• پنجشنبه ۲۴ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 973-8284-5
  • خبرنگار : 15113
  • منبع خبر : ----

15 ژوئن، روز جهانی گل

از قرن‌ها پیش تاکنون گل جزئی جدایی‌ناپذیر در سنت‌ها و آیین‌های مختلف و الهام‌بخش شاعران و  نقاشان بوده است. گل‌ها همراه همیشگی مراسم عاشقانه، مراسم مذهبی و عیادت بیماران هستند. بسیاری از نقاط جهان زادگاه گل‌های زیبا هستند. به طور مثال در قرن هفدهم، هلند سرزمین لاله‌ها بوده و جنوب شرقی آسیا نیز مهد گل‌های رز زیبا است. هنر، فرهنگ و زندگی امروز نیز از کمک گل‌ها بی‌نصیب نبوده و بشر از گذشته تا به امروز از گل‌ها با اهداف تزئینی و دارویی استفاده کرده و تاکنون بیش از 400 هزار گونه گل شناسایی شده است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، روز جهانی گل، بهترین فرصت برای آموزش کاشت گل‌ها و گیاهان به کودکان است، چرا که گیاهان بهترین گزینه برای نجات این کره خاکی مملو از آلودگی‌های محیطی هستند.

گل‌ها با مفاهیم احترام و قدردانی همراه هستند و به همین دلیل ابزار قدردانی در مناسبت‌های مختلف سال محسوب می‌شوند.

15 ژوئن روز بین‌المللی گل فرصتی برای نشان دادن ارتباط بین طبیعت و انسان‌ها است. روز بین.

تاریخچه استفاده از گل

تزئینات گل و یا هنر استفاده از گل به عنوان دکوراسیون به تاریخ مصر باستان برمی‌گردد.  مصری‌ها از گل‌ها برای زیبایی میزها و سالن‌های بزرگ استفاده می‌کردند. در این فرهنگ گل‌های مختلف نیز دارای معانی مختلف نمادین بودند. گل‌های لوتوس و نیلوفرهای آبی از گل‌های مورد علاقه اشراف محسوب می‌شدند. بعد از مصری‌ها، یونانیان باستان و رومی‌ها نیز از گل‌ها برای اهداف مشابه استفاده می‌کردند.

پیش از میلاد، گیاهان چینی محبوبیت خاصی یافتند و نقش مهمی در فعالیت‌های مذهبی و طب سنتی ایفا کردند. 

صادر کنندگان گل در جهان

با توجه به نقشه 2015 Floriculture World رتبه‌بندی کشورهای صادرکننده به شرح ذیل است:

هلند،  52 درصد
هلند در زمینه صنعت گل سال‌ها در مقام نخست قرار گرفته است، هرچند سهم صادرات گل در هلند در سال‌های اخیر از 58 درصد به 52 درصد کاهش یافته اما همچنان در صدر جدول قرار دارد. هلند هم بزرگ‌ترین صادر کننده گل و هم بزرگ‌ترین واردکننده گل به شمار می‌آید.

کلمبیا، 15 دردصد
کلمبیا 15 درصد از سهم بازار جهانی در بخش صادرات گل را به خود اختصاص داده که درآمد سالانه یک میلیارد دلاری برای این کشور دارد. 65 درصد گل‌های صادراتی کلمبیا در سال 2013 به ایالات متحده بود. این کشور بزرگ‌ترین تولیدکننده گل رز بوده و همچنین گونه‌های عجیب و غریب آنتوریم، ارکیده و گل پرنده بهشتی دارد. در سال 1991 ایالات متحده برای جلوگیری از کشاورزی کاکائو در کلمبیا، بازار گل‌ را به کلمبیا تحمیل کرد و این موضوع  باعث کاشت گل‌ و صادرات آن شد.

اکوادور، 9 درصد
‌طی دهه گذشته کاشت گل در اکوادور افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته و در حال حاضر 9 درصد    سهم بازار جهانی را از نظر ارزش صادرات گل دارد و گل‌های زیادی مانند گل رز، Gypsophila، Limonium و لیاتریس صادر می‌کند. این کشور بیش از 60 نوع گل رز صادراتی دارد و حدود 2000 هکتار زمین را به کشت گل اختصاص داده است. این کشور واردکننده گل از فرانسه، سوئیس، اسپانیا و آرژانتین نیز است.

کنیا، هفت درصد
سهم بازار جهانی گل‌ در کنیا، هفت درصد است و در صادرات گل به اتحادیه اروپا سهم 35 درصدی دارد. گل‌های رز با عمر طولانی، گل‌های تابستانی و میخک کنیا به ایالات متحده و روسیه صادر می‌شوند. آب و هوای آفتابی کنیا عامل اصلی برای پرورش گل‌ها با کیفیت بالا است که در  تمام طول سال بدون نیاز به گلخانه کشت می‌شوند. صنعت گل در کنیا موجب استخدام 500 هزار کنیایی شده که 90 هزار نفر از آنان در مزارع مشغول به کار هستند.

بلژیک، سه درصد
بلژیک یکی از برترین تولیدکنندگان گل‌ در جهان است که سه درصد سهم بازار جهانی گل را دارد. اصلی‌ترین گل صادراتی این کشور گل رز است. بر خلاف داشتن چنین سهمی در بازارهای جهانی، کاشت گل در بلژیک رشد سریعی ندارد و علت آن نیز قیمت بیشتر گل‌های عرضه شده  نسبت به دیگر کشورهای صادرکننده است.

اتیوپی، دو  درصد
صنعت گل اتیوپی یک نهاد اقتصادی بزرگ است که از اواخر دهه 1990  تاسیس شده و در حال حاضر دومین صادرکننده بزرگ گل در آفریقا بعد از کنیا است. آب و هوای گرمسیری و وضعیت جغرافیایی مختلف اتیوپی امکان کشت گونه‌های مختلف گل را فراهم کرده است. در حال حاضر اتیوپی سهم دو درصدی بازار صادرات گل جهان را دارد. انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان اتیوپی در جذب سرمایه‌گذاران داخلی و سرمایه گذاران خارجی تلاش کرده که این تحولات منجر به گسترش بیشتر این صنعت در اتیوپی منجر شده است.

مالزی، یک درصد
سه نوع گل مربوط به آب‌وهوای معتدل مانند ارکیده‌ها از مالزی به دیگر کشورها صادر می‌شوند. در مالزی حدود 1218 هکتار زمین کشت گل وجود دارد و تقریبا 580 هکتار زمین به کشت ارکیده اختصاص یافته است.

ایتالیا، یک درصد
این کشور سهم یک درصدی در بازار جهانی گل‌ دارد و از کشورهای قدرتمند در زمینه گل‌های گلخانه‌ای است. ایتالیا از بزرگترین صادرکنندگان و مصرف‌کنندگان گل‌ در اتحادیه اروپا است. گل رز و میخک از گل‌های صادراتی به بازارهای دیگر اتحادیه اروپا  به ویژه بازارهایی مانند اتریش، انگلستان و سوئیس است.

آلمان، یک درصد
صنعت باغبانی آلمان در حال رشد بوده و در حال حاضر یک درصد از سهم بازار جهانی گل را از آن خود کرده است. در سال 2014 آلمان یکی از کشورهای پیشرو در صادرات شاخه گل به ارزش 91.5 میلیون دلار (0.94 درصد کل سهم بازار جهانی) بود. این کشور از سال 2010 به یکی از صادرکنندگان گل‌ در دنیا تبدیل شده و علاوه بر صادرات گل‌ طی سال‌های اخیر از نظر تولید و عرضه گل در داخل کشور به خودکفایی رسیده و نیاز کمتری به واردات گل از دیگر کشورها مانند هلند دارد.

صادرات گل در ایران

گل‌های ایرانی نیز به ۳۷ کشور جهان از جمله انگلستان، هلند، ایالات متحده آمریکا، اسپانیا، استرالیا، امارات متحده عربی، سوئیس، آلمان، چین، فرانسه، ژاپن، ویتنام، عراق و پاکستان صادر می‌شوند.

در بین این کشورها ویتنام بزرگ‌ترین مشتری گل ایران است.

 کشور هلند که خود یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان گل در جهان محسوب می‌شود گل خشک و گلبرگ تازه محمدی را از ایران خریداری می‌کند.
 

گل‌های رز اکوادور از  برترین گل‌های جهان

گل‌های رز در بین دیگر گل‌ها موقعیت متمایزی دارند و بهترین گل محسوب می‌شوند. رنگ این گل‌ها نشانه‌های مخصوصی برای افراد دارد. به عنوان مثال رز  قرمز علامت عشق، رز زرد نشانه دوستی و رز سفید پاکی را نشان می‌دهد.

هرچند سرزمین بومی گل‌های رز، اکوادور نیست، اما به چند دلیل ذیل این کشور بزرگ‌ترین صادر کننده رز جهان است:

میزان تولید و قیمت ثابت

تنوع زیستی
اکوادور غیر از پرورش گل‌ ، بزرگ‌ترین تولید‌کننده موز در جهان، هزاران نوع ارکیده و صدها bromeliads  است.

اگرچه رزهای اکوادور بومی نیستند، اما در حال حاضر بیش از 500 نوع گل رز دارد و علت این تنوع و رشد سریع کمک پرندگان، زنبورها، پروانه‌ها و ... درگرده افشانی است.

موقعیت جغرافیایی
اکوادور بر روی خط استوا قرار دارد. برخی این باور را قبول دارند که نور خورشید موجب مستقیم شدن ساقه رز می‌شود.

از دیگر موارد، ارتفاع 3000 فوتی بالاتر از سطح دریا در زمین‌های کشت گل در اکوادور است که در نتیجه موجب نزدیک‌تر شدن به نور خورشید شده و ساقه‌های گل‌ها بلندتر و گل‌دهی بیشتر می‌شود. البته ارتفاع زیاد موجب کاهش حشرات نیز می‌شود.

تنوع

گل‌های رز اکوادور رنگ‌های متنوع بیشتری دارند. چرخه رشد طولانی نه تنها ساقه‌های بلند ایجاد کرده بلکه موجب رنگ‌های متنوع نیز شده است. یکی از نمونه‌های آن گل‌های رز دو رنگ است.
 
گرانقیمت‌ترین گل‌های جهان
گل‌ها با توجه به شکل، اندازه و رنگ، قیمت‌های مختلفی دارند و گرانقیمت‌ترین گل‌های جهان شامل موارد ذیل هستند:

گل بی‌قیمت
این گل در سریلانکا یافت شده و در شب شکوفا می‌شود. علت بی‌قیمت بودن این گل نایاب بودن آن است.

رز ژولیت به ارزش 10 میلیون پوند
این گل بسیار نادر و با بوی شیرین است و اولین دسته گل عرضه شده از آن در سال 2006 بود.  شکوفه آن 15.8 میلیون دلار فروخته شد.

شنژن  نونگکه  ارکید به ارزش 160 هزار پوند
این گل‌های ارغوانی هر چهار  تا پنج سال یک بار گل می‌دهند و نام آنها برگرفته از مکان‌هایی است که در آن توسعه یافته‌اند. دانشمندان هشت سال را صرف پرورش شکوفه‌های ظریف این گل کردند و در سال 2005 به حراج گذاشتند.

ارکیده‌ها، نیلوفرها، گل شب و فیکوس 100 ساله به ارزش 80 هزار پوند
ممکن است این ترکیب به نظر شما عجیب و غریب باشد، اما این گل‌ها به قیمت 80 هزار پوند در یک دسته گل عروسی ترکیب شدند.

ارکیده  کینابالو طلایی به ارزش 3800 پوند
این ارکیده یک گونه در معرض خطر است که  در منطقه fenced off پارک ملی Kinabalu در مالزی دیده می‌شود.

لاله‌ها به ارزش 3600 پوند
در قرن هجدهم، لاله‌های هلند بسیار دوست‌داشتنی و دارای قیمت زیادی شدند.

زعفران، هر پوند به ارزش 760 تا 950 پوند
زعفران به علت ارزش زیاد به طلا مشهور است و از آن به عنوان یک ادویه در غذاهای مختلف در سراسر جهان استفاده می‌شود.

گل‌های کمیاب جهان

کادوپول
این گل در جنگل‌های سریلانکا بوده و در نیمه شب شکوفا شده و قبل از سپیده‌دم بسته می‌شود.

سایلنس تومنتوزا
در منطقه جبل‌الطارق رشد می‌کند و بوی کمی دارد. در سال 1992 انقراض این گل اعلام شد، اما در سال 1994 دوباره شکوفه‌های آن یافت شد و در حال حاضر فقط در باغ گل‌های جبل الطارق موجود است.

گل ارکیده روح
زادگاه این گل کوبا و فلوریدا است و کشت آن به دلیل نیاز گل به دما و رطوبت بالا دشوار است. این گل برگ ندارد و رنگ گل و ساقه آن سبز است. این گل در ماه‌های اوریل تا اگوست شکوفا می‌شود و در این زمان بوی صابون از آن استشمام می‌شود.

شکلات کیهان
این گل بسیار کمیاب بوده، از گل‌های بومی مکزیک و به رنگ قرمز و قهوه‌ای است.

منقار طوطی
این گل بومی جزایر قناری است، در بهار شکوفا می‌شود، دوستدار دمای خنک است و نوسانات دما موجب از بین رفتن آن می‌شود.

یوتان پلو
این گل هر 3000 سال یکبار یک شکوفه می‌دهد. این گیاه توسط  یک کشاور چینی کشف شده است.

دمپایی بانوی زرد و بنفش
این گل از اعضای کمیاب خانواده ارکیده است که در لندن وجود دارد. ترکیبی از دمپایی بانوی زرد و بنفش بسیار نادر است. گل دمپایی بانوی زرد و بنفش توسط دولت لندن محافظت می‌شود.

گل جسد
این گل بزرگ‌ترین و بدبوترین گل جهان است. این گل در جنگل‌های اندونزی یافت می‌شود و هر 30 تا 40 سال شکوفه می‌دهد. اندازه گل این گیاه 20 فوت بوده و به رنگ سبز و بخش‌های داخلی آن به رنگ قرمز تیره است.

جید وین
یک گل نادر از خانواده نخود و لوبیا است. این گل در جنگل‌های بارانی فیلیپین یافت می‌شود. جید وین دارای گل‌هایی به اندازه سه متر است. رنگ این گل زیبا از آبی تا سبز روشن متفاوت است. چون گرده‌افشانی این گل توسط خفاش‌ها انجام می‌شود در شب درخشان است.

 

منابع:

themysteriousworld

wordsiseek

www.serenataflowers

www.worldatlas

hortibiz.com

fmifarms.com

www.daysoftheyear

worldstopexports


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: