• چهارشنبه ۲۳ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 973-7484-5
  • خبرنگار : 15160
  • منبع خبر : ----

تاثیر مخرب فقر خواب بر اقتصاد کشورها

مطالعات جدید محققان نشان می‌دهد که عدم توجه به خواب کافی علاوه بر تاثیر منفی بر سلامت، عوارض جبران ناپذیری بر اقتصاد یک کشور تحمیل می‌کند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از تایم، بر اساس مطالعات انجام شده میانگین ساعت خواب هر انسان در طول شبانه روز در مقایسه با قرن گذشته کاهش چشمگیری داشته است.

نتایج مطالعات اخیر نشان می‌دهد که در بازه زمانی سال 1975 تا 2006 تعداد کسانی که در طول شبانه‌روز کمتر از 6 ساعت خوابیده‌اند حداقل 22 درصد افزایش داشته است.

محققان با بررسی وضعیت خواب در 12 کشور دریافتند که با هر یک ساعت اضافه کاری، زمان خواب به مدت 10 دقیقه کاهش می‌یابد.

به عقیده کارشناسان عدم توجه به خواب کارکنان نه تنها برای سلامت عمومی جامعه مضر است، بلکه تاثیر منفی آن بر اقتصاد اثر گذاشته و تولید محصولات کشور را کاهش می‌دهد.

کمبود یا فقر در خواب تاثیر منفی بر سیستم ایمنی بدن گذاشته و احتمال بیمار شدن فرد را در پی عوامل بیماری‌زا افزایش می‌دهد.

اگر میانگین ساعت خواب در افراد به کمتر از هفت ساعت کاهش یابد، احتمال ابتلا به سرماخوردگی مزمن نیز تا سه برابر افزایش خواهد یافت.

خواب ناکافی از نظر روانی نیز در فرد اثر گذاشته و باعث تاثیر منفی در روحیه، قضاوت، تصمیم‌گیری و تمرکز شده و در نهایت نرخ خطا و حوادث شغلی را نیز افزایش می‌دهد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: