• سه شنبه ۲۲ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۳
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 973-9390-5
  • خبرنگار : 15206
  • منبع خبر : ----

رونق صنایع دستی سبزوار در گرو برندسازی

رئیس انجمن صنفی هنرمندان صنایع دستی سبزوار  با اشاره به پیش از 30 رشته فعال صنایع دستی در این شهرستان گفت: رونق صنایع دستی در گرو برندسازی حاصل می‌شود.

محمدعلی طیبی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه خراسان، با بیان اینکه بیش از 300 هنرمند صنایع دستی وجود دارند، گفت: مشخصات حدود 200 نفر آن‌ها در بانک اطلاعاتی میراث فرهنگی و سازمان  فنی و حرفه‌ای ثبت شده است.

وی با اشاره به اینکه انجمن صنفی هنرمندان صنایع دستی سبزوار حدود 6 ماه قبل شکل گرفت درخصوص اهمیت صنایع دستی عنوان کرد: صنایع دستی نشانه هویت یک شهر و بمثابه هیزم گردشگری است.

رئیس انجمن صنفی هنرمندان صنایع دستی سبزوار درباره هدف از شکل‌گیری انجمن  صنفی هنرمندان صنایع‌دستی تصریح کرد: همانطور که در پی تبدیل سبزوار از معبر به مقصد گردشگری هستیم گردشگری بدون صنایع دستی محکوم به فناست، بر همین اساس باید صنایع دستی را برندسازی کنیم و این صنایع را با توجه به نمادهای شهری سبزوار در اشکال آثار تاریخی و اشعار شاعران شهر تولید شود.

طیبی با اشاره به اینکه در بخش صنایع دستی حمایت مسئولان لازم است، افزود: صنایع دستی باید مردمی و خود محور شود متولی آن مردم باشند نمایشگاه و مکان دائمی ایجاد شود.
وی با اشاره به اینکه در پی تبدیل سبزوار به‌عنوان یک ابرشهر در حوزه گردشگری و  صنایع دستی هستیم، افزود: در صورتی که تولیدکننده کالای با کیفیت و مطلوب تولید کنند، مصرف‌کنندگان به خرید کالای داخلی رغبت نشان می‌دهند.

سبزوار ظرفیت تبدیل به سنگ‌های قیمتی و تزئینی را دارد
این هنرمند تراش سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی گفت:  6 سال قبل حرفه تراش سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی یا گوهر را آغاز کردم چرا که در کار معدن بودم متوجه شدم صادرات سنگ‌های قیمتی می‌تواند جای صادرات نفت را بگیرد.

طیبی با بیان اینکه در اصفهان و نیشابور دوره‌های آموزشی را گذراندم درباره مزایای این حرفه افزود: تولیدات تزئینی سنگ کوچک است و می‌توان تولیدات یک سال را  با خودروسواری برای بازار جابه‌جا کرد، همچنین تنوع دارد، دو نگین مثل هم نیست، هیچ  موقع تاریخ انقضا ندارد و  دستگاه این کار  با 600 هزار تومان تهیه می‌شود.
 
وی با بیان اینکه سبزوار از معادن سنگ غنی است ادامه داد:  بیش از 50 نوع سنگ تزئینی در سبزوار همچون عقیق، رگه‌های کوچک فیروزه موجود است.
طیبی با اشاره به اینکه طبق روایات دینی سنگ‎ها خواص درمانی دارد، گفت: سنگ‎های قیمتی را به نگین در قالب گوشواره، انگشتر و گردنبند تبدیل می‎کنم در سال‎های نخست تولیدات را در بازار رضا مشهد به فروش می‎رساندم ، در حال حاضر تخصصی کار می‌شود و صادرات به  کشورهای عربی به‌ویژه عراق دارم.

وی افزود: این حرفه مناسب برای ایجاد اشتغال است و تاکنون 30 نفر آموزش دادم که در مناطق مختلف کشور مشغول به کار هستند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: