• سه شنبه ۲۲ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 973-10187-5
  • خبرنگار : 15259
  • منبع خبر : ----

/کارنامه شش‌ساله مدیریت فرهنگی استان/

توان فرهنگی و هنری استان، نیازمند مدیریت قوی از سوی ارشاد است

مسئول اداری و مالی انجمن خوش‌نویسان مشهد گفت: توان و پتانسیل فرهنگی و هنری بالا در استان خراسان، مدیریتی قوی را سوی از ارشاد می‌طلبد.

حسین قائمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، پیرامون نقد و بررسی عملکرد ۶ ساله دکتر سرابی، مدیرکل سابق اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، اظهار کرد: استان پهناوری چون خراسان، با وجود بارگاه منور علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع)، توان و پتانسیل فرهنگی و هنری بالا و دستگاه پرقدرتی همچون آستان قدس که حوزه فعالیت فرهنگی آن در کل جهان اسلام و نه‌تنها در مشهد است، قطعا می‌طلبد که ارشاد دست به انتخاب مدیران بسیار قوی بزند. با این وجود، شاید ظاهرا یک‌سری کارهای اداری که وظیفه هر مدیر است انجام شود، اما در باطن، عملا کار خاصی در حوزه فرهنگ و هنر نشده‌است.

وی ضمن اشاره به این که مشهد قطب خوش‌نویسی کشور است، ادامه داد: با وجود پتانسیل سطح بالای مشهد در بین هنرمندانش و به ویژه در حوزه خوش‌نویسی، متاسفانه شاهد اتفاق خاصی در این حوزه نبوده‌ایم.

این استاد خوش‌نویسی افزود: در زمینه مشکلات مربوط به ساختمان، مکان اداری، تجهیزات مورد نیاز آموزش و ارتقای این هنر، نه‌تنها اتفاق خاصی در زمان مدیر کل سابق استان صورت نگرفت، بلکه متاسفانه در بسیاری از موارد دیگر نیز رو به پسرفت گذاشته شد.

مسئول اداری و مالی انجمن خوش‌نویسان مشهد گفت: به‌طور کلی، عملکرد مدیرکل سابق ارشاد، آن‌طور که باید در حد پتانسیل و توان استان نبود و البته شاید این اشکال از سوی بالادستی‌ها است که وظیفه انتخاب مدیریت قوی را دارند. همچنین، از نظر بنده، نه‌تنها در حوزه خوش‌نویسی قدمی برداشته نشد، بلکه امکاناتی هم از طریق انجمن خوش‌نویسان برای اداره ارشاد تامین می‌شد، ضمن این که در حوزه‌هایی مانند هنرهای تجسمی، شعر و ادب، سینما، چاپ و نشر اتفاق خاصی ندیده‌ایم.

قائمی تصریح کرد: برای نمونه، در سالی که رویداد مشهد ۲۰۱۷ را داشتیم، اداره ارشاد، در کل ۳ یا ۴ کتاب چاپ کرد که یکی از آن‌ها در حوزه خوش‌نویسی بود و آن هم با کمترین هزینه که قسمتی از آن توسط خود انجمن و نیز از طریق اسپانسر تامین شد. این درحالی است که بودجه کلانی بابت رویداد مشهد ۲۰۱۷ در اختیار استان و حوزه فرهنگ و هنر قرار داشت، اما متاسفانه حرکت و عمل خاصی ندیدیم.

وی ضمن اشاره به این که مشهد با وجود دستگاه‌هایی قوی چون آستان قدس، آموزش و پرورش و حوزه هنری بسیار توانمند است، ادامه داد: مدیر کل سابق اداره ارشاد تلاش خود را انجام دادند، اما متاسفانه همان‌طور که گفته شد، این تلاش در حد پتانسیل استان نبود و نیز ارزش و جایگاه فرهنگی و هنری مشهد بیش از این‌هاست.

مسئول اداری و مالی انجمن خوش‌نویسان مشهد افزود: در مشهد مقدس و در زمان ریاست شهرداری مهندس پژمان، شاهد یک شکوفایی بودیم که آن هم حرکت‌هایی شامل ایجاد تابلوهای هنری در سطح مشهد بود و از آن زمان این شهر به عنوان سمبل و نماد چنین حرکاتی شناخته شد که دیگر شهرهای کشور نیز از مشهد تبعیت کردند.

وی در پاسخ به سوالی پیرامون میزان حمایت صورت‌گرفته از اهالی فرهنگ و هنر، خاصه در زمینه خوش‌نویسی گفت: به طور کلی و آن‌گونه که بنده در جریان هستم، ارشاد، چهارچوب و ضوابط را در حد متعارف و معمولی انجام داده است؛ اما کار خاصی که نسبت به مدیریت‌های پیشین و در مقایسه با دیگر استان‌ها در این دوره انجام شده باشد یا سرآمد باشد، به چشم نمی‌‌خورد؛ ولی همان‌طور که گفته شد، در چهارچوب و ضوابطی که وزارت ابلاغ کرده، به نظر من ایشان حداقل‌ها را رعایت کرده‌اند.

قائمی اشاره کرد: در جشنواره بین‌المللی خوش‌نویسی آیات، که جدیدا در مشهد و با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اجرای اداره کل ارشاد، در زمان تصدی‌گری دکتر سرابی برگزار شد، جلسات زیادی صورت گرفت تا این جشنواره با حمایت اساتید مشهدی انجام شود و میزبان حق امتیازی داشته باشد، با این وجود، تنها سه نفر از اساتید مشهد انتخاب و دیگر داوران و عوامل اجرایی از تهران و دیگر شهرها دعوت شدند که متاسفانه اساتید ما از این قضیه گله‌مند بودند و این نقاط ضعفی است که ارشاد نتوانست به خوبی عمل کند. درحالی که مسابقات در استان قم، با داوری اساتید قمی و نه دیگر شهرها اجرا می‌شود.

وی عنوان کرد: گرچه مدیر کل سابق، حداقل‌ استانداردهای مدیریتی اداره ارشاد را رعایت کرده‌اند، اما می‌توانستند با برش و شجاعت بیشتر، تحول را در حوزه فرهنگ و هنر استان ایحاد کند.

قائمی ضمن بیان اهمیت تخصص مدیران حوزه فرهنگ و هنر در این زمینه خاظرنشان کرد: دکتر صاحی، ریاست وزارت ارشاد، سال‌های‌سال معاون فرهنگی یک وزارت‌خانه بوده‌اند و بحمدالله، به‌قدری خوب عمل کرده‌اند که همه جناح‌ها ایشان را به عنوان یک فرد موفق هنری قبول دارند و ای کاش در حوزه استان‌ها نیز، خاصه درمورد استان خراسان افرادی انتخاب شوند که بتوانند از توانایی و پتانسیل استان استفاده کنند.

مسئول اداری و مالی انجمن خوش‌نویسان مشهد در خصوص انتظارات و توقعات خود از مدیر جدید اداره فرهنگ، ویژه در زمینه خوش‌نویسی گفت: امیدواریم جناب آقای مروارید، در تغییراتی که در بدنه مدیریت خود ایجاد می‌کنند، افراد هنرمند و قوی را برگزینند تا تحولاتی ایجاد گردد. ولی اگر قرار باشد از تخصص هنر در این زمینه استفاده نشود، فکر می‌کنم بحث راکد بودن فرهنگ و هنر استان، کمافی‌السابق باقی خواهد ماند.

وی افزود: بنابراین، امیدوار هستیم ایشان از افراد متخصص حوزه فرهنگ و هنر بهره ببرند، به این دلیل که لازمه امر فرهنگ و هنر، علاوه بر تحصیلات آکادمیک، تخصص در زمینه هنر است. همچنین امیدواریم مدیر کل جدید از امکانات استان بهترین بهره را برده و از هنرمندان حمایت لازم را به عمل آورند تا اجازه عرض اندام داشتن باشند.

قائمی در ادامه سخنان خود عنوان کرد: همچنین انتظار داریم جناب آقای مروارید فرصت ملاقات هنرمندان، به صورت انفرادی یا گروهی با خود را ایجاد کنند و در بحث مطالبات و خواسته‌های آن‌ها، بتوانند به حداقل‌ها جواب مثبت دهند. به این دلیل که متاسفانه ما و همچنین دیگر شهرها امکانات و بودجه تهران را در دست نداریم و به حداقل‌ها راضی هستیم.

وی اضافه کرد: به طور مثال، هنرمند ما زمانی که اثری از او فروخته یا در کتابی چاپ شود و یا نمایشگاهی به آن اثر اختصاص داده شود، آنقدر آثا خوبی خلق خواهد کرد که سرآمد خواهد شد. اما متاسفانه در طول این چندین‌سال، به این مباحث پرداخته نشده است و مثلا در حوزه خوش‌نویسی هنرمند اثر را خلق کرده، در خانه نگهداری می‌کند، تا زمانی که از بین برود، بدون این که در کتابی چاپ یا فروخته شود.

مسئول اداری و مالی انجمن خوش‌نویسان مشهد خاطرنشان کرد: در اکسپوهای هنری که در تهران برای اساتید برگزار می‌شود، آثار تا هشتصد میلیون و حتی یک میلیارد فروخته می‌شود، در حالی که در مشهد، هنرمند تحت منگنه قرار می‌گیرد و امیدواریم با حضور ایشان، چنین حرکت‌هایی صورت گیرد و هنرمندان به رغبت آیند تا بهترین آثار را خلق کنند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: