• دوشنبه ۲۱ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 973-9787-5
  • خبرنگار : 15224
  • منبع خبر : ----

/کارنامه شش ساله مدیریت فرهنگی استان/

انجمن هنرهای تجسمی وابسته به هنرمندان نیست/ سرمایه گردشگران عرب را با هنر جذب کنیم

یک مجسمه‌ساز مشهدی گفت: انجمن هنرهای تجسمی وابسته به هنرمندان نیست.

صالح موسویان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- خراسان، اظهار کرد: اداره‌کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی، خود بدون برگزاری هیچ‌گونه جلسه‌ای بین هنرمندان این حوزه و بدون وجود هیچ‌گونه روند انتخاب، یک مسئول را به عنوان سرپرست انجمن هنرهای تجسمی انتخاب کرده است و در حال حاضر بیش از پنج سال از مدیریت وی می‌گذرد.

وی ادامه داد: از طرفی ما انتظار داشتیم که انجمن‌های هنرهای تجسمی تکثیر و تنفکیک شود اما هنوز هم با سایه سنگین انجمن هنرهای تجسمی دارد به کار خود ادامه می‌دهد. 

موسویان تصریح کرد: زمان زیادی است که در حوزه هنر در انتظار یک تحول هستیم. از زمانی که دولت آقای روحانی بر سرکار آمد مسئولان ارشاد شهرهای دیگر خیلی خوب عمل کردند اما متاسفانه در مشهد این اتفاق نیافتاد.

وی در خصوص وضعیت کنونی هنرهای تجسمی در مشهد ادامه داد: ارشاد و فرهنگ خراسان رضوی در این چند سال گذشته کار خیلی خاصی در حوزه این هنرها انجام نداده است.

این هنرمند ادامه داد: در دهه 70، جشنواره هنرهای تجسمی جوانان در مشهد دنبال شد، اما چیزی که اکنون می‌بینیم تنها یک سری نگارخانه است که بار فشار آن‌ها را نیز بخش خصوصی به دوش
 می‌کشد و مورد دیگری که در این چندساله دیدیم جشنواره جهان اسلام بود که آن نیز نتوانست بازخورد خوبی داشته باشد.

موسویان در خصوص تاثیراتی که اداره‌کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی و مدیرکل سابق این مجموعه بر فرهنگ و هنر خراسان داشته است، اظهار کرد: هنر زیرشاخه فرهنگ است. بذر هنر، بذر بلال و ذرت نیست که سریع نتیجه بدهد اما تاثیراتش در درازمدت بسیار عمیق است، تاثیرات کارهایی که اکنون مدیران ما انجام می‌دهند شاید در دهه‌های بعد خودش را نشان دهد.

وی ادامه داد: به هرحال تاجایی که من اطلاع دارم آقای سرابی توانسته‌اند در حوزه موسیقی سنتی حمایت‌های خوبی داشته باشند. همچنین برخی هنرمندان تجسمی مشکلات ویژه‌ای در خصوص بحث بیمه داشته‌اند که از قضا مشکلات آنان نیز برطرف شده است.

این مجسمه‌ساز در خصوص جایگاه هنری مشهد از گذشته تا کنون اظهار کرد: مشهد از لحاظ هنری همیشه بسیار قوی عمل کرده اما متاسفانه ما جایی را نداریم که در آن بتوانیم آثار رفتگان و زندگان هنرمندمان را داشته باشیم. 

موسویان ادامه داد: ما جایی برای تبادل آثار مشهد و آثار خارجی نداریم، موزه هنرهای تجسمی نداریم. طبیعتا انتظار ما این است که با توجه به رشد ابزارهای رسانه‌ای اتفاقات بهتری برای هنرهای تجسمی بیافتاد.

این مجسمه‌ساز مشهدی در خصوص توقعات هنرمندان تجسمی از مدیرکل جدید استان عنوان کرد: ما پیش از این گهگاهی جلساتی به صورت سالانه داشتیم که ممکن بود مدیرکل در آن حضور داشته باشند یا نداشته باشند، ما انتظار داریم که برگزاری این جلسات به صورت جدی‌تر پیگیری شود و دعوت مهمانان نیز گزینشی نباشد و بگذاریم همه با ایده‌های جدید آشنا شوند.

وی ادامه داد: امیدواریم اکسپوهای بهتر و جدی‌تری بتواند در مشهد برگزار شود ما وقتی که قرار است یک اکسپو برگزار کنیم باید پیش از آغاز کار به زیرساخت‌ها توجه نماییم، در این راستا وظیفه انجمن و بخش پژوهشی است که حوزه اقتصادی کار را پیش ببرد.

این مجسمه‌ساز مشهدی ادامه داد: همچنین خواسته ما که پیش از این نیز مطرح کردم آن است که ما انجمن‌های مختلف طراحی، گرافیک، مجسمه سازی و... را به صورت تفکیک شده داشته باشیم.

وی ابراز کرد: ما انتظار داریم که مسئولان فرهنگ و ارشاد خراسان بازار هنر را رونق دهند، ما در حال حاضر سرمایه بالقوه گردشگرانعرب را داریم که به جز پول هتل و رستوران نتوانستیم از آن‌ها  پولی دریافت کنیم. اگر بخشی از بازار کتاب مشهد و یا هرجای دیگر مناسبی را در این خصوص راه‌اندازی کنیم می‌توانیم سرمایه کلانی را به شهر تزریق کنیم من خود می‌توانم در صورتی که مسئولان مایل باشند ایده‌هایی طبقه‌بندی شده در این خصوص ارائه دهم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: