌گری کند، همچون رسانه، احزاب، انجمن‌های صنفی و مدنی، مادامی که این فضای قانونی موجود نباشد، همه آن‌ها، حتی قوه مجریه، قضائیه و تمام ارکان و دستگاه‌های حکومتی و غیر حکومتی ناکارآمدند.

وی در تکمیل سخنان خود خاطرنشان کرد: جنبش اصلاح‌طلبی، تقریبا از مهم‌ترین فراز خود که سال ۱۳۷۶ بوده، قریب به ۲۱ سال است که تلاش می‌کند تا این فضا در کشور محقق شود که گاه گام‌هایی به پیش و گاهی به عقب رفتیم.

آملی تصریح کرد: در هرحال، آنچه هست، مطلوب ما نیست و همچنان درگیر این معضل و مشکل هستیم و امیدوارم که مسئولان و حاکمان و هم مردم فراموش نکنند که اگر قانون و آزادی در کشور نباشد یا کم باشد، به همان میزان مشکلات همچنان لاینحل خواهد بود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: