• سه شنبه ۲۲ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۵
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 973-6985-5
  • خبرنگار : 15270
  • منبع خبر : ----

یک فعال سیاسی:

دستاویز کردن فضای دینی برای رسیدن به اهدافی خاص تقبیح شده است

قائم مقام ستاد مرکزی جوانان و دانشجویان حزب اعتدال و توسعه در خراسان رضوی گفت: دستاویز کردن فضای دینی برای رسیدن به اهدافی خاص تقبیح شده است.

سینا عمرانیان در گفت‌وگو با ایسنا-‌منطقه خراسان، اظهار کرد: زمانی که از تریبون‌هایی که مردمی محسوب می‌شوند و کارویژه‌های خاص خود را دارند و در جهت ترویج فرهنگ دینی و مذهبی کشور مورد استفاده قرار می‌گیرند، در جهت‌گیری‌های سیاسی استفاده می‌شود، دو بعد متفاوت و متضاد از هم پیدا می‌کند.

وی افزود: بعد اول این است که مردم را به حوزه دین و مذهب بدبین می‌کند، به این دلیل که طبق دستورات دین، دین حوزه‌ای اخلاقی و بی‌طرف است و دخالتی در حوزه‌های جهت‌گیری سیاسی ندارد البته این قضیه قابل درک است که ما دین را جدای از سیاست نمی‌دانیم.

این فعال سیاسی با بیان اینکه یکی از مقولات بحث‌های دینی سیاست و آداب آن است، عنوان کرد: بحث جهت‌گیری سیاسی مجزا از بحث حوزه خود آداب سیاست است به همین علت در وهله اول بدبین کردن مردم یکی از مضرات است. دومین قضیه که شاید بدتر از نوع اول باشد، گره زدن مسائل دینی و مذهبی به یک جهت‌گیری خاص سیاسی است که شکست آن جریان را به پای شکست دینی و مذهبی می‌گذارند، این وجهه بسیار بدتری است.

عمرانیان اضافه کرد: زمانی که مردم حس کنند که یک جریان خاص سیاسی توسط تریبون‌های مذهبی و دینی تبلیغ می‌شود و این جریان به هر دلیلی چه در حوزه انتخابات و چه در حوزه مقبولیتی که از سمت مردم دارد، شکست بخورد، مردم آن را به پای جریان دینی و مذهبی می‎گذارند. این دو مورد به هم مرتبط بوده اما آسیب دومی بیشتر از اولی است.

وی ادامه داد: مورد حائز اهمیت دیگر این است که دستاویز کردن فضای دینی و مذهبی برای رسیدن به یک سری اهداف خاص کاملا تقبیح  و بارها از جانب بزرگان به این قضیه تاکید شده که ما باید یک سری تریبون‌ها را مختص برای بحث مردم و ترویج دین آن‌ها بدانیم و استفاده از این تریبون‌ها حتی در برخی مواقع ممکن است اشکال شرعی نیز داشته باشد.

قائم مقام ستاد مرکزی جوانان و دانشجویان حزب اعتدال و توسعه در خراسان رضوی گفت: در بعضی مواقع، زمانی که این مسائل را کنار هم  قرار داده و به چند سال گذشته بر می‌گردیم، احساس می‌کنیم ممکن است جریاناتی که در حال استفاده از این تریبون‌ها هستند،  وابسته به یک جریان خاص باشند. گاهی اوقات می‌توان این را به مردم القا کرد که از جریانی طرفداری می‌کنید که در برخی زمان‌ها نیاز دارد تریبونی خارج از تریبون‌های عمومی داشته باشد و تریبون‌های خاص مذهبی را نشانه گرفته  است.

عمرانیان بیان کرد: آنچه مردم احساس می‎کنند این است که به جای اینکه در یک فضای مذهبی و معنوی قرار بگیرند و این سبب افزایش فضای معنوی آن‌ها شود، در یک فضای سیاسی قرار می‌گیرند که ناخودآگاه مستمع‌ها هر روز کمتر و برخی مواقع حتی باعث زدگی مردم از این جریان می‌شود. 

وی با اشاره به اینکه استفاده سیاسی مداحان از تریبون‌های مذهبی تاثیر کاملا مستقیمی در بحث دین‎گریزی مردم دارد، تصریح کرد: زیرا ما طبق دستورات دینی خود دین را فضای مثبت و فارق از درگیری‌ها و جهت‌گیری‌های مرسوم سیاسی می‌دانیم و زمانی که آن را آلوده کرده و از دیدگاه بالاتر به درگیری‌های مرسوم سیاسی تقلیل دهیم، مردم نیز نسبت به این حوزه واکنش نشان می‌دهند. 

قائم مقام ستاد مرکزی جوانان و دانشجویان حزب اعتدال و توسعه در خراسان رضوی خاطرنشان کرد: مورد آخر در خصوص افرادی است که از این فضاها سوءاستفاده می‌کنند. ممکن است این فضا در اختیار آن‌ها قرار گرفته اما مردم از آن‌ها انتظار دارند که به فضایل اخلاقی و حوزه‌های دینی و مذهبی آن‌ها اضافه شود نه بحث سیاسی. متاسفانه در حال حاضر پیشرفت این قضیه و استفاده این جریان از تریبون‌های مذهبی و دینی برای بحث‌های سیاسی به یک قشر تبدیل شده است. ما اکنون قشری را به نام قشر مداحان می‌بینیم که در برخی مواقع برای خود تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری می‌کنند و حتی گاهی از جریان‌های سیاسی نیز جلوتر هستند.

عمرانیان اضافه کرد: ما تاثیر مستقیم این امر را در سال‌های آینده خواهیم دید که سبب خواهد شد زمانی مقامات بالاتر از نظر دینی، حکومتی و سیاسی  ورود پیدا کنند تا تریبون‌ها را از چنین اتفاقاتی نجات دهند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: