• دوشنبه ۲۱ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 973-11814-5
  • خبرنگار : 15186
  • منبع خبر : ----

جدال اعضای شورا بر سر تغییر نام خیابان‌های مشهد

قصه تکراری تغییر نام خیابان‌های مشهد باز هم در شورای شهر جنجال آفرید.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، یکی از دستورکارهای بیست‌وششمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد که امروز در تالار شهر برگزار شد، لایحه‌ای در خصوص نام‌گذاری و تغییرنام برخی از خیابان‌ها و هم‌چنین یک بوستان جدید در مشهد بود. کلیات این لایحه در جلسه گذشته تصویب شده بود و امروز درخصوص هر کدام از تغییرنام‌‌ها و نام‌گذاری‌های جدید  به صورت جداگانه رأی‌گیری شد. تغییر نام یک خیابان در این لایحه اظهارات جنجالی موافقین و مخالفین را در پی‌داشت. در ادامه به بررسی هر کدام از تغییر نام و نام‌گذاری‌ها می‌پردازیم و نظرات موافقان و مخالفان را بیان می‌کنیم.

* نام‌گذاری فاز1 بوستان‌های واقع در شهرک نیکروز و نوکاریز به نام بوستان لاله (نوکاریز)
* نام‌گذاری فاز2 بوستان‌های واقع در شهرک نوکاریز و نیکروز به بوستان نرگس (نیکروز)

محمدرضا حیدری، رئیس شورای اسلامی شهر مشهد در خصوص نام‌گذاری این بوستان‌ها این پرسش را مطرح کرد که «در حال حاضر 6 پارک به نام نرگس و یک پارک به نام لاله در مشهد داریم. آیا تعدد این نام‌ها مانعی ندارد؟» 

احسان اصولی، رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، زیارت، گردشگری و رسانه شورای اسلامی شهر مشهد در پاسخ به این پرسش، عنوان کرد: بر اساس مصوبه‌ای که وجود دارد، نام‌گذاری پارک‌ها الزاماً باید به نام گل‌ها و سایر موارد طبیعی هم‌چون ابر و اسمان و... باشد. هم‌چنین نام روستاهای این منطقه که پارک در آن‌جا واقع است در پرانتز نوشته می‌شود و این موضوع این پارک‌ها را از سایر پارک‌های مشابه قابل تمییز می‌کند. هم‌چنین لاله و نرگس هر کدام دو فاز یک پارک هستند.

هادی بختیاری، معاون فرهنگی و اجتماعی شهردار مشهد نیز در این خصوص، عنوان کرد: در منطقه4 که این پارک‌ها احداث شده‌اند، پارک‌هایی به نام لاله و نرگس نداریم.

حیدری: در نام‌گذاری پارک‌ها از اسامی تکراری استفاده نکنیم

اصولی در پاسخ به توصیه حیدری، مبنی بر این که «نام گل‌های زیادی وجود دارد که می‌توانیم از آن‌ها استفاده کنیم»، اظهار کرد: برخی گل‌ها تداعی‌کننده برخی نام‌ها هستند که جنبه ارزشی دارد. مخصوصاً در آن منطقه به این مبنا علاقه زیادی وجود دارد.

در نهایت نام‌گذاری این بوستان‌ها که در منطقه4 مشهد قرار دارند با 12 رأی موافق به تصویب رسید.

* تغییر نام بلوار کوشش، حد فاصل میدان حافظ تا انتهای بلوار کوشش واقع در اراضی خلج به نام شهیدان علی، حسن و حسین سلطانی در منطقه8

احسان اصولی، رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، زیارت، گردشگری و رسانه شورای اسلامی شهر مشهد در خصوص این تغییر نام نیز اظهار کرد: این تغییر نام به درخواست خانواده این شهیدان و بنیاد شهید و امور ایثارگران انجام می‌شود و مربوط به بخش جنوبی خیابان کوشش است.

ریاضی: نام خیابان‌ها باید یک هویت را تداعی کند

مسعود ریاضی، عضو کمیسیون حمل‌ونقل و ترافیک شورای شهر مشهد در مخالفت با این تغییرنام، عنوان کرد: تصور می‌کنم نام یک منطقه باید یک مفهومی را در ذهن متبادر کند و زنگی را به صدا درآورد و یک هویتی را تداعی کند. 

وی ادامه داد: در سال‌های انقلاب و جنگ هم‌کلاس‌های ما شهید می‌شدند و ما با فرهنگ شهادت بزرگ شده‌ایم. این موضوع  با پوست و گوشت ما عجین شده است، اما باید گفت که  ما در این نام‌گذاری‌ها شأن شهید را در حد یک شماره خیابان پایین می‌آوریم. اگر اسم یک خیابان را شهادت، ایثار و... بگذاریم بسیار زیباست، اما اگر اسم یک راسته خیابان را شهید1، شهید2 و... بگذاریم کاری برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت انجام نداده‌ایم. 

ریاضی تصریح کرد: ما «کوشش» را که سه سال است توسط مقام معظم رهبری در مفهوم شعار سال گنجانده شده برداریم و اسم شهیدی را بگذاریم که برایمان خاطره‌ای را تداعی نمی‌کند. عذرخواهم که می‌گویم، اما من این شهیدان را نمی‌شناسم و نام او زنگی را در ذهن من به صدا در نمی‌آورد.

فیضی: اگر یک معبر به نام شهیدان سلطانی نباشد، چطور نامشان را زنده نگه داریم

رمضان‌علی فیضی، عضو کمسیون ویژه ایثارگران شورای اسلامی شهر مشهد در موافقت با این تغییر نام، گفت: من با مادر این شهیدان دیدار کرده‌ام. این شهدا دیدار در سنین کم رفتند تا ما بمانیم. زن و فرزند نداشتند، تنها یادگار آن‌ها یک دست کتاب دبیرستانی است، اگر یک معبر به نام آن‌ها نگذاریم چطور می‌توانیم نام آن‌ها را زنده نگه‌داریم. بیاییم با مادری که تنها یک آرزو دارد و آن نام‌گذاری یک معبر به نام فرزندانش است، همراهی کنیم.

وی با اشاره به این که «شورای پنجم، شورای ایثارگران است»، عنوان کرد: حرف‌های آقای ریاضی به معنای مخالفت با این مسائل نیست. نام‌گذاری فقط مربوط به بخشی از خیابان کوشش است.

حسینی‌پویا: برای تغییر نام بزرگراه میثاق هنوز داریم جواب می‌دهیم

محسن حسینی‌پویا، رئیس کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر مشهد در مخالفت با این تغییر نام، اظهار کرد: مردم با این اسامی خو گرفته‌اند. با تغییر نام‌های قدیمی موافق نیستم. برای تغییر نام بزرگراه میثاق هنوز داریم جواب مردم را می‌دهیم. آن‌ها با این موضوع مخالف هستند. بلوار جدیدی  بسازیم و نام آن را شهید سلطانی و... بگذاریم. بلوارهای قدیمی که اسم آن‌ها خوب است را چرا عوض کنیم. مردم با این موضوع موافق نیستند در این زمینه جواب مثبتی تاکنون نگرفته‌ایم.

احسان اصولی، رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، زیارت، گردشگری و رسانه شورای اسلامی شهر مشهد در پاسخ به مخالفان، عنوان کرد: بخش اصلی خیابان کوشش هم‌چنان سرجای خود است. در بخشی  که  تغییرنام می‌یابد، اتفاقاً در آدرس دادن‌ها اشکال ایجاد می‌کرده است. ما هم به این موضوع توجه داریم که نامی که  در ذهن مردم جا افتاده است را تغییر ندهیم.

اصولی خطاب به ریاضی: رفتارهای دوگانه از دید مردم پنهان نخواهد بود

وی خطاب به مسعود ریاضی اظهار کرد: آقای ریاضی در نام‌گذاری میدانی به نام پهلوان احمد وفادار اصرار می‌کردند. در آن‌جا هم تغییر نام  داشته‌ایم. این رفتارهای دوگانه از دید مردم پنهان نخواهد بود.

هادی بختیاری، معاون فرهنگی و اجتماعی شهردار مشهد هم در ادامه، اظهار کرد: بنای ما هم برای نام‌گذاری در مناطق جدید است. ما هم از نام‌گذاری شهدا به مفهوم شهادت ودگراندیشی نگاه می‌کنیم، نه صرفاً نام یک شخص را بگذاریم.

مهدی‌نیا: در نام‌گذاری‌ها از مردم نظرسنجی کنیم

هم‌چنین محمدهادی مهدی‌نیا، رئیس کمیسیون عمران وشهرسازی شورای اسلامی شهر مشهد در این زمینه، خاطرنشان کرد: در نام‌گذاری‌ها جای نظرسنجی از مردم خالی است؛ مشارکت مردم در رأس امور است. 

در نهایت این تغییر نام با 6 مخالف و 4 موافق به تصویب نرسید.

* نام‌گذاری بلوار تازه تأسیس واقع در خیابان بهار بین بهار 48 و 50 به نام شهیدان حسن و علی عامل در منطقه9
* نام‌گذاری خیابان شهید صارمی22 واقع در بلوار شهید صارمی با حفظ شماره به نام استاد محمدجعفر یاحقی  در منطقه11

این دو مورد نام‌گذاری با حداکثر آرا تصویب شد.

* تغییر نام خیابان میرزا کوچک‌خان واقع در بلوار وکیل‌آباد به نام شهید مهدی باکری

احسان اصولی، رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، زیارت، گردشگری و رسانه شورای اسلامی شهر مشهد در خصوص این تغییر نام، گفت: این تغییر نام را جهت بررسی بیش‌تر به کمیته نام‌گذاری عودت داده‌ایم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: